Wynająć samochód?

No pewnie! W Algarve jest dużo wypożyczalni samochodów, w tym wszystkie znane sieci. Ceny i warunki można sprawdzić w ich serwisach internetowych. Wynajęcie samochodu jest łatwe, wypożyczalnie są praktycznie w każdej miejscowości. Ceny w porównaniu z innymi krajami w Europie są relatywnie niskie, np w sąsiedniej Hiszpanii koszt wynajęcia samochodu jest wyraźnie wyższy niż w Portugalii.

W szczycie sezonu samochód warto zamówić jeszcze z Polski bo może się okazać, że nie będzie dostępny od ręki. Najłatwiej można to zrobić korzystając z serwisu internetowego wybranej firmy. Na miejscu będą potrzebne jeszcze "wypukła" karta kredytowa i prawo jazdy.

Ogólne zasady wypożyczania aut są podobne do tych obowiązujących w innych krajach. Każda wypożyczalnia ma oczywiście swoje reguły i należy je sprawdzić przed wynajęciem samochodu. Warto to zrobić bo czasami pozornie drobne różnice mogą być istotne. Przykładowo samochodem wynajętym tylko w niektórych firmach możemy przekroczyć granicę z Hiszpanią i pojechać np do Sevilli. W innych firmach trzeba dopłacić specjalną stawkę, która nam na to pozwoli.

Inna sprawa to ubezpieczenie. Standardowe ubezpieczenie przewiduje tzw "udział własny", który zazwyczaj nie przekracza 1000 EUR (w wyższych klasach odpowiednio więcej). Udział własny to kwota, do wysokości której odpowiadamy za zniszczenia. Żeby znieść udział własny i mieć pełne ubezpieczenie nazywane najczęściej Super CDW (Collision Damage Waiver) trzeba dopłacić specjalną stawkę, której wysokość zależy od klasy samochodu (dla klas najniższych wynosi najczęściej około 10 euro za każdy dzień). I znowu opcja Super CDW chociaż nazywa się "Super" nie w każdej wypożyczalni znosi udział własny całkowicie. W niektórych firmach Super CDW nie dotyczy np opon, felg czy szyb albo nieszczęsnej odkręcanej anteny radia.

No i wreszcie kwestia ceny. Nie napiszemy tu, która wypożyczalnia jest tania, która droga. Cena zależy od kilku czynników, z których najważniejsze to klasa samochodu, czas trwania wynajęcia, sezon oraz wiek kierowcy. Wszystko to można sprawdzić korzystając z serwisów internetowych firm wynajmujących auta. Sugerujemy, żeby podczas wybierania firmy nie kierować się tylko ceną wynajęcia. Sugerujemy, żeby sprawdzać (szczególnie uważnie tańsze oferty) warunki wynajmu, szukać przysłowiowego haczyka, żeby na chwilę przed wynajęciem nie okazało się że firma np żąda wpłaty 800 euro kaucji gotówką.

Wypożyczalnie samochodów w Algarve i Portugalii

W kolejności alfabetycznej

 • Alamo - http://www.alamo.com/
 • AutoJardim - http://auto-jardim.com/
 • AVIS - http://www.avis.pl/
 • Budget - http://www.budget.pl/
 • Europacar - http://www.europcar.com.pl/
 • Hertz - https://www.hertz.com.pl/
 • National - http://www.nationalcar.com/
 • Sixt - http://pl.sixt.com/
 • YorCar - http://www.yorcar.com/

Lista wypożyczalni na pewno nie jest kompletna. To nie znaczy, że wymienione tu firmy polecamy czy wyróżniamy. Wymieniliśmy te firmy, które zapamiętaliśmy. Jeżeli znacie Państwo inne firmy wypożyczające auta, prosimy napisać do nas, uzupełnimy listę.

Kontrowersje związane z opłatami autostradowymi

Do niedawna przebiegająca przez Algarve autostrada A22 Via Infante Sagres podobnie jak kilka innych odcinków portugalskich autostrad była bezpłatna. Były to tzw autostrady SCUT. Od jesieni 2010 roku rząd Portugalii stopniowo wprowadził opłaty na tych autostradach. Decyzja była i jest dosyć kontrowersyjna ale opłaty ostatecznie wprowadzono. Od grudnia 2011 roku za przejazd A22 trzeba płacić około €6,80 za każde 100 kilometrów.

