Czy w Portugalii na plażach jest zimna woda?

... albo jaka jest temperatura wody w Portugalii, czy w Algarve można się kąpać w morzu?


Tablica informacyjna przy wejściu na plażę Praia da Falesia w Algarve (południowa Portugalia)

Falesia, plażowe informacje ©algarve.net.pl

Spotykamy się z teorią, mitem, że w Portugalii plaże są co prawda ładne ale woda w morzu jest zimna i nie można się kąpać.

Jak w każdej pogłosce i w tej jest trochę prawdy. W Portugalii jest trochę inne morze. Ściśle rzecz biorąc, to nie jest morze a ocean. Można o tym zapomnieć bo właściwie nikt tam tak nie mówi. Portugalczycy nie używają określenia ocean. Mówią, że idą nad nad morze, że restauracja jest nad morzem. Widać to nawet na zdjęciach obok. Na tablicach jest podawana temperatura do mar a nie oceano. Sami też zapominamy, że to jest ocean bo z wakacji znamy plaże nad Bałtykiem czy morzem Śródziemnym albo Czerwonym.

A jeżeli to jest ocean to występują w nim zjawiska trochę inne albo na trochę większą skalę niż w niewielkim morzu. Są tam wielkie masy wody, które krążą, przemieszczają się tworząc prądy morskie. Niektóre z nich są zimne, niektóre ciepłe. Nie jesteśmy hydrologami czy oceanografami, kompletnie się na tym nie znamy ale cokolwiek można sobie wyobrazić patrząc na wykresy, z których można odczytać, jaki jest rozkład temperatur oceanu, jakie prądy krążą w oceanie i skąd bierze się woda w Algarve i Portugalii. Dla ciekawych podajemy link do strony z danymi o aktualnej sytuacji na Atlantyku, które co kilka godzin publikuje Portugalski Instytut Meteorologii.

Niektórzy mówią, że na wybrzeżu Portugalii jest zimna woda. Obrazek z plaży w mijscowości Burgau w zachodniej częsci Algarve, w południowej Portugalii.

Burgau, kąpiel w Atlantyku ©algarve.net.pl

Pewnie właśnie dlatego, że w Portugalii jest ocean a nie morze woda na wybrzeżu Algarve jest chłodniejsza niż na przykład na plażach oddalonego o około 200 kilometrów na wschód hiszpańskiego wybrzeża Costa de la Luz czy trochę dalej Costa del Sol. Niewielka odległość a różnica jest odczuwalna bo prądy oceaniczne mają kłopot z przekroczeniem wąskiej Cieśniny Gibraltarskiej, za którą zaczyna się już Morze Śródziemne. Dodatkowo kąpiel czy pływanie w Algarve może być utrudnione z innego powodu niż temperatura. Są tam dosyć wysokie fale. Im dalej na zachód tym wyższe. Od Sagres można bardzo często spotkać surferów, którzy potrafią leżeć na swoich deskach i unosić się godzinami na wysokich falach. Oczywiście są ubrani w pianki izolacyjne ;)

Z drugiej strony temperatura wody w morzu, ups... w oceanie na plażach Algarve nie jest wcale taka niska.

W Portugalii można się kąpać

Plaża Praia do Ancao, Algarve, Portugalia. Tablica z informacjami o temperaturze i godzinach przypływu

Plaża Ancao, temperatura ©algarve.net.pl

Pokazujemy na tej stronie zdjęcia tablic, jakie można spotkać na niektórych plażach w Portugalii. Temperatury, które można na nich odczytać nie są specjalnie przerażające (a są dosyć niskie bo zdjęcia pochodzą z okresu początku lata). W lipcu i sierpniu jest jeszcze lepiej, wtedy temperatura wody często przekracza 22°C. Trudno to porównywać z Morzem Czerwonym w Egipcie nie mówiąc już o mazurskich jeziorach. Ale z Bałtykiem można to już porównać. Wygląda na to, że 22°C to ... właściwie tyle, ile latem mamy w Bałtyku.

Jeszcze jedno... woda musi tam być ciepła bo przecież turystyczne wybrzeże Algarve znajduje się na wschód od przylądka "ciepłych gaci". Tak żeglarze nazywają Przylądek Świętego Wincentego, od którego wg nich zaczynają się cieplejsze wiatry i może nawet cieplejsze prądy.

I na koniec a propos naszego Morza Bałtyckiego, które tu kilka razy przywoływaliśmy. Ten tekst powstaje, a właściwie powstał 1 sierpnia 2011 roku. Temperatura wody zmierzona dzisiaj w Ustce to podobno całe 18°C. Mamy ponoć wyjątkowo deszczowe lato. W Algarve nad morzem latem nie pada deszcz. Nawet wyjątkowo.

