Piechotą przez Portugalię

Mało kto wie, że w Algarve oprócz malowniczych plaż są również wyjątkowo atrakcyjne trasy dla miłośników pieszych wędrówek. Właśnie teraz, w maju 2012 trwa inauguracja nowej trasy nazwanej Rota Vicentina. Vicentina to potoczna nazwa wybrzeża Portugalii położonego w zachodniej części regionów Algarve i Alentejo. Nazwa wzięła się od Przylądka Świętego Wincentego, gdzie znajduje się początek szlaku.

Szlaki Rota Vicentina liczą w sumie około 340 km i są podzielone na około 20 kilometrowe, dzienne odcinki. Trasa ciągnie się od Przylądka Świętego Wincentego w Algarve do Santiago do Cacém w Alentejo. Ścieżki prowadzą przez często dosyć odludne miejsca, częściowo przez tereny parku narodowego. Można iść wiele kilometrów nie spotykając nikogo. O dziwo, w Portugalii mimo tego, że to mały kraj są również takie tereny. Czysta natura, żadnego przemysłu a widoki takie że brakuje słów, żeby je opisać.

Szlaki są już oznaczone, zabezpieczone i przygotowane do deptania ;) Więcej informacji proszę szukać na stronie www.rotavicentina.com oraz profilu RotaVicentina w usłudze Facebook. Można tam między innymi znaleźć i pobrać pliki z koordynatami GPX/GPS każdego odcinka do urządzeń nawigacyjnych.

Oprócz tej nowej trasy w Algarve znajdują się również inne, równie atrakcyjne miejsca do pieszych wycieczek. Spacerowiczów lub bardziej długodystansowych piechurów najczęściej można spotkać, kiedy wędrują po prostu wzdłuż wybrzeża, często szczytami wysokich klifów. Istnieją także oznaczone, zorganizowane szlaki prowadzące ścieżkami wgłąb lądu jak na przykład trasa dookoła Rocha da Pena w pobliżu Loule. Od kilku lat jest również organizowany pieszy rajd Via Algarviana wzdłuż całego Algarve, od zachodniego wybrzeża do rzeki Gwadiany, za którą jest już Hiszpania.

Zainteresowanych pieszymi wędrówkami po Algarve odsyłamy do przewodnika, który został przygotowany i udostępniony przez regionalną organizację Associação Turismo do Algarve.

Komentarze, opinie

Rejestracja nowych komentarzy jest tymczasowo niedostępna