Komentarze, opinie

 • gosiaaczek 2011.09.18, 00:04
  Bardzo obszerny i zadowalający opis wypożyczenia samochodu...wielkie dzięki a czy jest możliwość wynajmu skuterów?
  Dziękuję i pozdrawiam
 • algarve.net.pl 2011.09.19, 20:36
  Dziękujemy za miłe słowa. Możliwość wynajmu skuterów pewnie jest ale trzeba będzie poszukać bo skutery w Algarve to zdecydowanie mało popularny środek lokomocji. Szczególnie wśród turystów. Nigdy nie szukałem, nie przypominam sobie miejsca, gdzie można wynająć skuter. Rowery tak, też mało popularne ale można spotkać, nawet niektóre hotele wynajmują je swoim gościom.
 • kamil_andrzej 2012.03.04, 16:43
  Witam, Wkrótce, mam nadzieję, przyjedziemy na krótki odpoczynek w okolicach Faro. Zamierzamy oczywiśćie wypożyczyć samochód..... Czy działa już elektroniczny system poboru opłat za przejazd autostradami?
 • algarve.net.pl 2012.03.05, 21:43
  Tak, system radiowego elektronicznego poboru opłat na autostradzie A22 funkcjonuje w najlepsze.
  Niestety większość wypożyczalni (na razie) raczej nie pomaga w rozliczaniu opłat. Jeszcze nie wszystkie firmy oferują samochody z zamontowanym urządzeniem do rejestracji przejazdów. Na razie tylko AVIS chwali się sie swoim rozwiązaniem eToll, które w skrócie polega na tym, że nie trzeba się martwić opłatami, sami je rozliczają obciążając wskazaną kartę kredytową. W przypadku innych firm opłaty trzeba uiszczać samodzielnie na poczcie. To raczej mało sympatyczne, bo jak np opłacić przejazd autostradą na lotnisko przed wylotem? Wprawdzie zapowiadane są jakieś ułatwienia dla wypożyczlni, podobno od lipca ma być dostępna możliwość rozliczania ryczałtowego ale na razie jest raczej bałagan, wszyscy czekają. Sugerujemy kontakt telefoniczny czy przez email z konkretnymi punktami wynajmu, adresy łatwo znaleźć na stronach firm.
  Życzymy (mimo wszystko) miłego pobytu w Algarve.
 • kamil_andrzej 2012.03.06, 16:44
  Dziękuję, będę musiał zweryfikować plany dotyczące wypożyczenia samochodu. Wyjścia są dwa - jazda drogami krajowymi (czyli nie autostradami) lub rezygnacja z wypożyczenia samochodu. Na pewno jednak nie zrezygnujemy z tego powodu z przyjazdu! W jakim stanie są pozostałe drogi w Portugalii (chcieliśmy się wybrać na Cabo da Roca a z Alvor to jednak kawałek)Pozdrawiam
 • kamil_andrzej 2012.03.06, 17:03
  Witam raz jeszcze. Na czym w takim razie polega system płacenia za przejazd autostradą na poczcie? Na jakiej podstawie wiadomo, kiedy i jaką ilość kilometrów przejechał określony samochód autostradą? Montowane są jakieś dodatkowe urządzenia? Pozdrawiam
 • algarve.net.pl 2012.03.06, 21:57
  Proszę nie rezygnowawać z wynajmu auta!
  Droga N125 (alternatywa autostrady A22) jest bardzo przyzwoita, częsciowo dwujezdniowa. Wiadomo, że jest wolniejsza bo przebiega przez miasta, bo co parę(naście) kilometrów są światła czy ronda. Inne drogi też nie są złe. Zrozumiałem, że wybiera się Pan do Algarve wkrótce, przed sezonem. Tym bardziej autostrada nie będzie Panu potrzebna. Po drodze z Alvor do Sagres nawet nie warto wjeżdżać na A22 proszę spojrzeć na mapę.

