Jak dojechać z Lizbony do Albufeiry?

czerwiec 2011

... a dokładniej jak dojechać z lotniska w Lizbonie do jednego miast w Algarve?

Najprościej samolotem lub wynajętym autem. Koszt przelotu z Lizbony do Faro w obie strony to średnio minimum €200. Wynajęcie samochodu na tydzień w sezonie to minimum €150. Podejrzewamy, że jednak nie na taką odpowiedź Państwo czekają, że szukają Państwo tańszego środka transportu, takiego jak autobus czy pociąg.

Etap 1: z lotniska na dworzec

Nie znamy możliwości bezpośredniego transferu z lotniska w Lizbonie do Algarve autokarem czy tym bardziej koleją (do lotniska w Lizbonie nie prowadzą żadne tory). Trzeba przedostać się z lotniska na jeden z dworców, do miejsca, z którego można pojechać dalej na południe Portugalii.

... metrem

W Lizbonie metro nie dojeżdża do lotniska. (aktualizacja, lipiec 2012) To już na szczęście nieprawda. Od lipca 2012 do lotniska w Lizbonie dojeżdża czerwona linia metra. W tej chwili to najprostsza, najtańsza i najszybsza metoda przedostania się do stacji Cais do Sodre czy Oriente, o których piszemy niżej. Akapit dotyczący autobusów to w oczywiście w dalszym ciągu prawda, aerobusy są dalej dostępne. Co kto lubi.

... autobusem

Z lotniska na wybrany dworzec czy stację można dojechać autobusami miejskimi. Kursują tam różne linie ale my sugerujemy skorzystanie z autobusów linii lotniskowej bo są to linie specjalnie stworzone i dostosowane właśnie dla podróżnych wysiadających z samolotu. Aerobusy są obsługiwane przez firmę Carris, tę samą, która obsługuje większość komunikacji miejskiej w Lizbonie. Do dyspozycji mamy dwie linie:

 • autobusy linii numer 91 do węzła Cais do Sodre, co 20 minut wg rozkładu. Stacja Cais do Sodre jest dobra jeżeli chcemy się dostać do centrum Lizbony albo jechać dalej w kierunku Cascais, Estoril czy innego miejsca wzdłuż Marginal.
 • autobusy linii numer 96 do do Av. José Malhoa lub w drugim kierunku do stacji kolejowej Oriente co pół godziny wg rozkładu. Kierunek do dworca Oriente jest dobry, jeżeli chcemy jechać gdzieś dalej w Portugalii, np do Algarve.

Przystanek, miejsce, z którego odjeżdzają autobusy znajduje się tuż obok wyjścia z lotniskowego terminala. Należy szukać wyjścia 2 oznaczonego Taxi / Saida 2. Bilety kosztują €3,5 i można je kupić u kierowcy. Są trochę droższe niż w zwykłych liniach miejskich ale za to są ważne przez cały dzień w całej sieci Carris. Autobusy są wyraźnie oznaczone, oprócz numerów linii są pomalowane w motywy związane z samolotami i z nazwami Aeroshuttle / Aerobus.

Jeżeli chcemy jechać ...

 • ...pociągiem należy wsiąść do autobusu nr 96 i pojechać do końca, do stacji Estação Oriente (zdjęcie)
 • ...autobusem należy również wsiąść do autobusu nr 96, pojechać również w kierunku Estação Oriente i wysiąść albo na ostatnim przystanku obok dworca kolejowego Oriente albo wcześniej, na przystanku Sete Rios "Expressos". Z obu tych miejsc odjeżdżają autobusy na południe Portugalii. Z pierwszego miejsca odjeżdżają autokary firmy Rede Expressos, z przystanku obok dworca Oriente można odjechać autokarami Renex.

... taksówką

...też można a czasami nawet trzeba bo autobusy nie kursują w nocy. Postój taksówek jest tuż obok przystanku, o którym mówiliśmy wcześniej. Jest nawet widoczny na zdjęciu wyżej. I znowu jeżeli chcemy dalej jechać

 • ...pociągiem należy prosić o kurs do stacji Estação Oriente
 • ...autobusem należy prosić o kurs albo do Estação Sete Rios (albo prościej Rede bus terminal) albo na dworzec Estação Oriente. Z pierwszego miejsca odjeżdżają autokary firmy Rede Expressos, z drugiego autokary Renex.

Trudno powiedzieć ile dokładnie będzie kosztował przejazd taksówką. Może to być kwota około €10. Taksówka ma jednak swoje zalety. Jest dużo szybsza i dowozi nas "pod drzwi". Np w przypadku Sete Rios trzeba przejść niby mało bo może 100 metrów (na drugą stronę szerokiej ulicy) ale jeżeli mamy kilka walizek to już może być mały kłopot.

Etap 2: z Lizbony do Algarve

Pozostaje sprawdzić rozkład, kupić bilet i ewentualnie zaczekać przy kawie do godziny odjazdu. Wybór między pociągiem i autokarem, między jedną firmą a drugą zostawiamy Państwu. Nie potrafimy wskazać, który wybór jest lepszy czy gorszy. Nic nie wiemy o wyraźnych wadach czy zastrzeżeniach dotyczących firm, które tu wymieniamy.

...koleją

Portugalskie koleje nazywają się CP (Comboios de Portugal). Ze stacji Lisboa Oriente na południe Portugalii kursują dwa rodzaje pociągów:

 • szybkie Alfa Pendular; dwa razy dziennie, podróż do Albufeiry zajmuje około 2,5 godziny i kosztuje €21 (do Faro odpowiednio około 3h / €29,50)
 • zwykłe, odpowiedniki polskich pociągów dalekobieżnych/pospiesznych; podróż do Albufeiry zajmuje około 3,5 godziny i kosztuje €18 (do Faro odpowiednio około 4h / €25)

Rozkład jazdy tych pociągów jest oczywiście dostępny w internecie. Ceny, które tu podajemy dotyczą klasy "2", turystycznej. Sprawdzaliśmy je ostatnio na stronie internetowej CP w czerwcu 2011.

