Portimao

Dla większości turystów Portimao (port. Portimão ) to miasto obok Praia da Rocha. Ale tak naprawdę jest odwrotnie, to Praia da Rocha jest obok Portimao.

Portimao jest dużo większe niż Praia da Rocha. Z prawie 50 tys. mieszkańców jest drugim co do wielkości miastem prowincji Algarve. Portimao to zaplecze Praia da Rocha i innych kurortów Algarve. To miasto - sypialnia tysięcy pracowników, którzy pracują w różnych hotelach, restauracjach i innych firmach obsługujących dziesiątki tysięcy turystów.

Drugim podstawowym źródłem zajęcia mieszkańców Portimao jest największy w Algarve port. Jest to przede wszystkim port rybacki ale obsługuje również jachty i spory tu ruch statków wycieczkowych. To właśnie do portu w Portimao są dowożeni turyści z całego Algarve. Przesiadają się się na różne mniejsze i większe statki i jachty żeby przez wiele godzin pływać i oglądać wybrzeże Algarve a przy odrobinie szczęścia obserwować towarzyszące statkom delfiny. Jachty nie wpływają do samego Portimao, zatrzymują sie najczęściej w marinie wybudowanej u wejścia do portu, bliżej Praia da Rocha. Pojawiają się tu też czasem na jeden, dwa dni największe statki wycieczkowe świata. Te kolosy nawet nie próbują wpływać do portu, zatrzymują się przed falochronami a ich pasażerowie są transportowani na ląd (najczęściej na plażę) małymi motorówkami.

Pogoda w Portimao

godz. 23:00 (wg czasu portugalskiego)

Niewielkie zachmurzenie

16.6 °C

Bezchmurnie w ciągu dnia. Brak opadów w ciągu tygodnia.

więcej szczegółów

Portimao i okolice na zdjęciach

Pod zdjęciami podajemy przybliżone odległości w linii prostej od miejsca wskazującego na mapie centrum miejscowości

Budynek  obok starego mostu w Portimao (Algarve, południowa Portugalia)

Portimao, dom obok mostu
Tuż przy nabrzeżu, echa panowania Maurów sprzed blisko 800 lat ciągle są widoczne

300 m

Jest takie miejsce w Portimao, którego smakosze ryb z grila nie powinni ominąć

Restauracje w Portimao
To między innymi tu wieczorem unosi się dym i zapach opiekanych ryb. Na nabrzeżu, obok a właściwie pod starym mostem

300 m

Nabrzeże i stary stalowy most w Portimao, Algarve, południowa Portugalia

Portimao, stary most i nabrzeże
Nabrzeże, rzeka Rio Arade

300 m

Restauracja w starszej częsci Portimao,  Algarve, Portugalia

Stare Portimao
Starsza część miasta

300 m

Ulice starego miasta Portimao obok nabrzeża, Algarve, Portugalia

Portimao, zaułki
Zaułki

300 m

Nabrzeże małego portu w miasteczku Ferragudo w Algarve,  w południowej Portugalii

Ferragudo, port
Nabrzeże

2 km

Wiecej zdjęć z okolic Portimao

Portimao, położenie i dojazd

Portimao mimo tego, że znajduje się tam największy w Algarve port nie jest położone bezpośrednio nad wybrzeżem oceanu. Miasto leży na prawym brzegu rzeki Rio Arade, blisko (około 3 km) jej ujścia do Oceanu Atlantyckiego. Na drugim, lewym brzegu znajduje się jedynie część nabrzeża portowego z budynkami magazynowymi. Do miasta przylega Praia da Rocha, popularne miasto położone wzdłuż plaży, od której wzięło swoją nazwę.

Znacznik wskazuje Riberinha, centralna część nabrzeża nad rzeką Rio Arade

Czytaj dalej

Portimao: gdzie iść, co warto zobaczyć?

Nie da się ukryć, że większość turystów tylko przejeżdża przez Portimao w drodze do Praia da Rocha. Jeżeli się zatrzymują to najczęściej tylko na zakupy. To prawda, że nie ma tam szczególnie ciekawych miejsc czy monumentalnych zabytków ale zatrzymać się warto. Chociażby dlatego, że nie jest to miasto typowo turystyczne, opanowane przez kolonie kompleksów hotelowych.

Największą atrakcją Portimao jest ... sąsiednie a właściwie przylegające miasto - plaża Praia da Rocha. Samo Portimao z punktu widzenia turysty nie jest zbyt ciekawe. Ale oczywiście to nie znaczy, że Portimao należy omijać. Warto odwiedzić nabrzeże w okolicach starego mostu. Wzdłuż brzegu rzeki jest tam dobrze zagospodarowana promenada. Spacerując wzdłuż nabrzeża warto też wejść w przylegające do rzeki uliczki, które jak to w Portugalii bywa są często wyłożone kostką tworzącą różne ciekawe wzory. Jest tam też też sporo starszych, ciekawych budynków z fasadami z kolorowych płytek, które raczej rzadko można spotkać w okolicach hoteli.

W okolicach starego mostu jest klika restauracji, w których można zjeść ryby i inne morskie stworzenia prosto od rybaków z kutrów parkujących w pobliskim porcie. Miejsce, gdzie są te restauracje jest lekko schowane.

Czytaj dalej

Portimao. Historia, zabytki

Portimao jest bardzo stare, z bogatą historią sięgającą czasów rzymskich ale ... właściwie nie ma tam szczególnie interesujących zabytków. Tak jak w wielu innych miastach na wybrzeżu Algarve praktycznie wszystkie pamiątki, ślady tej historii zostały zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi w 1755r. Najbardziej cenną historycznie budowlą w Portimao jest odbudowany po wspomnianym trzęsieniu kościół Igreja Matriz de Nossa Senhora da Conceição pierwotnie pochodzący z XV w.

Czytaj dalej

Portimao i sport

Pod tym względem Portimao bardzo wyróżnia się w Algarve. Portimao sportem stoi. Jedynym miejscem w Algarve, które może konkurować pod tym względem z obiektami Portimao to stadion Estádio Algarve w Faro.

Czytaj dalej