Na lotnisko w Lizbonie dojechało metro

Od kilku dni na lotnisko w Lizbonie można dojechać metrem! Nie jest to wprawdzie informacja bezpośrednio związana z Algarve ale piszemy o tym, bo po pierwsze to dobra, jedna z niewielu optymistycznych wiadomości jakie ostatnimi czasy docierają do nas z Portugalii wśród innych związanych najczęściej z kryzysem. A po drugie, lotnisko w Lizbonie to przecież często przystanek po drodze do Algarve. Szczególnie dla nas, latających z Polski bo na bezpośrednie loty do Faro ciągle nie mamy co liczyć.

Niedawno pisaliśmy, że żeby przedostać się z lotniska do centrum Lizbony, np na dworzec kolejowy czy autobusowy trzeba było korzystać z taksówek lub tzw aerobusów, specjalnej linii miejskich autobusów. Od 17 lipca 2012 mamy nowy, alternatywny i raczej wygodniejszy sposób dojazdu z i na lotnisko. Od tego dnia czerwona linia lizbońskiego metra kończy się na stacji Aeroporto, znajdującej się tuż pod terminalem lotniska. Dzięki temu, można łatwo, szybko i tanio przemieścić się do dowolnego miejsca w Lizbonie bo linia czerwona krzyżuje się z trzema pozostałymi liniami. Mamy również dostępne okolice Lizbony bo na stacjach Oriente i Cais do Sodré można przesiąść się z metra do szybkiej kolejki podmiejskiej.

Stacja Aeroporto

Architektura, kształt i wystrój lotniskowej stacji jest raczej prosty. Mimo to stacja Aeroporto wyróżnia się na tle pozostałych niebanalnym i charakterystycznym dodatkiem. W różnych miejscach stacji na na ścianach zostały umieszczone grafiki przedstawiające karykatury znanych portugalskich postaci. Widać je dobrze na krótkim reportażu z otwarcia:

Autorem tych karykatur jest portugalski rysownik António Moreira Antunes, znany powszechnie jako António. Jest dosyć popularny, od wielu lat publikuje swoje rysunki w największych portugalskich dziennikach i czasopismach. Na ścianach stacji umieszczono karykatury przedstawiające 53 osoby powszechnie kojarzone z Lizboną i Portugalią.

Władze Lizbony podkreślają, że na wystrój stacji przeznaczono jedynie 0,1% budżetu. Prosty i stosunkowo tani element okazał się bardzo efektowny. Karykatury chyba podobają się pasażerom, często wywołują uśmiech. Od początku istnienia stacji wiele osób w oczekiwaniu na pociąg robi sobie zdjęcia na tle tych zabawnych wizerunków umieszczonych na ścianach stacji.

Metro w Lizbonie

Metro w Lizbonie to jedna z dwóch podziemnych sieci kolei podziemnej w Portugalii (drugie portugalskie metro jest w Porto). Budowę metra w stolicy Portugalii rozpoczęto w roku 1955. Pierwsze pociągi zaczęły kursować w 1959 roku. Obecnie sieć składa się z 55 stacji położonych wzdłuż czterech linii, które razem mają długość około 45 kilometrów.

Linie są nazwane i oznaczone i kolorami; niebieska (azul), żółta (amarela), zielona (verde) i czerwona (vermelha). Najmłodsza z tych linii, czerwona została oddana do użytku w 1998 roku, kilka dni przed inauguracją światowej wystawy EXPO 98. Pierwotnie jej trasa kończyła się na stacji Oriente. 17 lipca 2012 wydłużyła się o dodatkowe 3,5 kilometra i trzy nowe stacje. Oprócz aktualnie końcowej stacji Aeroporto zostały udostępnione poprzedzające ją Moscavide i Encarnação.

Pociągi metra kursują w godzinach od 6:30 do 01:00. Wyjątkowo, kilka dni w roku (jak np podczas święta św. Antoniego) metro funkcjonuje przez całą dobę. W weekendy niektóre stacje są zamykane wcześniej lub są w ogóle nieczynne.

Obecnie (lipiec 2012) jednorazowy bilet w lizbońskim metrze kosztuje €1,25. Dzienny bilet, ważny przez 24 godziny w metrze i innych pojazdach przedsiębiorstwa Carris kosztuje €5.

Metro w Lizbonie a dokładniej przedsiębiorstwo je obsługujące nazywa się Metropolitano de Lisboa. Oficjalna strona internetowa: http://www.metrolisboa.pt/

Komentarze, opinie

 • Dromader 2014.02.02, 11:51
  Witam ponownie! Do mojego poprzedniego pytania o Wie;lkanoc w Portugalii, dołączam jeszcze jedno, a mianowicie, czy cena biletu na metro z lotniska jest taka sama jak z innych stacji. Wielokrotnie przekonałam się, że aby wsiąść da merta na lotnisku, trzeba zapłacić co najmniej trzykrotną cenę, gdyż stacje metra właśnie przy lotnisku wykupione są przez prywatnych inwestorów i stąd wyższa cena. Pozdrawiam, Dromader
 • Dromader 2014.02.02, 11:54
  Witam ponownie! Do mojego poprzedniego pytania o Wielkanoc w Portugalii, dołączam jeszcze jedno, a mianowicie, czy cena biletu na metro z lotniska jest taka sama jak z innych stacji. Wielokrotnie przekonałam się, że aby wsiąść da merta na lotnisku, trzeba zapłacić co najmniej trzykrotną cenę, gdyż stacje metra właśnie przy lotnisku wykupione są przez prywatnych inwestorów i stąd wyższa cena. Pozdrawiam, Dromader
 • Rypot 2014.02.27, 14:50
  Masakr od 6:30 ? to nikt tam nie pracuje czy co?
  Odlot mam o 6:30 wiec po co taka linia metra na lotnisko ktora zaczyna jezdzic jak juz masa samolotow wzbije sie w powietrze

Rejestracja nowych komentarzy jest tymczasowo niedostępna