Polskie fado w Algarve

Muzyka fado, jeden z symboli Portugalii jest raczej mało związana z regionem Algarve a już zupełnie wcale z Polską. Ale jest coś a właściwie ktoś, dzięki komu powstał ten wydawałoby się dziwny związek. Mowa o polskiej artystce, Natalii Juśkiewicz, która od kilku lat z coraz większym powodzeniem pokazuje, że fado można wyrazić inaczej niż przez śpiew i że na dodatek może to zrobić ktoś, kto nie urodził się w Portugalii i nie posiada wrodzonego saudade. Proszę popatrzeć i posłuchać bo jest tu coś miłego i dla oka i dla ucha.


Natalia Juśkiewicz, A Canção do Mar

... trwa ładowanie ...

Natalia Juśkiewicz

Natalia Juśkiewicz urodziła się w Koszalinie, studiowała w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W dostępnych wywiadach można przeczytać, że do Portugalii przyjechała kiedyś jako turystka na wakacje. Zakochała się w tym miejscu, w ludziach, i chyba uległa saudade. Od około 10 lat mieszka w Portugalii.

Wygląda na to że pomysł gry fado na skrzypcach przypadł do gustu Portugalczykom. Natalia Juśkiewicz jest coraz bardziej popularna w Portugalii. Odbiera nagrody, można ją spotkać w portugalskich mediach. Bierze udział w ważnych narodowych koncertach jak na przykład ten z okazji umieszczenia fado na liście Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

W grudniu 2011 ukazała się jej pierwsza płyta zatytułowana "Um violino no fado". Teledysk, który umieściliśmy na tej stronie pochodzi właśnie z tej płyty. Został nakręcony w Algarve, w scenerii skał Ponta da Piedade niedaleko Lagos.

Czym jest fado?

Trudno opowiedzieć w kilku zdaniach czym jest fado. To typowo portugalska muzyka płynąca prosto z duszy. To pieśni wyrażające uczucie saudade, które chyba jeszcze trudniej opisać niż fado (polecamy dobry artykuł w polskiej wikipedii). Wydaje się, że fado jest przepełnione czymś w rodzaju tęsknoty, melancholii czy nawet bólu. Istnieją jednak również pieśni całkiem wesołe i skoczne, chociaż i te mają w sobie nutę nostalgii. Tradycyjnie jest wykonywane przez pieśniarza z akompaniamentem dwóch gitar.

Najbardziej znaną pieśniarką fado była Amália Rodrigues. O tym jak ważne dla Portugalczyków jest fado i kim dla nich była Amalia może świadczyć to, że kiedy zmarła w 1999 roku w Portugalii ogłoszono kilkudniową żałobę narodową a dzień jej pogrzebu był wolny od pracy.

To, czego tu słuchamy to "A Canção do Mar" ("Pieśń morza", nasze nieudolne tłumaczenie), jedna z bardziej znanych pieśni fado. Pierwotnie była śpiewana właśnie przez Amálię Rodrigues. Teraz śpiewa ją między innymi Dulce Pontes i bardziej znana w Polsce Mariza.

Komentarze, opinie

 • pik 2012.02.19, 16:24
  Kilka scen w tym klipie wygląda trochę sztucznie, prawdopodobnie nie wszystko było kręcone w plenerze, pewnie niektóre ujęcia to efekt komputerowy. Ale ogólnie wygląda i co ważniejsze brzmi to sympatycznie.
  Nie wiem czy zauważyliście... ten teledysk zrobiła firma, która robi sporo klipów reklamowych, np cała seria banku milenium.
 • Marta 2012.02.19, 23:58
  Potwierdzam. Ujęcia, gdzie Pani Natalia gra na tle skał wyglądają tak jakby były nakręcone na tle fototapety
 • Wieslawa 2012.02.25, 15:09
  Wiem to, z całą pewnością, że całość kręcona była w plenerze! To techniczne mistrzostwo i pełen profesjonalizm! Utwór i wykonanie wzruszające.

Rejestracja nowych komentarzy jest tymczasowo niedostępna