... albo jaka jest temperatura wody w Portugalii, czy w Algarve można się kąpać w morzu?
Spotykamy się z teorią, mitem, że w Portugalii plaże są co prawda ładne ale woda w morzu jest zimna i nie można się kąpać.
Jak w każdej pogłosce i w tej jest trochę prawdy. W Portugalii jest trochę inne morze. Ściśle rzecz biorąc, to nie jest morze a ocean. Można o tym zapomnieć bo właściwie nikt tam tak nie mówi. Portugalczycy nie używają określenia ocean. Mówią, że idą nad nad morze, że restauracja jest nad morzem. Widać to nawet na zdjęciach obok. Na tablicach jest podawana temperatura do mar a nie oceano. Sami też zapominamy, że to jest ocean bo z wakacji znamy plaże nad Bałtykiem czy morzem Śródziemnym albo Czerwonym.
A jeżeli to jest ocean to występują w nim zjawiska trochę inne albo na trochę większą skalę niż w niewielkim morzu. Są tam wielkie masy wody, które krążą, przemieszczają się tworząc prądy morskie. Niektóre z nich są zimne, niektóre ciepłe. Nie jesteśmy hydrologami czy oceanografami, kompletnie się na tym nie znamy ale cokolwiek można sobie wyobrazić patrząc na wykresy, z których można odczytać, jaki jest rozkład temperatur oceanu, jakie prądy krążą w oceanie i skąd bierze się woda w Algarve i Portugalii. Dla ciekawych podajemy link do strony z danymi o aktualnej sytuacji na Atlantyku, które co kilka godzin publikuje Portugalski Instytut Meteorologii.
Pewnie właśnie dlatego, że w Portugalii jest ocean a nie morze woda na wybrzeżu Algarve jest chłodniejsza niż na przykład na plażach oddalonego o około 200 kilometrów na wschód hiszpańskiego wybrzeża Costa de la Luz czy trochę dalej Costa del Sol. Niewielka odległość a różnica jest odczuwalna bo prądy oceaniczne mają kłopot z przekroczeniem wąskiej Cieśniny Gibraltarskiej, za którą zaczyna się już Morze Śródziemne. Dodatkowo kąpiel czy pływanie w Algarve może być utrudnione z innego powodu niż temperatura. Są tam dosyć wysokie fale. Im dalej na zachód tym wyższe. Od Sagres można bardzo często spotkać surferów, którzy potrafią leżeć na swoich deskach i unosić się godzinami na wysokich falach. Oczywiście są ubrani w pianki izolacyjne ;)
Z drugiej strony temperatura wody w morzu, ups... w oceanie na plażach Algarve nie jest wcale taka niska.
Pokazujemy na tej stronie zdjęcia tablic, jakie można spotkać na niektórych plażach w Portugalii. Temperatury, które można na nich odczytać nie są specjalnie przerażające (a są dosyć niskie bo zdjęcia pochodzą z okresu początku lata). W lipcu i sierpniu jest jeszcze lepiej, wtedy temperatura wody często przekracza 22°C. Trudno to porównywać z Morzem Czerwonym w Egipcie nie mówiąc już o mazurskich jeziorach. Ale z Bałtykiem można to już porównać. Wygląda na to, że 22°C to ... właściwie tyle, ile latem mamy w Bałtyku.
Jeszcze jedno... woda musi tam być ciepła bo przecież turystyczne wybrzeże Algarve znajduje się na wschód od przylądka "ciepłych gaci". Tak żeglarze nazywają Przylądek Świętego Wincentego, od którego wg nich zaczynają się cieplejsze wiatry i może nawet cieplejsze prądy.
I na koniec a propos naszego Morza Bałtyckiego, które tu kilka razy przywoływaliśmy. Ten tekst powstaje, a właściwie powstał 1 sierpnia 2011 roku. Temperatura wody zmierzona dzisiaj w Ustce to podobno całe 18°C. Mamy ponoć wyjątkowo deszczowe lato. W Algarve nad morzem latem nie pada deszcz. Nawet wyjątkowo.
Rejestracja nowych komentarzy jest tymczasowo niedostępna