Sagres

Nie, nie będziemy pisać o piwie. Pewnie są tacy, którym Sagres tak się kojarzy bo od kilkudziesięciu lat tak nazywa się chyba najbardziej popularna marka piwa w Portugalii. Sagres to przede wszystkim nazwa bardzo zasłużonej w historii Portugalii miejscowości. Piwo wzięło nazwę od tego miejsca.

W Sagres nie ma browaru. I chyba nigdy wcześniej nie było. Jest za to spory, największy w zachodnim Algarve port rybacki. I to właściwie wszystko. Jeszcze tylko dosłownie kilka hoteli, sklepów, restauracji. Nic specjalnie interesującego. Raczej nie ma tam też turystów bo tutejsze hotele są nieduże. W samym miasteczku jest dosłownie kilka niewielkich hoteli/hosteli. Tuż obok miasteczka jest stara Pousada de Sagres - Infante i bardzo rozległy resort Martinhal. To niewielkie miasteczko. Nie ma tam nawet siedziby gminy (port. município albo concelho). Formalnie znajduje się na terenie gminy Vila do Bispo. Zawsze nas to dziwiło, bo "na oko" Sagres jest wyraźnie większe od Vila do Bispo.

Plaże

W samym mieście są dwie plaże. Tuż pod głównym placem jest miejska Praia da Mareta. Można do niej zjechać samochodem, jest tam kilka restauracji. Obok portu jest niewielka plaża Praia da Beleeira, znajduje się dosłownie pod hotelem o tej samej nazwie.

Ale trzeba przyznać, że plaże położone w samym mieście są chyba najmniej atrakcyjne. Naprawdę ładne są niedaleko za miastem. Na wschód od miasta rozciąga się długa plaża Martinhal. Jest płaska, to rzadkość w tej części wybrzeża Algarve. Nazywa się tak jak luksusowy resort ale dostęp do niej jest otwarty. Z drugiej, zachodniej strony miasta są dwie malownicze skaliste plaże. Obie znajdują się tuż przy drodze z Sagres do przylądka Cabo Sao Vicente. Pierwsza to Praia do Tonel, można do niej dojść lub dojechać stromą drogą. Do drugiej, Praia do Beliche trzeba zejść po schodach.

Zabytki, historia

W Sagres jest tylko jedno zabytkowe miejsce. Na skraju miasta, na wzgórzu nad portem znajdują się ruiny Forte da Baleeira. Budowla powstała w XVI wieku w celu obrony portu. Fort był wiele razy atakowany. Największe zniszczenia spowodowały najazd floty angielskiego korsarza Francisa Drake`a , później wojsk hiszpańskich i w końcu trzęsienie ziemii w 1755. Służył do końca XIX wieku. Opuszczony podupadł, do dzisiaj przetrwało jedynie kilka niewysokich ścian. O ile wiemy w mieście nie ma innych historycznych pamiątek. Wydaje się to trochę dziwne, bo ma bardzo strategiczne położenie. Wygląda na to, że miasto nie miało wielkiego znaczenia, nigdy nie rozbudowało się, nie przyciągnęło do siebie mieszkańców.

Znacznie ciekawsze i ważniejsze zabytki są tuż obok miejscowości. Kilka kilometrów za miastem znajdują się Fortaleza de Sagres, Fortaleza do Beliche i Przylądek Św. Wincentego. Opiszemy je wkrótce na oddzielnych stronach.

Sagres i okolice na zdjęciach

Pod zdjęciami podajemy przybliżone odległości w linii prostej od miejsca wskazującego na mapie centrum miejscowości

Zdjęcie pomnika Infanta Henryka Żeglarza w Sagres

Pomnik Henryka Żeglarza w Sagres
Książę pokazuje kierunek. Tam, w stronę morza...

kilka metrów

Praia do Tonel, plaża na końcu Europy bo wybrzeże w okolicach Sagres to zachodni koniec kontynentu.

Sagres, Praia do Tonel
Plaża z widokiem na Fortaleza de Sagres

600 m

Twierdza Fortaleza de Sagres z XV wieku, Algarve, Portugalia

Fortaleza de Sagres
Fort z XV wieku

900 m

Kutry kołyszące się na wodzie w porcie Sagres

Zatoka Sagres
Parking rybaków

1200 m

Plaża Beliche, położona między Sagres i przylądkiem Sao Vincente (Algarve, południowa Portugalia)

Plaża Beliche
Po drodze do Przylądka św Wincentego

3 km

Portugalia, Przylądek św. Wincentego (Cabo de Sao Vincente), najdalej wysunięty na południowy zachód skrawek Europy

Cabo de Sao Vincente
Przylądek św. Wincentego. Koniec Europy.

5 km

Wiecej zdjęć z okolic Sagres

Sagres w internecie

http://www.jf-sagres.pt/

oficjalna strona miasta

www.peregrynacje.pl/sagres.html

obszerny opis Sagres i okolic w języku polskim

https://www.facebook.com/freguesia.sagres

wizytówka Sagres w serwisie Facebook

http://youtu.be/K0XEG3RG-uQ

film, obrazki z miasta i okolic

http://youtu.be/cQWLP6k-c7I

amatorski film, zimowy sztorm

Sagres, położenie i dojazd

Do Sagres prowadzi jedna droga. Jej ostatni odcinek zaczyna się w Vila do Bispo.

Miasta na mapie trzeba szukać w lewym dolnym roku Portugalii. To jednocześnie lewy dolny róg Europy. Sagres to miejscowość na końcu naszego kontynentu. Kilka kilometrów na zachód jest cypel Cabo Sao Vicente, który jest najdalej wysuniętym miejscem Europy. W średniowieczu, w czasach kiedy ludzie jeszcze nie wiedzieli że Ziemia jest okrągła i istnieją inne kontynenty myślano nawet że to koniec Świata. Ludzie tam pielgrzymowali, skaliste cyple obok Sagres uznawano za miejsca święte (łac. Sacrum Promontorium). Stąd też prawdopodobnie pochodzi nazwa miasta, od łacińskiego słowa sacris.

Znacznik wskazuje plac z pomnikiem Infanta Henryka Żeglarza