Plaże w okolicach Taviry

W Tavirze nie ma plaż bo Tavira nie leży bezpośrednio na wybrzeżu oceanu. Ale nawet gdyby uznać, że miasto jest położone nad oceanem (na siłe można tak uznać bo w kiedyś Tavira była znaczącym portem rybackim) to dalej trzeba by powiedzieć: w Tavirze nia ma plaż.

Tavira, podobnie jak kilka sąsiadujących z nią miejscowości takich jak Cabanas czy Santa Luzia jest wyjątkowa. Plaże w pobliżu tych miejscowości mają w nazwie słowo Ilha (np Ilha de Tavira, Ilha de Cabanas). Ilha znaczy wyspa, do tych plaż trzeba po prostu dopłynąć. Są to podłużne, wąskie i piaszczyste wyspy rozciągające się wzdłuż wybrzeża. Tak po prostu wygląda wybrzeże na odcinku kilkunastu kilometrów na wschód od Faro.

Rejsy, przeprawy na plaże nie są długie, trwają najwyżej kilka minut. W niektórch miejscach istnieją groble lub mosty. Tak jest np w miejscowości Pedras del Rei gdzie po wąskiej grobli na plażę Ilha de Tavira jeździ kolejka czy w Faro, gdzie na Ilha de Faro prowadzi wąski przejazd, na który wjeżdża się z drogi tuż obok lotniska.


film, prezentacja plaż w okolicach Taviry

... trwa ładowanie ...

Okoliczne, położone na wyspach plaże, są płaskie a czasami nawet wydmowe. Nie ma tam żadnych skał, klifów, które często można oglądać w folderach reklamowych z Algarve. Wybrzeże zaczyna się lekko podwyższać dopiero w okolicach Vale do Lobo, około 30 kilometrów na zachód od Taviry. Charakterystyczne dla zdjęć z Algarve wysokie klify i skały zaczynają się jeszcze dalej, na zachód od Vilamoury.

Inną ciekawą cechą wybrzeża w okolicach Taviry są hotele i ośrodki turystyczne stylizowane na dawne wioski rybackie. Tak jest w przypadku miejsc takich jak np Barril, Cabanas czy Albacora. To ostatnie miejsce, Albacora z charakterystyczną wieżą jest położone po przeciwnej stronie przystani Quatro Águas, z której wahadłowo, co kilka minut kursują statki na Ilha de Tavira. Droga do tego miejsca wiedzie pomiędzy ciągle czynnymi salinami, z których wydobywa się sól morską.

Motorówką na plażę Ilha de Tavira, Algarve, Portugalia

Przystań Quatro Aguas ©algarve.net.pl

Do głównej plaży Taviry na Ilha de Tavira można się dostać na dwa sposoby, dokładniej z dwóch przystani. Pierwsza możliwość to rejs z nabrzeża w centrum Taviry, w pobliżu Mercado da Ribeira. Drugie nabrzeża, z którego regularnie co kilka minut można popłynąć na Ilha de Tavira nazywa się Quatro Água i jest położone kilka kilometrów od miasta, tuż obok ujścia rzeki Gilao. Można tam dojechać turystyczną kolejką z centrum Taviry lub własnym samochodem (obok przystani jest spory parking). Ostatni sposób to skorzystanie z motorówki; hotelowej lub jednej z tych funkcjonujących jako TAXI (rzeczywiście maja wymalowany taki napis na burtach).

Sama Ilha de Tavira to dosyć spora wyspa. Plaża jest czysta i zadbana. Istnieje od dawna i jest dobrze zagospodarowana i zaopatrzona. Po dopłynieciu do przystani droga na plaże wiedzie obok starych domów letnich, przez las, w którym funkcjonuje kemping. Przy samej plaży jest sporo lokali, można tam spędzić cały dzień.

Komentarze, opinie

Rejestracja nowych komentarzy jest tymczasowo niedostępna