Dlaczego Algarve ?

Zamiast zbędnych słów polecamy film zrealizowany na zlecenie organizacji Associação Turismo do Algarve dbającej o promocję regionu Algarve. To oczywiście film reklamowy, jest zrobiony po to, żeby zrobić dobre wrażenie. Możemy jednak zapewnić, że to prawdziwe obrazy, że tak tam rzeczywiście jest. Te wszystkie krajobrazy i miejsca istnieją naprawdę.


obrazki z Algarve, film promocyjny

... trwa ładowanie ...

O miejscach pokazywanych w kolejnych kadrach filmu napisaliśmy na stronie "Gdzie to jest?".

Piosenkę w filmie śpiewa Viviane Parra. W portalu youtube.com można znaleźć ten sam film z angielską ścieżką dźwiękową ale niestety jakość obrazu tej wersji jest wyraźnie gorsza niż ta, którą tu pokazujemy. Niestety, o ile wiemy do dzisiaj ciągle nie istnieje polska wersja tego filmu.

Wracając do pytania; dlaczego Algarve? Spróbujemy podsumować. Może dlatego, że ...

 • ... znajdują się tam jedne z ładniejszych, jeżeli nie najładniejsze plaże w Europie
  "Ładne" to określenie bardzo subiektywne, ale podobne opinie można znaleźć nie tylko w folderach i katalogach turystycznych. Piaszczyste plaże, często otoczone wysokimi klifami zbudowanymi z erodujących, kolorowych skał robią wrażenie. Na całym wybrzeżu jest ponad 100 plaż dlatego każdy ma szansę znaleźć jakąś swoją odludną albo przynajmniej mniej ludną zatoczkę.
 • ... zawsze świeci tam słońce i jest ciepło
  No, prawie zawsze bo zimą czasami jest pochmurno i nawet pada. Ale ogólnie chociaż to wybrzeże oceanu panuje tam przyjazny, śródziemnomorski klimat. Latem pogoda w Algarve jest stała, świeci słońce czasami z góry, czasami z boku zależnie od pory dnia.
 • ... praktycznie nie ma tam przemysłu
  Nie zobaczycie tam żadnych dymiących kominów. Na całej długości wybrzeża Algarve nie ma żadnej fabryki, rafinerii czy innych podobnych atrakcji. Wynika to głównie z tego, że Algarve przez długie lata było raczej zapomnianym, zaniedbanym i najbiedniejszym regionem Portugalii. Gospodarka Algarve opierała się głównie o rybołówstwo. Dziś efekt tego zaniedbania czyli brak ciężkiego przemysłu zmienił się w atut. Dla ścisłości ... wyjątek to dwie niewielkie cementownie które można zobaczyć jadąc autostradą A22. Często widać unoszące się nad nimi tumany pyłu ale miejsca te są położone w znacznej odległości od wybrzeża i ich obecność nie jest w żadnym razie kłopotliwa czy odczuwalna. A pewnie muszą tam być bo w Algarve ciągle się dużo buduje.
 • ... ryby są tam rzeczywiście świeże
  Gdzie w Polsce, jak często mają Państwo okazję zjeść świeżego tuńczyka czy doradę? Nie mówiąc już o innych rybach i stworzeniach morskich, które możemy sobie jedynie pooglądać w programach kulinarnych. Do tego oczywiście znakomite portugalskie wina, których u nas nie uświadczysz a jeśli już to w cenie kilkukrotnie wyższej. Oczywiście zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości nikogo nie zachęcamy do wina, jedynie informujemy.
 • ... Portugalczycy są życzliwi i mili
  Sprawa wiadomo, bardzo subiektywna, do własnej oceny. Ale coś w tym jest. O tym, że Portugalczycy to jeden z najbardziej gościnnych i życzliwych narodów mówią nawet ich najbliżsi sąsiedzi, Hiszpanie. Ludzie tam mają naprawdę inne usposobienie i temperament niż ... w miejsce kropek każdy może wstawić inną wybraną narodowość z południa czy innej części Europy ;)
 • ... wybrzeże nie jest zepsute, zabudowane wielkimi hotelami
  Oczywiście w Algarve zdarzają się wysokie budynki i duże hotele ale nie ma ich tam tak dużo jak w innych popularnych turystycznych regionach Europy. I znowu wynika to z tego, że Algarve bardzo długo było zapomniane przez władze Portugalii. Biedna prowincja na uboczu, taki kawałek ziemi doklejony do właściwej Portugalii. Tamtejsi władcy tytułowali się nawet jako "Król Portugalii i Algarve". Większość miejscowości na wybrzeżu była rzeczywiście wioskami rybackimi. Pierwszym kurortem wakacyjnym stała się na początku XX wieku Praia da Rocha, głównie za sprawą pieniędzy tzw "sardynkowych milionerów", fabrykantów, którzy dorobili się na produkcji konserw rybnych. Przemysł turystyczny w Algarve zaczął być tworzony dopiero około 50 lat temu. I chociaż działo się to w czasie dyktatury Salazara, który raczej mało przejmował się estetyką i ochroną środowiska to od początku przyjęto, że zabudowa nie może być zbyt gęsta i powinny dominować niewysokie budynki. Dodatkowo całkowicie oszczędzono zachodnią część Algarve. Na zachód od Lagos właściwie nie ma hoteli. Tam krajobraz pozostał prawie nienaruszony.
 • ... to koniec Europy, prawdziwe południe
  Dalej już nie można. Dla wielu turystów, szczególnie tych z północy Europy atrakcją może być to, że jadą na koniec kontynentu. Algarve to położony najbardziej na południowy zachód skrawek Europy. Kiedyś, w średniowieczu był to dla Europejczyków prawdziwy "koniec świata" bo nikt jeszcze nie wiedział, że istnieje coś więcej i że ziemia jest okrągła.
 • ... często coś tam się dzieje...
  Władze miast i regionu dbają o to, żeby w Algarve było ciekawie. W sezonie są tam organizowane festyny, festiwale i koncerty, na których można zobaczyć rzeczywiście światowe gwiazdy. Sporo jest również imprez sportowych. Można np. trafić na mecz zespołów Benfica czy FC Porto, które przyjadą na spotkanie z SC Olhanense w ramach rozgrywek Primeiera Liga.
 • ... żona chce tam pojechać, sąsiad już tam był...
  To też są powody. Często najważniejsze i decydujące ;)

