Alvor to niewielkie miasto w środkowej części wybrzeża Algarve. Nie leży bezpośrednio nad oceanem ale do plaży jest blisko. Gwarne, pełne restauracji i barów nabrzeże w Alvor znajduje się nad brzegiem dużego zalewu jaki tworzy tam rzeka Odiáxere i zdaje się kilku innych mniejszych. Śródmieście oparło się przemysłowi turystycznemu, hotele znajdują się na obrzeżach miasta. Zachowały się wąskie i często strome ulice, wzdłuż których stoją w większości stare domy. Część z nich, zwłaszcza te znajdujące się bliżej nabrzeża służą teraz jako sklepy i restauracje ale to dalej nie zmieniona, stara zabudowa.

Historia, zabytki

Historia tego miejsca jest bogata i długa ale ... zabytków w mieście prawie nie ma. Pierwsze fortyfikacje istniały tu siedem wieków przed naszą erą! W VIII wieku panujący w Algarve Maurowie wybudowali tu zamek na pozostałościach starożytnych umocnień pozostawionych między innymi przez Kartagińczyków. Przetrwał kilkaset lat i w roku 1189 został zniszczony przez wojska portugalskiego króla Sancho. Portugalczycy zbudowali nowy nowy zamek około roku 1300. W XVII wieku osada zaczęła się rozrastać i fort zaczął stopniono poupadać i tracić swoje znaczenie. Ostatecznego zniszczenia dokonało trzęsienie ziemii w 1755 roku.

Po wspominianym zamku dzisiaj pozostały jedynie pojedyńcze mury wystające gdzieniegdzie między domami i posesjami. Żeby je zobaczyć trzeba rozglądać się stojąc na małym placu Largo do Castelo. W miejscowości jest jeszcze kościół farny z XVI wieku i mała, pochodząca również z XVI wiku kapliczka Igreja da Misericórdia. Niedaleko Alvor znajdują się również potwierdzające długa historię tych okolic ruiny rzymskiej osady Abicada. Dzisiaj pozostały po niej ledwie wystające z ziemii fundamenty.

Plaże

Plaża jest jedna. Nazywa się Praia de Alvor, jest płaska, piaszczysta i bardzo długa. Znajduje się niedaleko, w odległości może 1 kilometra od starego nabrzeża w Alvor. Jej wschodni kraniec kończy się wyjątkowo (nawet jak na Algavre) malowniczymi zatoczkami między wysokimi kolorowymi skałami, które tworzą plażę Praia dos Tres Irmaos.

Alvor i okolice na zdjęciach

Pod zdjęciami podajemy przybliżone odległości w linii prostej od miejsca wskazującego na mapie centrum miejscowości

Restauracje przy ulicy blisko nabrzeża w miasteczku Alvor

Restauracje w Alvor
Latem, w sezonie wygląda to trochę inaczej. Jest tłoczniej...

90 m

Starsza część Alvor

Popołudnie w Alvor
Trwają obrady ;)

300 m

Zdjęcie plaży Praia de Alvor w Algarve

Praia de Alvor
...w całej okazałości

2 km

Skały na plaży Tres Irmaos

Praia dos Três Irmãos
Zwietrzałe skały na jednej z bardziej malowniczych plaż w Algarve

2 km

Obrazek z plaży Tres Irmaos niedaleko Alvor

Plaża z tunelami
To właściwie nie tunele a krótkie naturalne szczeliny w skałach

2 km

Na zdjęciu Portugalia, plaża Praia de Três Irmãos niedaleko miasteczka Alvor

Alvor, plaża Três Irmãos
Kolejna zatoka, kolejna plaża.

2 km

Wiecej zdjęć z okolic Alvor