Turystyczne rekordy w Portugalii

Obrazek z plaży w Vilamoura w Algarve w południowej Potugalii

Na plaży w Vilamoura ©algarve.net.pl

Mniej więcej rok temu portugalskie media donosiły, że rok 2013 okazał się najlepszym w historii rokiem w turystyce. Zeszłoroczny wynik nie utrzymał się długo, w roku 2014 został poprawiony o ponad 12%.

W 2014 roku Portugalię odwiedziło blisko 9 milionów turystów. Portugalski urząd statystyczny obliczył, że zostawili ponad 9,5 miliarda euro.

W sukcesie spory udział ma oczywiście Algarve. Ilość turystów w tym regionie rośnie nieprzerwanie od roku 2009. Hotele w Algarve w roku 2014 sprzedały 16,4 milionów osobonocy (termin hotelarski, tak chyba tłumaczy się zwrot "overnight stays") i był to dla nich najlepszu rok w historii. Dla porównania w roku 2013 było 14,7 miliona. Przeważają turyści z wysp brytyjskich (ponad 5 milionów pobytów).

Swój rekord pobiło też lotnisko w Faro. Pasażera numer 6 milionów witano tam uroczyście już 30 listopada 2014. Duży udział mają w tym linie RyanAir, które przywiozły do Faro blisko 30% pasażerów.

Czy to ważne?

Dla Portugalczyków to na pewno ważne. Informacje o obłożeniu hoteli tamtejsze media podają tak jak u nas stopień bezrobocia czy stopę inflacji. Pieniądze przywiezione przez miliony turystów przekładają się na znaczącą część wpływów budżetu Portugalii, circa kilkanaście procent.

Turystyka to dla Portugalii bardzo ważna branża. Szef RTA (Região de Turismo do Algarve), regionalnej organizacji turystycznej Algarve (aktualnie Desidério Silva) ma rangę zbliżoną do ministra. Portugalski Prezydent bywa na inauguracjach hoteli (ostatnio np Epic SANA). Premier regularnie odwiedza Algarve, ostatnio był obecny na uroczystościach rocznicy wspomnianej organizacji RTA.

Gratulujemy

Cóż, cieszymy się i gratulujemy.

Ale ... po cichu liczymy na to, że ta tendencja zostanie powstrzymana, bo nie chcemy żeby turyści zadeptali nam Portugalię ;)

Komentarze, opinie

Rejestracja nowych komentarzy jest tymczasowo niedostępna