Feira Medieval de Silves 2015

Uczestnik festynu w Silves

Festyn średniowieczny w Silves by Ricardo Liberato, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Dzisiaj, w piątek 7 sierpnia 2015 w Silves rozpoczyna się Feira Medieval de Silves. To barwny festyn średniowieczny, który w tym roku jest tam organizowany już po raz dwunasty.

Cała starsza cześć Silves jest przystrojona w różne średniowieczne emblematy. Na ulicach pojawiają się stylizowane stragany i stoiska, na których można kupić różne pamiątki i gadżety nawiązujące do średniowiecza albo sprawdzić swoje zdolności w jakiejś dawnej konkurencji. Można spotkać i oglądać pracę dawnych rzemieślników. Uliczne bary serwują dania tworzone i nazywane specjalnie na ten tydzień. Codziennie odbywają się różne pokazy, parady i inscenizacje.

Na zdjęciu obok pokazujemy uczestnika jednej z inscenizacji podczas festynu w roku 2007. Podobnie wystylizowani są nie tylko odtwórcy postaci festiwalowych przedstawień. Przebierają się również wszyscy sprzedawcy w barach i na stoiskach a nawet zwykli mieszkańcy Silves np urzędnicy magistratu czy pracownicy miejscowej apteki. Najczęściej są to stroje średniowiecznych mieszczan ale można też spotkać sporo Maurów. Nic dziwnego, bo przecież Silves przez kilkaset lat było miastem mauretańskim. Główny zabytek, zamek w najwyższym punkcie miasta był przez jakiś czas siedzibą władców mauretańskiej częsci Europy.

Z roku na rok ta impreza wygląda coraz lepiej, festyn jest coraz bogatszy i popularny. Świadczy o tym powiększająca się z roku na rok ilość gości pojawiających się w Silves.

Tegoroczna edycja Feira Medieval de Silves potrwa od 7 do 16 sierpnia. Program festynu i inne informacje są dostępne na oficjalnym profilu w serwisie Facebook.