  Poczta wie ile trzeba zapłacić, bo ma stały dostęp online do odczytów z punktów rejestrujących przejazdy aut z zamontowanym "urządzeniem". Zresztą każdy może sobie sprawdzić ile aktualnie jest winien za przejazdy na tej stronie, wystarczy tam wpisać numer rejestracyjny samochodu. Bramki są rozmieszczone na każdym odcinku między kolejnymi zjazdami. Jeżeli bramka wykryje przejazd samochodu bez "urządzenia" robi zdjęcie jak nasz fotoradar, za które trzeba później zapłacić bodajże 75 euro.
 • kamil_andrzej 2012.03.07, 09:17
  Dziękuję za informacje. Jak rozumiem, każdy samochód wjeżdżający na autostradę musi mieć urządzenie do elektronicznego poboru opłat. Pozostaje tylko kwestia w jaki sposób opłaty są rozliczane - kartą, czy gotówką na poczcie. A co z systemem pre-paid w postaci biletów sprzedawanych również na poczcie, i niektórych sieciach handlowych? Piszecie Państwo, że samochody wjeżdżające na autostradę, na której obowiązuje elektroniczny pobór opłat, pozbawione urządzenia do rejestracji, są fotografowane na bramkach i potem to już tylko mandacik. Piszecie Państwo, że najprawdopodobniej tylko jedna wypożyczalnia (AVIS) ma już zamontowane urządzenia. Pozostałe wypożyczalnie jeszcze nie. Ciekawe jak rozwiązują ten problem! Z pewnością zadam pytanie każdej z nich. Do Sagres wybieramy się pierwszego dnia po przylocie, w planach mamy zdecydowanie dalszą wyprawę bo do Cabo da Roca ale w okolicach Sintry. I tutaj byłyby ból, gdybyśmy nie mieli jechać autostradą. Pozdrawiam
 • algarve.net.pl 2012.03.07, 21:56
  Obecnie w Portugalii istnieją dwa rodzaje autostrad; dawne "SCUT" i pozostałe (o tym skąd wziął się ten podział pisaliśmy na tej stronie). Tak, samochód powinien być wyposażony w transponder jeżeli będzie jeździł po tych pierwszych. Niektóre firmy (nie tylko AVIS) mają te urządzenia zamontowane w swoich samochodach ale inne firmy jeszcze ich nie zamontowały, bo np czekają na nowe samochody na sezon 2012. Najlepiej pytać w konkretnych wypożyczalniach; czy mają "toll device" i czy ewentualnie potrafią/mogą opłacić za nas koszty autostrady obciążając wskazaną kartę kredytową.

  Do Lizbony pojedzie Pan autostradą A2, jedną z tych, na których opłaty były i są pobierane bezpośrednio na bramkach zjazdowych. Kilka kilometrów po wjeździe na A2 od strony Algarve pojawią się bramki z autamatami, z których pobierze pan bilet - kartę magnetyczną. Kiedy będzie Pan zjeżdżał z autostrady, gdzieś w okolicach Lizbony wręczy Pan ten bilet pracownikowi obsługującemu bramkę zjazdową a ten za chwilę wyciągnie dłoń po pieniądze, które wynikają z ilości przejechanych kilometrów. Tak to funkcjonuje na starych zwykłych autostradach.

  Na autostradach SCUT (A22, A23, A24, A25, A28, A29), które do niedawna były bezpłatne, a na których kilka miesięcy temu pośpiesznie wprowadzono opłaty nie ma bramek wjazdowych/zjazdowych. Są tam zamontowane kratownice z detektorami odczytującymi radiowo dane z niewielkiego urządzenia zamontowanego w samochodzie, (np za lusterkiem).