Dlaczego nie wybierać Algarve

Napisaliśmy dużo trochę o plusach i zaletach Algarve. Żeby wyczerpać temat i jednocześnie zachować pozory rzetelności trzeba też odpowiedzieć na pytanie; czy Algarve ma wady? Spróbujemy, ale nie będzie to łatwe, bo nie znamy argumentów, które powstrzymywałyby nas przez wyborem Algarve ;) Chociaż wiemy, że są tacy, którzy narzekają na to, że np. ...

 • ... woda w oceanie jest zimna
  Cóż, to ocean i rzeczywiście woda nie jest tak ciepła jak to bywa w jeziorach czy zatokach niewielkich mórz. Z drugiej strony woda nie jest jednak tam tak zimna, żeby nie można było tam popływać. I wcale nie trzeba być morsem, do wody wchodzą nawet dzieci.
 • ... jest drogo
  I tak i nie. Tak, w Algarve jest względnie drożej niż np. w przeciętnym sklepie osiedlowym w Polsce. Ale czy jest tam drożej niż np. w Łebie czy Władysławowie w środku sezonu urlopowego to już nie jest takie pewne. Są tam ceny turystyczne, wystarczy oddalić się trochę od miejsc gdzie jest dużo turystów i ceny spadają.
 • ... tam jest kryzys
  Owszem, sytuacja gospodarcza Portugalii i Hiszpanii jest raczej kiepska. Ale dotyka to przede wszystkim podatników i pracowników czyli Portugalczyków. Turyści raczej nie odczują efektów kryzysu. Wprawdzie co jakiś czas odbywają się tam strajki ale raczej będą one omijać przemysł turystyczny bo związki zawodowe, które organizują protesty zdają sobie sprawę, że nie jest w ich interesie zrażać turystów bo pośrednio są przecież ich pracodawcami.
 • ... zupa była za słona
  Wiadomo, że w każdej grupie znajdą się malkontenci. Powód do narzekania zawsze sobie znajdą.

Argumentów za i przeciw Algarve jest pewnie więcej. Te wymienione wyżej to tylko nasza, subiektywna lista. Jeżeli znacie Państwo inne zalety lub wady prosimy o podzielenie się nimi.

Komentarze, opinie

 • Jol 2011.03.15, 19:31
  Gdzie w Algarwe jest wodospad? W filmie na tej stronie jest ładne miejsce z wodospadem, pod którym pływają ludzie. Mamy dwa przewodniki po Portugalii i Algarve i nic tam o czymś takim nie piszą. Może ktoś wie gdzie to jest?
 • algarve.net.pl 2011.03.15, 21:23
  Oczywiście, że wiemy gdzie to jest. W filmie nazywają to miejsce Pego do Inferno, my znamy to miejsce jako Moinhas da Rocha. Jest położone kilka, może 10 kilometrów na północny zachód od Taviry.
  Odszukamy zdjęcia i niedługo napiszemy o tym miejscu więcej, pokażemy gdzie dokładnie jest i jak tam dojechać.
  Czekamy na następne zagadki ;)
 • LISEK 2011.09.06, 13:05
  gdzie sa ogrody które założył dla księżniczki król z pięknymi drzewami i kwiatami z różnych stron świata ,
  gdzie jest prywatne zoo z ginącymi gatunkami

