Paliwo, stacje benzynowe w Portugalii

Stacje benzynowe wyglądają ... jak to stacje benzynowe i nie ma tu o czym pisać. Na większości stacji obowiązują zasady podobne jak w Polsce, to znaczy należy podjechać, zatankować i iść do kasy zapłacić. Wprawdzie dystrybutory na niektórych stacjach są przystosowane do automatycznych płatności albo do systemu prepaid ale raczej zawsze płaci się po zatankowaniu kasjerowi w kasie.

W Portugalii często zdarza się, że niektóre stacje, szczególnie te na prowincji są w niedziele i święta zamknięte. Trzeba o tym pamiętać. Można np przejechać 100 km (jeżeli wystarczy paliwa) przez teren prawie bezludnego Alentejo i nie spotkać czynnej stacji.

Czasami można mieć wątpliwości przy dystrybutorze. Gasóleo czy Gasolina? Warto zapamiętać, bo na dystrybutorze nie zawsze pojawia się przydatne, wszystko mówiące słowo "diesel".

  • Gasolina to etylina, pot. benzyna
  • Gasóleo to olej napędowy, pot. diesel

Pozostaje jeszcze jedna, ważna kwestia. Ile kosztuje paliwo w Portugalii?Ceny paliwa w Portugalii

Niestety, paliwo w Portugalii jest stosunkowo drogie.
Orientacyjne, aktualne (lato 2011) ceny to około 1.55 za etylinę i około 1.40 za olej napędowy.

Szczególnie drogo jest na stacjach wzdłuż autostrad i niestety oczywiście w Algarve, w miejscach gdzie jest najwięcej turystów. Czasami wystarczy odjechać kilka czy kilkanaście kilometrów od wybrzeża żeby zobaczyć stosunkowo niższe ceny.

Wyraźnie taniej niż w Portugalii jest w sąsiedniej Hiszpanii. Trudno to nam wyjaśnić, ale tam ceny są niższe o kilkanaście a nawet o 20 procent.

Aktualne ceny paliw na wybranych stacjach benzynowych w Portugalii można sprawdzić na stronie www.precoscombustiveis.dgeg.pt. Strona mimo tego, że jest dostępna tylko w języku portugalskim jest dosyć czytelna i nie powinna sprawić kłopotu. Wystarczy w okienku "Localizar-me em" wpisać nazwę miasta a na mapce pojawią się ikony stacji benzynowych, po kliknięciu których dostaniemy informację o aktualnych cenach. Informacje są raczej wiarygodne i aktualne bo monitorowaniem tych cen zajmuje się instytucja rządowa.

Komentarze, opinie

  • Jerzy, 2019.05.20, 17:20
    Proszę nie nazywać benzyny etyliną. Etylina to paliwo modyfikowane czteroetylkiem ołowiu stosowane do lat 80-tych ubiegłego wieku.

Rejestracja nowych komentarzy jest tymczasowo niedostępna