  Dużym ułatwieniem byłaby możliwość opłacania ryczałtowo prepaid ale chyba żadna wypożyczalnia tego nie proponuje. W tego co wiem, wydaje mi się, że system prepaid jest dostępny tylko(?) dla samochodów zagranicznych wjeżdżających do Portugalii. Jest z tym wszystkim spore zamieszanie, wszyscy narzekają, jutro 8 marca zapowiadany jest kolejny protest przeciwko wprowadzeniu opłat na via Infante. Jeżeli zna Pan angielski poszę poczytać np to forum. To nie koniec tematu, do omówienia jest jeszcze np temat "via verde", postaram się kiedyś zebrać to wszystko i opisać na oddzielnej stronie. Pozdrawiam
 • kamil_andrzej 2012.03.07, 22:15
  Witam, Dziękuję serdecznie za wyczerpujące informacje dotyczące poboru opłat. Zwróciłem się do firm wypożyczających samochody (również do wypożyczalni GUERIN) z zapytaniem o obecność zamontowanych urządzeń i sposób płatności za przejazd autostradami ale do dzisiaj nie otrzymałem żadnej odpowiedzi! Może trzeba zapytać w języku potrugalskim, bo angielski wyraźnie im nie odpowiada. Pozdrawiam
 • algarve.net.pl 2012.03.07, 22:50
  Angielski wystarczy. Pracownicy obsługujący turystów w dowolnej firmie w Algarve muszą znać i znają angielski. Co tu pisać; to, że niektóre firmy odpowiadają a inne nie wynika tylko z ich sprawności i stosunku do klienta. Firmy Guerin jakoś nie zapamiętałem. Zna pan angielski proszę poczytać np forum tripadvisor, ludzie piszą tam o swoich doświadczeniach z różnymi firmami. Ja sam nie decyduję się na polecanie wypożyczalni. Owszem korzystałem z usług kilku firm ale za mało żeby wyciągać wnioski i radzić, która jest lepsza, która gorsza cokolwiek to znaczy. Ostatecznie, teraz przed sezonem nie musi Pan koniecznie rezerwować auta. Wypożyczalnie na lotnisku w Faro jest "na oko" kilkanaście, w każdej o tej porze na pewno będą dostępne samochody i na pewno znajdzie Pan firmę, która ma auta z transponderem.
 • kamil_andrzej 2012.03.08, 07:28
  Dziękuję, jest jeszcze chwila; zdążę "odpytać" parę wypożyczalni, w najgorszym wypadku znajdę, jak Państwo sugerujecie, coś na miejscu. Pozdrawiam
 • kamil_andrzej 2012.03.11, 21:23
  Witam, A może opłaty za przejazd autostradą A22 zostaną jednak zniesione? Chociażby ze względu na ostatnie oświadczenie Komisji UE. Tak na prawdę to wątpię w to ale może przynajmniej usprawniony zostanie system płacenia w systemie via-toll, bo robienie tego na poczcie to już swoiste kuriozum. Pozdrawiam
 • algarve.net.pl 2012.03.12, 20:09
  Wątpię, żeby rząd Portugalii wycofał się z tych opłat. Wprowadzają zdecydowane i ostre oszczędności licząc się z protestami. Ostatnie ostrzeżenia KE w sprawie wprowadzenia rząd zinterpretował jedynie jako krytykę wprowadzenia zniżek i rabatów dla przedsiębiorców i mieszkańców okolic autostrad co ma powodować nierówne traktowanie użytkowników dróg.
  A co do opłacania na pocztach; można jeszcze opłacać to w niektórych sklepach;) Te możliwości opłat to margines, są przeznaczone głównie dla tych, którzy korzystają z autostrad "od czasu do czasu". Gdyby to był jedyny sposób na opłacanie przejazdów byłoby śmiesznie. Większość tych, którzy często korzystają z tych dróg godzi się na automatyczne pobieranie opłat ze wskazanej karty płatniczej.
 • kamil_andrzej 2012.03.13, 17:26
