Śnieg, mróz w Portugalii?

Pewnie nie wszyscy wiedzą, że śnieg w Portugalii wbrew pozorom nie jest czymś dziwnym i niespotykanym. Są tam miejsca, gdzie regularnie co rok pojawia się prawdziwa zima.

Ale nie w Algarve. Tam mróz to prawie sensacja.

Od kilku dni w Polsce panują temperatury prawie syberyjskie. Nad środkową Europę nadciągnął wyż ze wschodu i nie chce odejść. Mało tego, przesuwa się dalej na zachód ogarniając prawie cały kontynent. Właśnie dotarł nad Półwysep Iberyjski i zaczyna sięgać Portugalię. W północnej i środkowej części kraju już od kilku dni nocą temperatury spadają nawet poniżej -5°C.

W niektórych regionach Portugalii, szczególnie w górach nie jest to coś zupełnie niezwykłego. W górach Sierra de Estrella zimą funkcjonują nawet wyciągi narciarskie. Proszę zobaczyć jak wyglądała jedna z poprzednich zim w kilku regionach Portugalii.

Inaczej jest na południu kraju. W Algarve ogłoszono alert. W najbliższy weekend, 4 i 5 lutego nocą temperatura może spaść poniżej zera! Władze apelują, żeby odpowiednio się ubierać, żeby ludzie starsi bez potrzeby nie wychodzili z domu. Dla nas może się to wydawać lekko zabawne ale tak nie jest. Nie chodzi tu tylko o to, że ludziom zmarzną policzki i uszy.

W Algarve taka sytuacja to coś niecodzienngo. Mało kto jest na to przygotowany. Część mieszkań nie ma nawet ogrzewania. Nie ma tam sprzętu do odladzania czy odśnieżania dróg. Nie istnieje tam rynek zimowych opon. Zdarza się, że żeby ratować sytuację miejscowi strażacy (Bombeiros) mocują pługi do samochodów gaśniczych i ratowniczych.

Taki kilkustopniowy mróz to prawdziwa tragedia dla rolników. W Algarve w tej chwili wszystko jest zielone a częśc roślin właśnie kwitnie czy owocuje. Plantatorzy mogą stracić swoje uprawy i zbiory. Tylko nieliczni z nich mają ubezpieczenia, tym bardziej teraz w trudnych czasach kryzysu. Taka sytuacja zdarza się w Algarve raz na kilka lat. Niżej można zobaczyć reportaż z 2009 roku, kiedy to w okolicach Monchique wystąpiły nocne przymrozki.

Trzeba jednak zaznaczyć, że takie incydentalnie spadki temperatury poniżej zera spotykane są w Algarve przede wszystkim w głębi lądu. Kilka, kilkanaście kilometrów od wybrzeża teren wznosi sie na wysokość kilkuset metrów i głównie właśnie tam zimą pojawia się raz na kilka lat mróz czy nawet śnieg (tak jak w przypadku okolic Monchique z filmu wyżej). W miejscowościach na wybrzeżu coś takiego prawie się zdarza. Ale "prawie" nie znaczy nigdy. Na stronach portugalskiego forum meteorologicznego, w dziale "Eventos Meteorológicos" znaleźliśmy wątek, w którym można zobaczyć ciekawe historyczne obrazki z różnych "zim stulecia" w Algarve.

Komentarze, opinie

  • marcos 2012.02.04, 22:55
    Fakt, co z Rosji wychodzi rozlewa się na całą Europę siegając daleko na południe torturując wszystkich po drodze ! Od poniedziałku wszystko wraca do normy, prognozy przewidują i w nocy temperatury dodatnie +6 a w dzień +15. I u nas też pewnie odpuści i niech już tak zostanie.

Rejestracja nowych komentarzy jest tymczasowo niedostępna