Klimat Algarve

Właściwie w Algarve są dwie pory roku; lato i zima, która udaje wiosnę. W październiku, zaraz po tym kiedy wyjadą ostatni plażowi turyści zaczynają padać pierwsze deszcze. Wszystko budzi się do życia. Wyschnięte, wypalone przez letnie słońce rośliny zielenią się, kwitną, pojawiają się motyle. Po lecie mamy przeskok od razu do wiosny. W grudniu dojrzewają pomarańcze, niedługo później zakwitają drzewa migdałowe.

Zimowe temperatury wahają się w ciągu dnia od 10°C do 16°, czasami nawet 20°C. Dla niektórych amatorów Algarve to ulubiony sezon. Przyjeżdżają tam, żeby przeczekać zimę. Później, od maja słońce zaczyna coraz dłużej i mocniej prażyć i znowu prawie wszystko wysycha. Od czerwca do września deszcze tam nie padają. Latem temperatura w ciągu dnia przekracza 30°C ale raczej nie jest odczuwalna jako upał bo znad oceanu wieje chłodny wiatr i to czasami nawet bardzo.

Wg naszych doświadczeń im dalej na zachód tym bardziej wieje. Jest nawet jedno miejsce na wybrzeżu, gdzie w środku lata sprzedawcy oprócz pamiątek sprzedają ... swetry. Tym miejscem jest przylądek św. Wincentego (Cabo do São Vicente) - najbardziej na południowy zachód wysunięty skrawek Europy. Zdarza się, że turyści kupują tam swetry bo wieje tam wyjątkowo mocno i zimno.

Wiarygodnym i najbardziej pełnym źródłem informacji o pogodzie w Portugalii jest serwis internetowy Portugalskiego Istytutu Meteorologii Instituto de Meteorologia. Serwis jest dostępny w dwóch językach; portugalskim i angielskim. Zawiera dosyć dużo aktualnej i ciekawej treści. Oprócz informacji o temperaturze, opadach itp. są tam między innymi aktualne zdjęcia satelitarne, informacje o warstwie ozonowej i indeksie UV, informacje dla marynarzy i pilotów a nawet listy ostatnich zdarzeń sejsmicznych.

Więcej o pogodzie, temperaturach oraz sposobach sprawdzania i przewidywania pogody w Portugalii napisaliśmy w treści odpowiedzi na pytania "Jaka będzie pogoda...".


No właśnie ...

...zdarzenia sejsmiczne... a inaczej trzęsienia ziemi

Ponieważ w opisach dotyczących miast Algarve pojawiają się wzmianki o trzęsieniu ziemi w 1755 roku w e-mailach od Państwa automatycznie pojawiły się również pytania czy będąc w Algarve można liczyć się z taką "atrakcją". Raczej nie trzeba się tego obawiać, nikt nie odczuje tam trzęsienia ziemi. A jeżeli już komuś rzeczywiście zachwieją się nogi, to pewnie będzie to wynikało z innych, "różnych" powodów a nie z ruchów litosfery ;)

Tak, to prawda, że w Portugalii zdarzają się trzęsienia ziemi ale są one nieodczuwalne i niegroźne. Na terenie Polski wstrząsy też się zdarzają ale większość mieszkańców nawet o tym nie wie. Notują je tylko czułe urządzenia różnych instytutów, które zajmują się gromadzeniem danych sejsmologicznych. Więcej trzęsień ziemi odczuli pewnie mieszkańcy Śląska niż Algarve.

Ale... trzeba też jednak przyznać, że dawno temu, około 250 lat wstecz ziemia w Portugalii zatrzęsła się naprawdę mocno. 1 listopada 1755, rankiem w Święto Zmarłych Portugalia została ofiarą potężnego trzęsienia ziemi i następujących po nim fal tsunami. Tragedia szczególnie mocno dotknęła Lizbonę, większość miasta została właściwe doszczętnie zrujnowana. Mocno zniszczona została również południowa część kraju, w tym wybrzeże Algarve. Ale zdarzyło się to raz i ... wystarczy. Nie trzeba się tego obawiać. Dymy nad Etną na Sycylii też ciągle się unoszą ale czy to kogoś powstrzymuje przed wyjazdem na tę wyspę?

Komentarze, opinie

 • dede 2010.11.16, 09:41
  fajny artykuł
 • misiorka 2011.07.11, 00:14
  hej!!moze mi ktos napisac jakiej pogody moge sie spodziewac na algarve koncem listopada tzn ok 25.wybieram sie na 7 dni i niemam pojecia czego moge oczekiwac.prosze doradzcie.dzieki wielkie
 • algarve.net.pl 2011.07.11, 21:55
  Pod koniec listopada w ciągu dnia ok 20st, w nocy może spadac poniżej 10st. Możliwe, że będzie padać.
  Życzymy, żeby nie padało i żeby temperatura była częściej powyżej 20st
 • Anii3 2011.08.15, 16:01
  A jakiej pogody można się spodziewać w drugiej połowie lutego?
 • algarve.net.pl 2011.08.16, 02:41
  W lutym temperatury są porównywalne do polskich majowych, takie "prawie 20 stopni". Może padać ... ale nie musi. Życzymy żeby nie padało.
 • Lucky 2011.09.17, 10:24
  A jaka pogoda jest w połowie października? Trzeba wziąć ciepły sweter i parasol? Jaką temperaturę ma woda w morzu?
 • algarve.net.pl 2011.09.19, 20:28
  W październiku na pewno warto zabrać sweter bo wieczory zapadają wcześniej i są raczej chłodne. Jaka będzie temperatura wody nie wiemy, raczej "dla odważnych", między 18 a 20 stopni.
 • Teresa 2011.10.10, 22:30
  Proszę podać przewidywaną pogodę w dniach 5-12 listopada. Wyjeżdżam do Portugalii: Lizbona,Fatima,Santiago de Compostela.
  Dziękuję.
 • algarve.net.pl 2011.10.11, 17:34
  Proszę przejść do działu "Pytania, odpowiedzi". Jest tam notatka
  "Pogoda w Portugalii w w październiku, listopadzie...?", w której są linki do stron z danymi historycznymi o pogodzie każdego dnia w Portugalii. Życzymy pomyślnej pogody.
 • Jacob, 2018.02.04, 20:28
  Jaka pogoda na poczatku kwitnia????

Rejestracja nowych komentarzy jest tymczasowo niedostępna