Wielkanoc w Portugalii

Święta Wielkanocne w Portugalii, kraju bardzo katolickim (różne statystyki wskazują ponad 90% katolików) mają duże znaczenie. Wielkanoc wygląda trochę inaczej niż w Polsce. Święta w Portugalii są obchodzone bardziej jako pamiątka, przypomnienie męki i śmierci Chrystusa. Wydaje się, że zmartwychwstanie ma tam inaczej niż u nas trochę mniejsze znaczenie.

Dlatego najważniejesze, najbardziej obchodzone dni świąt przypadają na koniec Wielkiego Tygodnia. Kulminacja świąt to Wielki Piątek (w Portugalii ustawowo wolny od pracy), Sobota i Niedziela. Poniedziałek Wielkanocny jest w Portugalii normalnym dniem roboczym.

Podobnie jest w pobliskiej hiszpańskiej Andaluzji (np. znane obchody Semana Santa w Sevilli).

Różne, inne niż w Polsce są oczywiście zwyczaje, obrzędy i potrawy wielkanocne. Pojawia się wprawdzie wspólny symbol zająca i jajka ale ... co najwyżej czekoladowego. Nie ma zwyczaju święconki, niedzielne śniadanie nie ma takigo znaczenia jak w Polsce. Portugalczycy mają własne zwyczaje i podobnie jak u nas są one różne w różnych częściach kraju. Są organizowane misteria, inscenizacje męki, lokalne obrzędy itp. Tradycja przetrwała zwłaszcza w mniejszych miejscowościach (przykład z Algarve: obchody Wielkanocy w parafii w miejscowości Pêra). Z potraw - symboli Świąt Wielkanocnych najbardziej charakterystyczne są chyba migdały w czekoladzie i świąteczny chlebek Folar.

Feliz Páscoa!

Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Komentarze, opinie

Rejestracja nowych komentarzy jest tymczasowo niedostępna