Polskie strony o Portugalii

...gdzie, jak szukać informacji o Portugalii?

Niżej wymieniamy wg nas ciekawe i wartościowe polskie "portugalskie strony". Te, na których można znaleźć ciekawe własne, autorskie relacje i zdjęcia. Często, dziwnym trafem trudno je zobaczyć w wyszukiwarce internetowej po wpisaniu słowa "Portugalia".

Nie ma tu stron zawierających treści skopiowane z przewodników i folderów. Pominęliśmy serwisy typowo komercyjne, które zostały stworzone jako zaplecze promujące duże portale oraz strony, które odebraliśmy jako MFA, tzn zrobione typowo jako nośnik dla reklam. Chociaż wyglądają atrakcyjnie to najczęściej zawierają jedynie informacje encyklopedyczne, nie ma tam nic oryginalnego, autorskiego.

Blogi i strony

Lektura obowiązkowa dla wszystkich entuzjastów Portugalii. Motyw tych pustych krzeseł na brzegu Cacilhas zwróconych w stronę Lizbony już od wielu lat jest obecny w polskim internecie. Autor bloga jest jednym z bardziej aktywnych popularyzatorów Portugalii w Polsce. W kolejnych odcinkach ciekawie opowiada o często mało znanych, interesujących ludziach i miejscach. Prezentuje portugalską kulturę. Pisze o muzyce, literaturze, architekturze i sztuce. Propaguje również portugalską kuchnię, pisze o tym na swoim nowym blogu andrasz-kulinarnie.

InfoLizbona

InfoLizbona

http://infolizbona.pl

Serwis nie tylko o Lizbonie. Dużo praktycznych, aktualnych informacji przydatnych zwłaszcza dla tych, którzy planują samodzielną wycieczkę do Portugalii.

Blog nie tylko o jedzeniu. Są tam również ciekawe relacje z wycieczek do różnych, mniej oczywistych miejsc. Wprawdzie ostatnio Autorka bloga częściej zamieszcza opisy krain i smaków spoza Portugalii ale prędzej czy później i tak wraca do swojej "kuchni nad Atlantykiem". Polecamy również ze względu na dobre zdjęcia (nie tylko jedzenia).

Autor tej strony już niestety nie zrobi żadnego zdjęcia. Nie wiemy jak długo ten serwis będzie jeszcze dostępny i czy ktoś się nim zajmie. Odwiedzcie tę stronę, wspomnijcie ich. Zostawili sporo naprawdę ciekawych fotografii i przydatnych opisów.

Znany "blog o podróżach i nie tylko". Portugalia jest chyba jednym z ulubionych miejsc jego autorki bo znaczna część wpisów zawiera relacje i opisy różnych miejsc w tym kraju.

...blog o życiu w ciągłej podróży Portugalia to jedynie przystanek w tej podróży, chociaż zdaje się że najdłuższy i najważniejszy. Dużo ciekawych opowieści, ładne zdjęcia, efektowny serwis. Doceniamy pracę włożoną w te strony.

Blog prowadzony przez dwie sympatyczne studentki z Polski, które swego czasu studiowały w Faro. Pewnie tam wrócą, bo jak piszą to "początek przygody". Zostawiły ciekawe relacje ze swoich wycieczek, okraszone efektownymi zdjęciami.

blog informacyjno-rozrywkowy o Lizbonie Autor niestety ;) nie ogranicza się do wymienionej w podtytule "rozrywki" i sporo wpisów poświęca raczej portugalskiej kulturze.

Agua de Coco

http://aguadecoco.pl/

Nowy blog redagowny przez dwójkę Polaków, którzy niedawno zamieszkali w Lizbonie. Odkrywają Portugalie, piszą o tym co ich dziwi, zaskakuje albo zachwyca.

Kolejny dobry blog podróżniczy z wyraźną obecnością tematyki portugalskiej bo jak pisze jego Autorka Portugalia "... jest mi wyjątkowo bliska"

Przewodnik, informacje o Maderze, Porto Santo i Azorach. Sporo przydatnych opisów. Szkoda, że mało, właściwie prawie żadnych zdjęć.