Pociągi z Lizbony zatrzymują się na terenie Algarve jedynie w Albufeirze (a dokładniej: niedaleko Albufeiry), w Loule i w Faro. Żeby dojechać pociągiem do innych miejsc w Algarve trzeba się przesiąść do kursującego mniej więcej co godzinę pociągu regionalnej linii. Tej wady nie mają autobusy bo nimi można dojechać bezpośrednio z Lizbony do prawie każdej większej miejscowości w Algarve (oprócz tych na zachodzie jak Sagres czy Aljezur).

...autobusem

Mamy do wyboru autokary dwóch firm; Rede Expressos i Renex. Możliwe, że firm, które obsługują trasę na południe Portugalii jest więcej. Wybraliśmy te dwie bo wydają się największe i ich autobusy jeżdżą z Lizbony do Algarve najczęściej. Jeżeli znacie Państwo inne możliwości czy oferty prosimy o informacje o nich.

 • Autobusy Renex (Rede Nacional de Transportes) odjeżdżają z przystanku obok dworca kolejowego Oriente. Dostępne są trzy linie na południe Portugalii: Rozkład jazdy wszystkich linii Renex jest dostępny na stronie pod tym adresem. Cena przejazdu z Lizbony do Albufeiry to €19 (informacja ze strony internetowej Renex odczytana w czerwcu 2011).
 • autobusy Rede Expressos odjeżdżają z dworca Sete Rios. Ceny są porównywalne z podanymi tu dla autobusów Renex. I również tak jak w przypadku poprzedniej firmy autobusami Rede Expressos można dojechać bezpośrednio z Lizbony do większości miasteczek Algarve. Rozkład jazdy Rede Expressos jest dostępny na tej tej stronie

Przejazd autobusem z Lizbony do Albufeiry trwa około 3 godzin. Dzieci w wieku od 4 do 13 lat mają zniżkę 50%. Autobusy mają jeszcze jedną zaletę w porównaniu z pociągami. Z rozkładów wynika, że kursują również w nocy.

Etap 3: do miasta, do hotelu

Wydawałoby się, że już jesteśmy na miejscu. Niestety, po tym kiedy pociąg czy autobus zatrzyma się może się okazać, że do miasta jest całkiem daleko, i że to nie koniec podróży bo trzeba się przesiąść w następny środek lokomocji. W różnych miastach jest różnie. Czasami stacje czy dworce są położone w znacznej odległości od centrum. Na mapie niżej mogą Państwo sprawdzić dokąd dojedziecie, gdzie dokładnie są dworce i przystanki kolejowe i autobusowe w kilku miastach Algarve.

Szczególnie przykra sytuacja jest w Albufeirze. Tam dworce są znacznie oddalone od centrum miasta. Albufeira, podobnie jak inne miasta w Algarve ma swoją własną komunikację miejską. Z dworca autobusowego dosyć często kursują autobusy którymi można dojechać do przystanku położonego dosyć blisko starszej części miasta.

Komentarze, opinie

 • Asiura 2011.09.06, 00:26
  chcialabym sie zorientowac jak moze byc cena za taksowke z lotniska w Faro do Albufeiry? moze mi ktos pomoc? z gory dziekuje;)
 • Filip 2013.03.26, 11:04
  Jak dojechać z Lizbony do Faro?
  a dokładnie jak dojechać z lotniska w Lizbonie do portu w Faro
 • algarve.net.pl 2013.03.26, 19:50
  W Faro nie ma portu. Prawdopodobnie chodzi Panu o marinę, port jachtowy a ten jest położony w centrum miasta, niedaleko (100 metrów?) od dworca kolejowego i blisko autobusowego gdzie dojeżdża i najczęściej kończy swój bieg każdy pociąg i autobus z Lizbony
 • Alicja 2013.04.04, 20:10
  Chcielibyśmy zwiedzić jak najwięcej w Portugalii. Mamy 10 dni. Stacjonujemy w Lizbonie i wypożyczamy auto. Jakie kierunki Państwo polecają?
 • Alicja 2013.04.04, 20:26
  Czy ktoś wie, ile kosztuje w przybliżeniu taxi z lotniska w Lizbonie do centrum?
 • algarve.net.pl 2013.04.05, 21:25
  Odnośnie taxi: około 10€, zależy co to jest centrum ;)
  Teoretycznie, oficjalnie za wejście do taxi 2,50€ i 0.50€ za każdy kilometr (wartości orientacyjne, taki kiedyś zapamiętałem)
 • algarve.net.pl 2013.04.05, 21:46
  odnośnie polecanych miejsc: proponuje otworzyć stronę goo.gl/Dy4j1, znaleźć zdjecia, każde jest dokładnie oznaczone na mapie. W promieniu 50 kilometrów np Sintra, Cabo da Rocha, Cabo Espichel, Mafra, Azenhas do Mar, Sesimbra, plaże Guincho, Adraga, Praia Grande ...
 • Alicja 2013.04.06, 08:56
  Dzięki za podpowiedz:)
 • Magda 2013.07.30, 19:16
  Wybieramy się wraz z mężem do Quarteiry. Chcemy wypożyczyć samochód i zwiedzić Lizbonę oraz plaże w Algarve. Ile czasu zajmuje podróż z Quarteiry do Lizbony i co warto tam zwiedzić? I jak długo może potrwać przejazd z Lizbony do Lagos?

Rejestracja nowych komentarzy jest tymczasowo niedostępna