  Jako turysta przyjeżdżający do Portugalii na odpoczynek jestem zainteresowany sprawną i szybką obsługą, jasnymi i przejrzystymi zasadami w tym np. wynajęciem samochodu i związanymi z nim "dodatkami" (opłaty za autostrady). Patrząc i czytając o problemach turystów, związanych z regulacją opłat za przejazd autostradą A22 odnoszę wrażenie, że póki co postępuje się według zasady "jakoś tam będzie". W myśl tej zasady nowa osoba wypożyczająca samochód może otrzymać "w spadku" opłaty za przejaz A22 poprzedniego wypożyczającego (przecież istnieje 48 godzinne opóźnienie w przekazywaniu danych do systemu - coś się zmieniło na lepsze?). Pisząć o kuriozum stania w kolejce na poczcie (minimum 45 minut) nie miałem na myśli mieszkańców regionu Algarve! Teoretycznie każdy samochód z wypożyczalni miał być wyposażony w transponder. Miał być, bo większość nadal ich nie ma (co gorsze nie wszystkie wypożyczalnie informują o potrzebie jego posiadania!). Oczywiście, że najprostszym rozwiązaniem jest pobranie opłat z wskazanej karty kredytowej. Ważne jednak, żeby zasady, o których się tak dużo pisało i mówiło zostały wreszcie wprowadzone. Ale cóż turysta wcale nie musi wypożyczać samochodu i jeździć A22. Są przecież inne środki transportu i inne drogi :-). Pozdrawiam
 • kamil_andrzej 2012.05.06, 17:18
  Właśnie wróciliśmy z tygodniowego pobytu w Algarve. Przez cztery dni poruszaliśmy się wypożyczonym samochodem po różnych drogach Portugalii, w tym "osławionej A22". Rzeczywiście, miejscami autostrada sprawia wrażenie wymarłej. Być może jest tak z powodu wysokości opłat jak i sposobu pobierania opłat za przejazd. Nam udało się bez problemów przejechać i zapłacić. Samochód, którym się poruszaliśmy nie był wyposażony w elektroniczne urządzenie do poboru opłat ale wykorzystaliśmy opcję płatności po przejeździe (szczegółowe informacje o formach płatności można znaleźć na stronie poczty portugalskiej - ctt). Nie staliśmy też w długiej kolejce, przed okienkiem nie było nikogo (inna sprawa, że byliśmy około 10 rano a miasteczko Alvor właśnie budziło się do życia). Polecam taką formę płatności - jest łatwa do realizacji i sprawdzenia płatności w każdej chwili na stronie ctt. Jedyną jej wadą jest możliwość dokonania opłaty dopiero po 48 godzinach od przejechania autostradą (tabela kiedy można zapłacić również dostępna jest na stronie ctt). N125 też nie jest taka straszna, chociaż ruch na niej jest duży....... Pozdrawiam
 • Edyta 2012.06.17, 14:44
  witam, wybieramy się do Algarve za miesiąc, chcemy wynająć samochód na całe 2 tygodnie ale trochę boję się tych opłat o których piszecie :(
  mamy zamiar trochę pozwiedzać, zaliczyć min. Lizbonę, czy omijanie płatnych autostrad nie jest problemem? duża różnica czasowa w sezonie? pozdrawiam, Edyta
 • algarve.net.pl 2012.06.18, 00:24
  Proszę się nie bać i wypożyczać. Korzystanie z autostrad nie jest obowiązkowe ;) Na krótkich odcinkach na A22 nawet nie warto wjeżdżać. Omijanie A22 nie jest problemem, przeciwnie - oznakowanie jest wystarczająco czytelne i trzeba się starać żeby na nią wjechać. W różnice? Są tym większe im dłuższy odcinek, np na odcinku z Faro do Lagos przejazd zwykłą drogą może trwać 2x dłużej niż A22, czyli ok 2h zamiast 1h.