Obrazek z głównej strony serwisu

Przewodnik po Azorach

http://azory.info/

Przewodnik po archipelagu Azorów tworzony przez polskie małżeństwo, które jak sami piszą zostało "rzucone znad Morza Bałtyckiego na atlantyckie wybrzeże Portugalii". Na stronach można znaleźć ciekawe, praktyczne informacje i porady oraz barwne relacje z wycieczek.

Blog kolejnej osoby zauroczonej Portugalią. Zawiera relacje z kilku wyjazdów do Portugalii.

Blog dla tych, którzy zauroczeni Portugalią lub Portugalką czy Portugalczykiem ;) zdecydowali się na naukę języka portugalskiego. Różne wpisy prezentujące zarówno podstawy języka jak i ciekawostki językowe dla bardziej zaawansowanych.

miniatura

Jacek Krenz sketchblog

http://jkrenz.blogspot.com/

Blog - szkicownik. Treść jest wprawdzie w języku angielskim, ale to nie opisy są tam najważniejsze. Autor bloga umieszcza w nim swoje wybrane akwarele, które często przedstawiają sceny i miejsca w Portugalii. Profesor Jacek Krenz jest architektem i malarzem. Od kilku lat wykłada architekturę na Universidade da Beira w Covilha.

Stary, niestety od dawna nie aktualizowany (żałujemy!), wartościowy blog o ... drzewach i krzewach, które można spotkać w Lizbonie

Instytucje i organizacje

http://www.lizbona.msz.gov.pl/pl/

Ambasada RP w Lizbonie

http://ambasada-portugalii.pl/pl/

Ambasada Portugalii w Warszawie

http://blogcamoesa.blogspot.com/

Instytut Camoesa w Polsce

oprócz informacji przeznaczonych głównie dla środowiska akademickiego można tam znaleźć również aktualne anonse o wydarzeniach związanych z kulturą języka portugalskiego.

http://lizbona.biz/

PPBC - Polski Klub Biznesu w Portugalii

http://www.flavoursofportugal.pl/

PPCC - Polsko – Portugalska Izba Gospodarcza

Serwisy społecznościowe

http://www.facebook.com/pages/Ambasada-RP-w-Lizbonie/467941536583902

Ambasada RP w Lizbonie

Profil Ambasady RP w Lizbonie, chyba najlepsze źródło informacji o wydarzeniach w Portugalii związanych z Polską lub Polakami.

https://twitter.com/PLinPortugal

PL in Portugal

konto Twitter Ambasady RP w Lizbonie

Sklepy, firmy

http://www.smakiportugalii.pl/

Smaki Portugalii

firma zajmująca się importem i sprzedażą wielu portugalskich produktów głównie z branży spożywczej. Aktywnie promują w różnych mediach portugalską kuchnię i Portugalię jako taką.

http://www.madeinportugal.pl/

Made in Portugal

firma z Wrocławia, sklep z portugalskimi produktami

http://fishlovers.pl/

Fish Lovers

Świeże ryby z Portugalii w Warszawie? To możliwe, ta firma potrafi to zorganizować. Ryby i inne produkty prosto z porannego targu w Portugalii są fachowo pakowane i tego samego dnia samolotem docierają do Warszawy.

http://www.portucale.pl/

Restauracja Portucale

portugalska kuchnia w Warszawie

http://www.atlantika.pl/

Atlantika

dystrybutor portugalskich win

http://portugalskiswiat.com/

Portugalski Świat

internetowe portugalskie delikatesy

http://www.portugaliagourmet.pl/

Portugalia Gourmet

internetowe portugalskie delikatesy

O naszym spisie

Kiedy zaczynaliśmy tworzyć tę listę wydawało się nam, że lista będzie krótka. Okazało się ze nie jest tak źle, że stron o Portugalii jest więcej niż kilka. Jak dalej tak będzie trzeba będzie podzielić tę stronę na kilka mniejszych. Na pewno nie wymieniliśmy wszystkich "dobrych" polskich stron o Portugalii. Wierzymy w to, że istnieją jeszcze strony, których nie znamy, na które jeszcze nie trafiliśmy.