  proszę o podanie miejscowości tych miejsc ;)
 • algarve.net.pl 2011.09.09, 01:43
  Nie bardzo rozumiem o co chodzi w tych pytaniach. Gdzie w tym filmie jest mowa o ogrodach? Jaki król, jaka księżniczka? Jedyne co przychodzi mi na myśl to powtarzana w przewodnikach legenda o mauretańskim królu, który chciał poprawić humor księżniczce pochodzącej z północy Europy i nakazał posadzić tysiące drzew i roślin. Kiedy wszystkie zakwitły na biało miały przypominać jego wybrance dawno nie widziany śnieg.

  Gdzie są te ogrody? Nie wiem czy w legendzie jest o tym mowa ale jeżeli był to król mauretański to pewnie były okolice dzisiejszego Silves, bo tam była przez długi czas stolica kalifatu. Dzisiaj też tam rosną drzewka pomarańczowe, cytrynowe czy migdałowce ale są to raczej plantacje niż ogrody.

  A bardziej poważnie. W Algarve raczej nie ma żadnego specjalnie efektownego i bogatego ogrodu botanicznego. Jeżeli kogoś interesują różne rośliny polecamy np ogrody w posiadłościach na wzgórzach Sintry czy las Bucaco, ale to już nie Algarve...

  Odnośnie ogrodów zoologicznych. W Algarve jest kilka takich miejsc ale ... co tu dużo mówić, nie są specjalnie bogate i podejrzewam, że nie prowadzą bardzo znaczącej działalności badawczej czy ochrony ginących gatunków. Pomijając obiekty typowo rozrywkowe i komercyjne jak Zoomarine i KrazyWorld przypominają mi się jedynie dwa niewielkie, możliwe że prywatne ogrody. Jedno Zoo w okolicach Lagos: Zoologic (kilka kilometrów na zachód od LAgos, przy drodze do Sagres) i drugie, bodajże Omega Park (w okolicach Monchique).
 • kasia 2011.10.11, 20:20
  A czy moglbys/moglabys napisac o miejscach w Algavre o ktorych nie pisza w przewodnikach, tak jak wlasnie ten wodospadzik, i rownie ciekawych wartych zobaczenia. Dzieki
 • Daria 2012.03.15, 21:56
  Mam pytanie w jakiej miejscowości znajduje się te miejsce, ktore jest w 21 sekundzie, 1:21,oraz w 5 minucie:)filmiku, z góry dziękuję:)!!!
 • miki 78 2012.03.16, 19:33
  hello my też wybieramy sie do algarve i też ciekawi nas wodospad i miejsca o których pisze Daria pozdrawiamy:-)
 • algarve.net.pl 2012.03.16, 23:01
  Zrobimy o tym oddzielną stronę, odpowiedzi na pytanie gdzie są sceny z tego filmu proszę szukać na stronie Sceny z filmu, gdzie to jest?
 • radek 2013.08.22, 20:37
  Kolezanki z Portugalii napisaly mi, ze Pego de Inferno splonelo w 2012.... Ciekawe co tam pozostalo.
 • algarve.net.pl 2013.09.10, 19:40
  Zgadza się, jacyś wandale narobili tam szkód. Z tego co mi wiadomo drewniany pomost dalej nie jest naprawiony i oficjalnie miejsce jest zamknięte dla turystów. Sam wodospad i jeziorko oczywiście dalej jest, tylko trudniej się tam dostać
 • kas200 2014.06.17, 14:03
  Super strona - dużo informacji i ładnie zrobiona. Mam pytanie: gdzie lepiej wybrać hotel: w Luz, na zachód od Lagos, czy w Olhos de Agua? Skłaniam się do Olhos - jest centralnie położone i łatwiej wybrać się na wschód np. do Faro (choć wiem, że to niewielkie odległości). Warto pojechać do laguny Ria Formosa?
 • Gabi, 2016.06.18, 21:49
  Czesc
 • Gabi, 2016.06.18, 21:54
  Gdzie znajduje sie park splash and slide I jaka miejwiecej jest odleglosc od faro ??
 • Gabi, 2016.06.18, 21:59
  I jeszcze prosba o wiecej miejsc z atrakcjami dla dzieci w algarve Dzieki pozdrawiam ;-)

Rejestracja nowych komentarzy jest tymczasowo niedostępna