Święto sardynki w Portimao

Co roku nabrzeże Portimao przez kilka sierpniowych wieczorów jest spowite dymem. Nie mówimy (odpukać!) o pożarach. Odbywa się tam Festival da Sardinha, święto grilowanej sardynki.

Jest takie miejsce w Portimao, którego smakosze ryb z grila nie powinni ominąć

Restauracje w Portimao ©algarve.net.pl

Mamy środek wakacyjnego sezonu, kolejne miasta w Algarve starają się przyciągnąć do siebie turystów i organizują festiwale, festyny, koncerty i inne imprezy plenerowe. Właśnie rozpoczęła się kolejna, jedna z większych, jeżeli w ogóle nie największa taka impreza w Algarve. Festival da Sardinha w Portimao to impreza bardziej gastronomiczna niż kulturalna. To święto grilowanej sardynki. Mało jest rzeczy bardziej portugalskich niż ta drobna, prosta przekąska. Grile są praktycznie wszędzie. Przy domach, bardzo często obok restauracji. Wieczorami, przechadzając się portugalskimi uliczkami trudno nie trafić na obrazek wystawionego wprost przed drzwi domu niewielkiego dymiącego rusztu.

Sardynka jest motywem przewodnim wielu imprez organizowanych w różnych miejscach w Portugalii. Ta w Portimao jest jedną z większych i bardziej znanych ale raczej trudno jest ją porównywać z największym i najbardziej znanym świętem z sardynką w tle jakim są czerwcowe obchody dnia Świętego Antoniego w Lizbonie. Nie jest to tylko kwestia popularności. Święto w Lizbonie jest bardzo związane z tradycją i folklorem. Impreza w Portimao wydaje się bardziej komercyjna. Przez kilka sierpniowych wieczorów okolice nabrzeża rzeki Arade w Portimao są pełne ludzi, którzy pojawiają się tam, żeby wysłuchać koncertów, obejrzeć różne przedstawienia i raczej przy okazji posmakować sardynek z rusztu.

Niżej prezentujemy film promocyjny tegorocznej edycji festiwalu. Wykorzystano w nim fragmenty innego, historycznego filmu prezentującego pracę w jednej z fabryk konserw rybnych w Portimao.

Festival da Sardinha w roku 2012 potrwa od 3 do 11 sierpnia. Towarzyszące koncerty i przedstawienia będą się odbywać równolegle na trzech scenach. Teren festiwalu jest otwarty codziennie od godziny 18 do 1 w nocy. Bilet dla jednej osoby kosztuje €5. Dzieci w wieku do 10 lat mogą wejść za darmo. Program każdego dnia jest dostępny na festiwalowej stronie http://www.festivaldasardinha.pt

Komentarze, opinie

Rejestracja nowych komentarzy jest tymczasowo niedostępna