Portugalskie autostrady płatne. Wszystkie.

To już oficjalna i ostateczna decyzja. W ostatni piątek portugalski prezydent Aníbal Cavaco Silva podtrzymał decyzję wprowadzenia dekretu wprowadzającego opłaty za przejazd na ostatnich bezpłatnych odcinkach autostrad SCUT w tym na przebiegającej wzdłuż wybrzeża Algarve drodze A22 zwanej Via do Infante. Dzisiaj, w poniedziałek 28 listopada w Diario da Republica (portugalski odpowiednik naszego Dziennika Ustaw) pojawił się odpowiedni zapis i tym samym decyzja jest obowiązująca. Od czwartku, 8 grudnia trzeba płacić za przejazd na wszystkich portugalskich autostradach.

Kontrowersyjna decyzja

To dosyć kontrowersyjna decyzja. Była odwlekana. Miała i ma w dalszym ciągu wielu przeciwników. O całej sprawie pisaliśmy już kilka razy wcześniej. Można zrozumieć protestujących Portugalczyków. Będą musieli płacić za coś, co do tej pory nic nie kosztowało. Ale były są też argumenty bardziej merytoryczne. Chodzi o samą ideę autostrad SCUT i o to, że powstały częściowo za pieniądze unijne.

W przypadku opłat na autostradzie A22 istnieją również zasadne obawy, że ich wprowadzenie zaszkodzi gospodarce. Zwłaszcza turystyce, która jest podstawowym, a właściwie jedynym źródłem dochodów w regionie Algarve. Stara droga N125, na którą w sposób naturalny skieruje się spora część ruchu z A22 nie jest w stanie przejąć znacznie większej ilości pojazdów. Każdy, kto poruszał się tą drogą w sezonie turystycznym, zwłaszcza na tych węższych odcinkach na pewno widział, że mimo alternatywnej, wcześniej darmowej autostrady już wtedy było tam bardzo ciasno. Dodatkowo A22 jest przedłużeniem hiszpańskiej autostrady A-49, która łączy Algarve z Sevillą. W popołudniowe piątki ciągnął się tam sznur samochodów Hiszpanów jadących na weekend do Algarve. Teraz, Hiszpanie, którzy muszą oszczędzać nie mniej niż Portugalczycy pewnie zastanowią się czy nie wybrać tańszej i być może prowadzącej gdzie indziej drogi.

Chociaż fala protestów, nasilonych szczególnie w Algarve była naprawdę zauważalna to patrząc na kryzysową sytuację Portugalii chyba mało kto wierzył, że uda się utrzymać brak opłat za te drogi. Był moment nadziei. Przed czerwcowymi wyborami rząd wstrzymał zapowiedziane wprowadzenie opłat, co tu dużo mówić mało popularną decyzję. Teraz, po oficjalnym ogłoszeniu decyzji przez prezydenta to już fakt. Protesty istnieją nadal, są zgłaszane nawet na szczeblu unijnym ale bądźmy realistami, nic to raczej nie zmieni.

Jak i ile trzeba będzie zapłacić

Portugalska autostrada A22, maj 2011. Nowe bramki do naliczania opłat za przejazd autostradą.

Nowe bramki na autostradzie A22 ©algarve.net.pl

Przejazd autostradą A22 będzie kosztował około €6,80 za każde 100 kilometrów ale ... już zapowiadana jest podwyżka. Nie będzie żadnych nowych bramek czy punktów poboru opłat, wszystko będzie się odbywało elektronicznie. Nad autostradą zbudowano specjalne instalacje z detektorami rejestrującymi przejazd pojazdów, które powinny być wyposażone w specjalne urządzenia elektroniczne, montowane najczęściej za lusterkiem wstecznym. Mandaty za przejazd bez takich urządzeń lub za brak opłaty mają wynosić €75 plus opłaty administracyjne. Urządzenie można kupić za około €25, opłaty będą pobierane online ze wskazanego konta lub gotówką najdalej 5 dni od przejazdu płatnym odcinkiem. Turyści mogą je wypożyczyć ale zasilone "z góry" kwotą €50.

Oficjalna informacja dla turystów znajduje się na rządowej stronie portalu Turismo de Portugal. Powinna być niedługo odświeżona, bo dzisiaj (28 listopad) nic tam jeszcze nie jest napisane o nowych, płatnych odcinkach dróg.

My też teraz musimy przejrzeć nasze strony i usunąć/poprawić nieaktualne już informacje o bezpłatnej autostradzie A22 :(

Komentarze, opinie

  • Slavo, 2018.01.19, 11:01
    2018 - 8.80 €
    http://sevilla.abc.es/andalucia/sevi-portugal-desoye-sector-turistico-y-sube-peaje-algarve-201801170729_noticia.html#ns_campaign=amp-rrss-inducido

Rejestracja nowych komentarzy jest tymczasowo niedostępna