Komentarze, opinie

 • stahó, 2015.08.13, 10:19
  Witam. Ocean w Lagos jest zimny jak wszyscy diabli. Kupiłem piankę, ale na niewiele się zdało. Za to tą niedogodność kompensują widoki i słońce. Jeździłbym tam co roku. Pozdrawiam.
 • shower, 2016.08.09, 09:21
  Ja byłem w Albufeirze, okolice Faro i ocean był cudowny, kąpaliśmy się codziennie, myślę że woda miała 24-25 oC, naprawdę cudowna, byliśmy bardzo pozytywnie rozczarowani bo naczytaliśmy się na różnych forach że woda jest zimna. Trochę inaczej jest na zachodnim wybrzeżu, w Nazare woda była jak u nas, bardzo zimna, do tego zimny wiatr. Na pewno wrócimy do Albufeiry, cudne miejsce, cudna woda, cudne słońce :)
 • Małgosia, 2017.01.04, 19:01
  A jak tam jest w styczniu - lutym? Jakie kurtki i obuwie brać?
 • algarve.net.pl, 2017.01.05, 22:17
  Mniej więcej ;) jak w maju, no może na początku maja w Polsce. W dzień powyżej 15, czasami dobija do 20, w środku dnia, zwłaszcza na słońcu można swobodnie "na krótki rękaw". Ale dni są ciągle krótkie, rano i wieczorem będzie potrzebny polar i czasami kurtka p-deszczowa. W nocy temp. spada do ok. 10 st, sporadycznie niżej. Mówimy o warunkach na wybrzeżu, w głębi lądu a zwłaszcza w ternach górzystych (np okolice Monchique) mogą się pojawiać przymrozki a raz na kilka lat pada nawet śnieg pokazywany przez wszystkie telewizje.
 • 7hb, 2017.04.16, 01:04
  hej
  dzięki za wszelkie informacje-
  wybieram się do Algarve na Majówkę i myślałem o pobycie w Albufeirze,bo wielu znajomych zachwalało-da się tam popluskać na brzegu?Pytam głównie ze względu na dziecko,które chce do oceanu;)
 • grażyna, 2017.05.03, 19:58
  witam. w dwójka szukamy kogoś kto dołączyłby 10 maja 2017 do nas w podróżowaniu po Faro, Lagos w Portugali. mój mail grazyna35132@wp.pl
 • joanna, 2017.05.07, 13:44
  Witam Grażynko, wysłałam maila :)
 • Marta, 2017.11.29, 19:29
  Jest koniec listopada pogoda nas nie rozpieszcza,cieplo okolo 20°C ale slonca brak .Mozna w tym czasie odpoczac i spokojnie pozwiedzac .Plaze sa naprawde piekne nawet udalo nam sie pare razy opalac i kozystac z urokow plazy o kapaniu nie ma mowy za zimno.Poranny widok stada delfinow ktore daly nam swe pokazy wynagradza brak slonca
 • Krzysztof, 2018.06.16, 07:58
  Nie mogę się zdecydować na wyjazd z dziećmi w sierpniu do Algarve i Quareira. Temperatury super, ale martwi mnie temperatura wody i wiatr z Atlantyku. Chciałbym, aby żona i dzieci mogli spędzać dużo czasu w wodzie.
 • anp, 2018.06.17, 00:54
  W sierpniu w Quarteira nie będzie problemu z wiatrrem. A woda... nie będzie tak ciepła jak w Grecji ale nie będzie też chłodniejsza niż Bałtyk
 • Hg,, 2018.07.20, 16:58
  woda w tym roku jest chłodna ok. 19 stopni w Falesia w okresie 10-15 lipca. wydaje się wręcz zimna gdy jest się rozgrzanym na plaży. ten rok jest podobno na razie dość chłodny w Portugalii (temperatura ok. 27 stopni w Algarve)
 • Artur, 2018.09.17, 18:02
  Czy może ktoś polecić fajny apartament w Lagos?
 • nela, 2019.01.28, 23:38
  mam pytanie dotyczące plaż naturystów,jaką miejscowość i hotel ,a tym samym biuro podróży wybrać, aby móc ...erkiem dotrzeć na plażę FKK ?
 • nela, 2019.01.28, 23:40
  nie wydrukował się wyraz ...erkiem,sorry
 • Justyna, 2019.06.22, 10:40
  Plaże w Albufeirze sa piękne i warte zwiedzenia ale niestety minusem jest temperatura wody i ciągle fale. Dla osoby ktora nie czuje sie jak ryba w wodzie nie jest to dobre miejsce na wypoczynek no chyba ze sie chce tylko podziwiac widoki.
 • Piitrek, 2019.08.11, 21:01
  Właśnie jestem w Quarteira.
  Jednego dnia była woda 18,5 stopnia a drugiego 19,5. Tyle pokazuje termometr w zegarku. Zimno jak jasna cholera :)
  Byłem na takiej wycieczce statkiem po jaskiniach wybrzeża i można było pływać w oceanie skacząc prosto ze statku. Tutaj nie wiem jaka była temperatura, bo zegarek mierzy z opóźnieniem, a mi po paru sekundach już wykrecalo kolana z zimna. Stawiam na maks 15 stopni. Nie dało się wysiedzieć w wodzie. Widoki jednak piękne.

Rejestracja nowych komentarzy jest tymczasowo niedostępna