Pogoda we wrześniu, w październiku, listopadzie...?

lipiec 2011

... albo jakie będą temperatury w marcu, kwietniu czy innym miesiącu?

Można przewidzieć jaka pogoda będzie jutro ... ale za dwa miesiące?

Nie wiemy.

Wiemy za to, jaka była pogoda w poprzednich latach. A dokładniej wiemy, gdzie takie informacje można znaleźć. Staraliśmy się na innej stronie opisać klimat Algarve ale bezwzględne wartości mogą być bardziej przydatne. Polecamy trzy serwisy internetowe z danymi o pogodzie w ubiegłych latach w Algarve i w innych regionach Portugalii.

Pierwszy z nich to hiszpański portal tutiempo.net. Można tam znaleźć dosyć szczegółowe dane o temperaturach, opadach, sile wiatru i innych parametrach pogody w Faro każdego dnia od prawie 40 lat! Przykładowo prezentujemy link do strony z informacjami o pogodzie w Faro we wrześniu 2008 roku. To był dosyć ciepły wrzesień. Średnia maksymalna temperatura w ciągu dnia wyniosła 25.2°C. W połowie miesiąca przekraczała nawet 30°C, pod koniec miesiąca zaczęła powoli spadać, chociaż nigdy poniżej 21°C. W nocy najniższa temperatura wahała się od 14°C do nawet 20°C, średnia wyniosła 17,4°C. Było 7 dni z deszczem ale opady mierzalne zdarzyły się tylko 4 razy. Jednego dnia pod koniec miesiąca padało dosyć obficie.

Drugie źródło informacji historycznych o pogodzie w Algarve to amerykański portal wunderground.com. Podobnie jak w poprzednim serwisie są w nim dostępne dane o pogodzie każdego dnia w poprzednich latach. Historia zapisów pogody dla Faro w wunderground.com sięga 1996 roku. Przykładowo można tam zobaczyć dokładne dane o pogodzie w Faro każdego dnia października 2010. Temperatura wahała się wtedy w ciągu dnia od 26°C do 20°C. W nocy, w drugiej połowie miesiąca temperatura zaczęła spadać nawet do 12°C. Przez cały miesiąc było 8 deszczowych dni ale wg tych danych nie były to żadne obfite opady.

W obu serwisach są oczywiście dostępne odczyty z innych miesięcy i lat. Teraz pozostaje tylko przejrzeć w jednym z tych serwisów dane z kilku poprzednich lat i ... przewidzieć pogodę dla siebie. Życzymy trafnych prognoz i dobrej pogody. Więcej nie możemy pomóc.

Prosimy jedynie pamiętać o tym, że wartości temperatur są zawsze mierzone w cieniu. Proszę też zwracać uwagę na siłę wiatru. Temperatura 18°C z wiatrem czy bez wiatru to dwa różne odczucia.

Niestety mamy do dyspozycji dane jedynie z Faro. Tylko tam, obok miejscowego lotniska jest stacja meteorologiczna publikująca swoje dane. Nie znamy żadnego serwisu, który publikowałby dane z innych miejsc w Algarve. Istnieją co prawda serwisy, które pokazują temperatury w Albufeirze czy Vilamourze ale tak naprawdę są to odczyty z lotniska w Faro. To, jakie mogą być warunki pogodowe w innych częściach Algarve można próbować przewidzieć obserwując rozkład temperatur w trzecim serwisie, który chcemy tu przywołać. Chodzi o portal Portugalskiego Istytutu Meteorologii Instituto de Meteorologia, o którym pisaliśmy już wcześniej. Są tam dostępne wykresy prezentujące rozkłady średnich temperatur z różnych lat na terenie Portugalii. Wynika z nich, że zachodnia część Algarve jest często kilka stopni chłodniejsza niż środkowa czy wschodnia część. Na zachód od Lagos jest też wyraźnie wietrzniej.

Dane dostępne w serwisach, które tu wskazujemy należy traktować poglądowo. Informacji o ich źródłach, o sposobie pomiarów, ich dokładności i wiarygodności prosimy szukać na stronach każdego z tych portali.

Komentarze, opinie

 • agnesli, 2016.03.05, 11:55
  jak pogoda jest na poczatku kwietnia i w srodku maja
 • gemini, 2016.04.04, 12:47
  Syszałem ze pod koniec maja lubi mocno wiać, a temp. morza jest nie zbyt ciekawa i nie za bardzo da się w nim poplywać? Jak to wygląda naprawde na Algarve?
 • henryk, 2016.08.12, 12:13
  jaka jest pogoda w drugiej połowie września? Czy pozawala ona na opalanie się ?
 • mic, 2016.09.17, 12:30
  temperatura morza???????? tam ocean przeca a pod koniec maja temp oceanu to okolo 22 stopni wiec nie wiem czy to taka chlodna woda
 • klaudia, 2016.09.22, 22:19
  polecają państwo Algarve na sylwestra ? Jaka jest wtedy pogoda ? Gdzie pójść na impreze ?
  pozdrawiam

Rejestracja nowych komentarzy jest tymczasowo niedostępna