Zawieszone opłaty za przejazd autostradą A22!

Nagła i raczej niespodziewana wiadomość. Rząd Portugalii zdecydował zawiesić planowane na 15 kwietnia wprowadzenie opłat za przejazd autostradami SCUT, w tym na tej najbardziej nas interesującej bo biegnącej wzdłuż Algarve A22 Via Infante de Sagres.

O drogach SCUT i planach wprowadzenia opłat pisaliśmy wcześniej. Sprawa była (i dalej jest bo decyzję jedynie zawieszono) bardzo ważna, wywołała naprawdę duże poruszenie i protesty w całym Algarve i innych regionach Portugalii. Protestowali i protestują właściwie wszyscy. Oprócz akcji "oddolnych", społecznych swój sprzeciw wyrażały również samorządy regionów z Portugalii i nawet przygranicznych prowincji hiszpańskich.

Portugalska autostrada A22, maj 2011. Nowe bramki do naliczania opłat za przejazd autostradą.

Nowe bramki na autostradzie A22 ©algarve.net.pl

Wydawało się, że sytuacja jest beznadziejna, że nie uda się uniknąć wprowadzenia tych opłat. Tym bardziej, że nad autostradą zamontowano już urządzenia rejestrujące przejazd a nawet nowe znaki i informacje o wprowadzeniu opłat. Kilka dni temu, 6 kwietnia odpowiednie ministerstwo portugalskiego rządu ogłosiło, że decyzja zostaje zawieszona, i że dalsze działania w tej sprawie zostaną podjęte dopiero przez rząd powołany przez nowy parlament. W większości komentarzy ta nagła decyzja o zawieszeniu wprowadzenia opłat jest kojarzona z kampanią wyborczą. Łatwo przewidzieć, że większość niezadowolonych z tego, że muszą płacić za przejazd drogami, które zawsze były darmowe długo nie zapomną komu, któremu rządowi, czy której koalicji to zawdzięczają.

Wg oficjalnych oświadczeń powodem zawieszenia był fakt, czy podejrzenie faktu, że wprowadzenie opłat na drogach SCUT jest niezgodne z konstytucją. Dodatkowo Komisja Europejska w odpowiedzi na skargę wniesioną przez konfederację pracodawców hiszpańskiej Galicji (po wprowadzeniu opłat jesienią na autostradach północnej Portugalii) stwierdziła, że wprowadzenie opłat za przejazd na drogach SCUT w Portugalii może naruszać prawa równości.

Co i kiedy będzie się działo dalej? Trudno powiedzieć. Wybory odbędą się 5 czerwca. Wygląda na to, że przynajmniej latem będziemy mogli korzystać z A22 bez ograniczeń.


Aktualizacja: opłaty za autostradę A22 będą obowiązywały od 8 grudnia 2011 !

Komentarze, opinie

  • yurek 2011.10.29, 21:07
    Jest listopad i dalej nic nie wiadomo!

Rejestracja nowych komentarzy jest tymczasowo niedostępna