Benagil

Benagil

Benagil trudno nazwać miastem. To raczej mała miejscowość. Na górze, na szczycie klifu znajduje się kilkadziesiąt niskich budynków wzdłuż dosłownie kilku uliczek. Jeden niewielki hotel apartamentowy i kilka restauracji. Plaża jest na dole, schodzi się do niej schodami lub dookoła wzdłuż drogi.

Prawie zawsze są tam kłopoty z parkowaniem. Każdy chce zaparkować możliwie blisko plaży. Ale po pierwsze to dosyć trudne bo droga jest tam wyjątkowo stroma i wąska a po drugie miejsca jest mało a chętnych dużo. Najczęściej trzeba parkować na górze też wzdłuż drogi bo miejsc parkingowych w samej miejscowości jest najwyżej 10.

Benagil jest słynne z położonej tuż obok jaskini. Algar de Benagil to główna i nie licząc plaży jedyna atrakcja tej miejscowości. Grota jest dostępna tylko od strony oceanu. Na plaży można wynająć motorówkę lub kajak. Kalajk mają Państwo do własnej dyspozycji, można popłynąć do groty i np trochę tam pobiwakować. Motorówki najczęsciej służą do wycieczek wzdłuż okolicznego wybrzeża, w trakcie których Algar de Benagil jest tylko jednym z wielu pokazywanych miejsc. Zwiedzą Państwo spory odcinek miejscowego wybrzeża, zwykle aż do cypla z latarnią Farol de Alfanzina.

Do groty można też teoretycznie dopłynąć wpław. Ale nie polecamy. To wprawdzie krótki dystans z plaży ale ocean bywa nieobliczalny. Można zapomnieć o zbliżającym się przypływie, pogoda może się zmienić, mogą się pojawić wyższe fale a dookoła są ostre skały. Niedawno, w czerwcu 2015 portugalscy strażacy musieli ewakuować amerykańskich turystów, którzy tam dopłynęli ale wrócić już nie byli w stanie. Wzywali pomocy przez całą noc.

Przed wycieczką do groty sugerujemy sprawdzić godziny przypływów. Lepiej się tam wybrać przy spokojnym morzu i niskim stanie wody. Będzie bezpieczniej i zobaczą Państwo więcej bo motorówki będą mogły wpłynąć do środka niektórych formacji skalnych, które podczas przypływu są niedostępne.

Do Benagil trzeba dojachać samodzielnie, np wynajętym autem. Mimo atrakcji jakimi mogą być wycieczka wzdłuż wybrzeża i do sławnej groty tego miejsca raczej nie ma na trasie "wycieczek fakultatywnych" czy innych. Chyba przede wszystkim ze względu na to, że duże autokary miałyby problem z pokonaniem wąskiej i krętej drogi. Na dodatek nie ma tam żadnego parkingu dla tak dużych pojazdów.

Z Benagil jest bardzo blisko do malowniczej i ciekawej plaży Praia do Carvalho. Trzeba przejechać przez miejscowość i zaparkować na szutrowej drodze. Plażą jest szczególna bo schodzi się do niej krótkim, wykutym w skale tunelem.

Benagil i okolice na zdjęciach

Pod zdjęciami podajemy przybliżone odległości w linii prostej od miejsca wskazującego na mapie centrum miejscowości

Fragment drogi w dół z Benagil na plażę

Z Benagil na plażę
Miejscowość jest na skale, na plażę trzeba zejść w dół po schodach

kilka metrów

Zdjęcie plaży w Benagil, 2012

Plaża w Benagil
Słynna grota jest tuż za widocznymi klifami

60 m

Widok z klifu na plażę pod Benagil

Praia de Benagil
Plaża w (prawie) całej okazałości

110 m

Na zdjęciu ktoś odważny płynie z groty do plaży w Benagil

Wpław do groty pod Benagil
Do groty można dopłynąć, nie jest to wielki dystans dla kgoś kto dobrze pływa. Ale tylko przy spokojnym morzu.

200 m

zdjęcie tzw groty niedaleko Benagil

Grota w Benagil
Czy rzeczywiście jest taka ładna i niezwykła?

300 m

Skały dookoła groty Algar Benagil

Wejście do jaskini Algar de Benagil
Wejście do groty. Bywa, że w sezonie tworzą się tu kolejki motorówek

300 m

Wiecej zdjęć z okolic Benagil

Benagil w internecie

http://youtu.be/rlMl67rc5c0

amatorski film, obrazki z Benagil (2011)

http://youtu.be/Blf3n87spaY

kolejny amatorski film, relacja z wycieczki motorówką wzdłuż wybrzeża w okolicach Benagil (2014)

Benagil, położenie i dojazd

Benagil leży nad oceanem, w środkowej części wybrzeża Algarve pomiędzy większymi miasteczkami Armacao de Pera i Carvoeiro.

Znacznik wskazuje wejście na plażę w dole miejscowości