Albufeira

Albufeira to obok Lagos i Portimao jeden z trzech głównych ośrodków turystycznych Algarve. W przewodnikach często jest napisane, że to urocze rybackie miasteczko. Kiedyś, jakieś 30 lat temu pewnie takie było ale teraz to naprawdę spora aglomeracja turystyczna.

Wydawało by się, że Albufeira to niewielkie miasto bo wg statystyk żyje tam niespełna 40 tysięcy mieszkańców. Ale latem w Albufeirze i okolicach przebywa około 350 tysięcy ludzi, czyli prawie 10 razy więcej niż stałych mieszkańców. Można sobie wyobrazić ile hoteli i innych miejsc do wynajęcia jest potrzebnych, żeby zakwaterować taką liczbę osób. Okolice Albufeiry to chyba najbardziej eksploatowana pod względem turystycznym część wybrzeża Algarve. Ze wszystkich stron w promieniu kliku kilometrów starą Albufeirę otaczają hotele i kompleksy apartamentów do wynajęcia. I ciągle budowane są nowe budynki, ostatnio ze względu na kryzys może trochę mniej intensywnie ale w dalszym ciągu całkiem łatwo zamieszkać obok malowniczej ;) budowy.

Pogoda w Albufeira

godz. 23:00 (wg czasu portugalskiego)

Niewielkie zachmurzenie

16.6 °C

Bezchmurnie w ciągu dnia. Brak opadów w ciągu tygodnia.

więcej szczegółów

Albufeira i okolice na zdjęciach

Pod zdjęciami podajemy przybliżone odległości w linii prostej od miejsca wskazującego na mapie centrum miejscowości

Albufeira, turystyczna część miasta wieczorem (Algarve, Portugalia)

Zmierzch w Albufeira
Albufeira wieczorem

40 m

Starsza część miasta Albufeira wieczorem (Algarve, Portugalia)

Albufeira wieczorem
Wieczór

40 m

Zdjęcei plaży Praia dos Pescadores w Albufeira

Albufeira, Praia dos Pescadores
Plaża rybaków. Kiedyś tu byli ale dzisiaj to plaża tylko dla turystów.

120 m

Uliczka w starszej części miasta Albufeira, Algarve, Portugalia

Stara Albufeira
Albufeira, Rua Cândido dos Reis. Typowa dla starszej części miasta wąska ulica

200 m

Zaułki, strome ulice w starszej części miejscowości Albufeira w Algarve, Portugalia

Albufeira, stromo
Ulica w starszej części Albufeiry

300 m

Pusta plaża, Albufeira jesienią  (Algarve, Portugalia)

Albufeira jesienią
Pusta plaża, Albufeira jesienią

300 m

Wiecej zdjęć z okolic Albufeira

Albufeira w internecie

http://youtu.be/tADzO8cctgo

Albufeira i okoliczne plaże filmowane z góry (2014)

Opinie o Albufeirze

Pewnie nie ma takiego miejsca, o którym wszyscy mówią dobrze. Podobnie jest z Albufeirą chociaż sądząc po ilości turystów nawiedzających (często po raz kolejny) tę miejscowość i jej najbliższe okolice większość opinii to te pochlebne. Albufeira jest bardzo popularna. Dlaczego tak jest?

Czytaj dalej

Albufeira, położenie i dojazd

Albufeira leży nad brzegiem oceanu, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Faro i Portimao. Odległość do lotniska w Faro to ok 40 km. Jadąc autostradą A22 należy z niej zjechać zjazdem nr 9, wjechać zgodnie z drogowskazami na IC1 i trzymać się lewego pasa bo droga kilkaset metrów dalej niespodziewanie rozwidla się na dwa kierunki; do Albufeiry w lewo i do miejscowości Guia w prawo. Dalej do Albufeiry prowadzą już czytelne drogowskazy. Część drogi prowadząca w dół, do centrum miejscowości jest od jesieni 2009 w trakcie (prze)budowy polegającej na dodaniu drugiej jezdni ale raczej nie ma tam z tego powodu większych korków czy innych trudności.

Znacznik wskazuje nabrzeże, Largo 25 de Abril

Główne drogi w Albufeirze są szerokie, w większości dwujezdniowe. Boczne ulice, zwłaszcza w starszej zabudowie są wąskie i często dosyć gęsto zastawione parkującymi samochodami. Bez wyraźnej potrzeby lepiej się tam nie zapuszczać bo bywa tam naprawdę bardzo ciasno. Na dodatek na niektórych z ulic w starszej części miasta jest dosyć stromo.

Czytaj dalej

Jak wygląda Albufeira?

Albufeira jest dosyć górzysta. Oczywiście nie ma tam gór ale zdarzają się spore różnice wysokości. To ważna uwaga na przykład dla osób starszych lub tych, które chcą tam się wybrać z dziećmi. Czasami pozornie krótki spacer może się okazać całkiem męczący. Kiedy przeglądamy mapy, plany czy zdjęcia satelitarne niestety nie widać tych różnic wysokości. Wybierając miejsce na wakacje warto to sprawdzić dodatkowo, żeby później, na miejscu nie być zaskoczonym.

Czytaj dalej

Atrakcje w Albufeira. Co tam robić, co warto zobaczyć?

Praia do Tunel, plaża miejska w Albufeira, Algarve, południowa Portugalia

Albufeira, Praia do Tunel ©algarve.net.pl

Część turystów nie lubi Albufeiry. Głównie ze względu na to, że jest "turystycznym przedsiębiorstwem", że wszędzie gdzie okiem sięgnąć widać hotele. Ale Albufeirę można też polubić.

Główną atrakcją Albufeiry są oczywiście plaże. Plaże zaczynają się w samym mieście i ciągną się kilometrami głównie w kierunku wschodnim, do Olhos de Agua i dalej. W kierunku zachodnim wybrzeże przez kilka kilometrów jest dosyć skaliste ale od plaży Praia de S. Rafael znowu zaczyna się i ciągnie przez następne kilometry seria mniejszych malowniczych zatoczek. Plaże i w ogóle wybrzeże w okolicach Albufeiry jest szczególnie malownicze. Są tam znane ze zdjęć czerwone czy pomarańczowe klify i skały, szczególnie ładnie wyglądające o świcie i przed zachodem słońca kiedy pokazują wszystkie swoje kolory.

Czytaj dalej

Albufeira, historia i zabytki

W przewodnikach i informatorach turystycznych to raczej pomijany temat. Powód jest prosty; nie ma specjalnie o czym pisać.

Czytaj dalej