  Polecamy poprzedni komentarz z relacją kamil_andrzej(a), za umieszczenie której bardzo dziękujemy.

  Jadąc do Lizbony lepiej skorzystać z A2 bo to dłuższy odcinek i lepiej zachować siły i czas na zwiedzanie. Żeby po drodze ominąć A22 polecamy wjechać/zjechać na A2 w Messines, gdzie można dojechać całkiem dobrą i szybką starą drogą IP1. Dalej na A2 są zwykłe bramki; tzn pobieracie bilet przy wjeździe i płacicie człowiekowi w bramce przed Lizboną.
 • edyta 2012.06.19, 08:49
  dziekuję bardzo za odpowiedź i cenne rady... jesteście super :)
 • Grzegorz 2012.06.28, 12:17
  Właśnie wróciłem z 2 tyg podróży poślubnej po Hiszpanii Portugalii... samochód wynająłem w Madrycie i pojechaliśmy zwiedzać Portugalię...

  Niestety, nie zapoznałem się przepisami regulującymi opłaty za autostrady w Portugalii... i przez ponad tydzień przejechałem ponad 1 tyś km głównie po Portugalskich autostradach... założyłem, że opłaty w elektronicznym systemie poboru są pobierane tylko od miejscowych a ja korzystając z samochodu wynajętego w Hiszpanii jestem zwolniony z tych opłat...

  Zastanawiam się co mi teraz grozi?? Czy będą mnie teraz w Polsce "ścigać" w Polsce za nie opłacenie tych należności??

  Będę wdzięczny za pomoc.
 • Grzegorz z Gdyni 2012.07.26, 14:23
  Chciałbym dowiedzieć się o różnicy cen wynajmu samochodu( na tydzień) portugalskich firm a ;standardowych''.Jaki jest całkowity koszt takiego wynajęcia(mini klasa).Obiecuję po powrocie pod koniec września podzieli z się z Państwem wszystkimi informacjami.Jedziemy do Albuferii i zamierzamy zwiedzić całe południowe wybrzeże.Pozdrowienia dla wszystkich informatorów.
 • tytus 2012.10.03, 15:07
  Czy autostrada A2 z Lizbony do Albufeiry ma bramki elektroniczne czy zwykłe ?
 • Tadeusz 2012.10.12, 21:52
  A2 z Lisbony do Albufeiry ma zwykłe bramki, jest płatna na zjeździe na bezobsługowej bramce.
 • padak86 2013.05.14, 01:00
  Jest mozliwosc wynajecia samochodu bez karty kredytowej? Jade za dwa tygodnie do Taviry i chcialbym wypozyczyc auto. Niestety, z racji mlodego wieku oraz nie najlepszych zarobkow nie posiadam karty kredytowej. Wiecie moze jak temu zaradzic?
 • algarve.net.pl 2013.05.14, 20:37
  nie znamy wypożyczalni, w której można wynająć auto bez karty kredytowej. Możliwe, że są takie, mniej znane, lokalne ale prawie na pewno będą żądali kaucji
 • Lukas 2014.02.27, 15:17
  Witam wszystkich, milo czyta sie wasze komentarze, ale i ja szukam pomocy gdyz za 2 miesiace wybieram sie do sagres gdzie ląduje w faro, pytanie teraz odnosnie wypozyczalni, bo kazda firma widze na necie ma jakies negatywne komentarze. Jaka firme wy byscie polecili, w ktorej nie pobieraja depozytu 800-1000euro z konta, bo gdzies czytalem ze facet mial na tym straty gdy mu zwrocili depozyt stracil na tym pare euro poprzez zmiane kursu waluty, czy wszystkie wypozyczalnie sciagaja odrazu depozyt przy odbieraniu auta?
 • ASIA 2014.07.27, 17:31
  Sprawdź wypożyczalnie GOLDCAR.
 • Ola, 2016.06.01, 22:21
  A jak wyglada kwestia parkingów np w faro albo przy plażach? Gdzie można zostawiać samochód tak żeby nie dostać mandatu?
 • niki,, 2017.09.12, 22:49
  czy jest opłata za fotelik dziecięcy w wypożyczalni sixt?
 • Romekkkk, 2019.12.12, 14:53
  Na moją własną opinię, jeśli mówić o dzierżawie maszyny ten najlepszy serw z którym mi należało pracować to wiadomo -
  Nierealny duży wybór auta i bardzo przyjemne ceny)!
  Doradzam wszystkim
  [url=https://www.bocubo.com/wypozyczalnia-samochodow/portugal-lisbon]wypożyczalnia samochodów lizbona[/url]

Rejestracja nowych komentarzy jest tymczasowo niedostępna