Alvor

Alvor to niewielkie miasto w środkowej części wybrzeża Algarve. Nie leży bezpośrednio nad oceanem ale do plaży jest blisko. Gwarne, pełne restauracji i barów nabrzeże w Alvor znajduje się nad brzegiem dużego zalewu jaki tworzy tam rzeka Odiáxere i zdaje się kilku innych mniejszych. Śródmieście oparło się przemysłowi turystycznemu, hotele znajdują się na obrzeżach miasta. Zachowały się wąskie i często strome ulice, wzdłuż których stoją w większości stare domy. Część z nich, zwłaszcza te znajdujące się bliżej nabrzeża służą teraz jako sklepy i restauracje ale to dalej nie zmieniona, stara zabudowa.

Historia, zabytki

Historia tego miejsca jest bogata i długa ale ... zabytków w mieście prawie nie ma. Pierwsze fortyfikacje istniały tu siedem wieków przed naszą erą! W VIII wieku panujący w Algarve Maurowie wybudowali tu zamek na pozostałościach starożytnych umocnień pozostawionych między innymi przez Kartagińczyków. Przetrwał kilkaset lat i w roku 1189 został zniszczony przez wojska portugalskiego króla Sancho. Portugalczycy zbudowali nowy nowy zamek około roku 1300. W XVII wieku osada zaczęła się rozrastać i fort zaczął stopniono poupadać i tracić swoje znaczenie. Ostatecznego zniszczenia dokonało trzęsienie ziemii w 1755 roku.

Po wspominianym zamku dzisiaj pozostały jedynie pojedyńcze mury wystające gdzieniegdzie między domami i posesjami. Żeby je zobaczyć trzeba rozglądać się stojąc na małym placu Largo do Castelo. W miejscowości jest jeszcze kościół farny z XVI wieku i mała, pochodząca również z XVI wiku kapliczka Igreja da Misericórdia. Niedaleko Alvor znajdują się również potwierdzające długa historię tych okolic ruiny rzymskiej osady Abicada. Dzisiaj pozostały po niej ledwie wystające z ziemii fundamenty.

Plaże

Plaża jest jedna. Nazywa się Praia de Alvor, jest płaska, piaszczysta i bardzo długa. Znajduje się niedaleko, w odległości może 1 kilometra od starego nabrzeża w Alvor. Jej wschodni kraniec kończy się wyjątkowo (nawet jak na Algavre) malowniczymi zatoczkami między wysokimi kolorowymi skałami, które tworzą plażę Praia dos Tres Irmaos.

Alvor i okolice na zdjęciach

Pod zdjęciami podajemy przybliżone odległości w linii prostej od miejsca wskazującego na mapie centrum miejscowości

Restauracje przy ulicy blisko nabrzeża w miasteczku Alvor

Restauracje w Alvor
Latem, w sezonie wygląda to trochę inaczej. Jest tłoczniej...

90 m

Starsza część Alvor

Popołudnie w Alvor
Trwają obrady ;)

300 m

Zdjęcie plaży Praia de Alvor w Algarve

Praia de Alvor
...w całej okazałości

2 km

Skały na plaży Tres Irmaos

Praia dos Três Irmãos
Zwietrzałe skały na jednej z bardziej malowniczych plaż w Algarve

2 km

Obrazek z plaży Tres Irmaos niedaleko Alvor

Plaża z tunelami
To właściwie nie tunele a krótkie naturalne szczeliny w skałach

2 km

Na zdjęciu Portugalia, plaża Praia de Três Irmãos niedaleko miasteczka Alvor

Alvor, plaża Três Irmãos
Kolejna zatoka, kolejna plaża.

2 km

Wiecej zdjęć z okolic Alvor

Alvor, położenie i dojazd

Alvor jest położone na wybrzeżu pomiędzy Portimao i Lagos. Miasto nie leży bezpośrednio nad oceanem. Nabrzeże Alvor znajduje się nad zalewem, który tworzy Ribeira de Odiaxere tuż przed ujściem do oceanu. Z Portimao jest blisko, to zaledwie 6 km, jeszcze bliżej jest do Praia da Rocha. Dużo dalej (około 18km) jest do Lagos bo nie można tam dojechać wzdłuż wybrzeża, trzeba jechać okrężną drogą przez Odiaxere omijając tereny rozlewiska rzeki.

Znacznik wskazuje rondo na nabrzeżu, tuż obok starego targowiska