Grota w Benagil

Słynna jaskinia kilkaset metrów na wschód od miejscowości Benagil. Słynna, bo zdjęcia tego miejsca często można zobaczyć w różnych internetowych serwisach społecznościowych i folderach reklamowych. Jest pokazywana jako "piękne miejsce", "cud natury" itp. Czy rzeczywiście jest taka niezwykła muszą ocenić Państwo samodzielnie. My nie jesteśmy obiektywni ... trochę już nam to miejsce się opatrzyło.

To jeden wielu lejów krasowych na wybrzeżu Algarve. Ten nazywa się Algar de Benagil lub rzadziej, prawdopodobnie od nazwiska odkrywcy Algar do José Rodeira. Algar to nazwa lejów krasowych na wybrzeżu Algarve. Takich algarów, dziur w skałach jest tam więcej. Ten jest niepowtarzalny bo jest otwarty, łatwo można zajrzeć do jego środka gdzie utworzyła się niewielka plaża. Wiekszość pozostałych to studnie, na które można patrzeć jedynie z góry.

Gdzie to jest? Trzeba dojechać do Benagil, małej miejscowości leżącej między Armacao de Pera i Carvoeiro. Droga do plaży jest wąska i dosyć stroma. Prawie na pewno będzie problem z parkowaniem. Do samej groty można się dostać jedynie od strony oceanu. Najłatwiej wynająć motorówkę na plaży, w sezonie nie ma z tym żadnego kłopotu.

Można tam też dopłynąc kajakiem czy newet wpław. Z plaży w Benagil to dosyć blisko, zaledwie kilkaset metrów. Ale ... uwaga, natura bywa nieobliczalna, istnieje ryzyko, że powrót będzie trudny czy nawet niemożliwy. Mogą pojawić się fale, przyjdzie przypływ i robi się niebezpiecznie. Bywało, że turyści, którzy dopłynęli tam samodzielnie nie byli w stanie wrócić i musieli tam nocować, albo ratowali ich miejscowi strażacy. Przykładowe zdarzenie, jedno z wielu "Young couple rescued after being stranded for 12 hours in Benagil’s world famous cave".

Tym z Państwa, którzy się tam wybierają sugerujemy, żeby wcześniej sprawdzić godziny przypływów/odpływów. Lepiej wybrać się tam w porze niskich stanów oceanu przy spokojnej pogodzie, bez wysokich fal. Tylko wtedy będzie można bezpiecznie wpłynąć do środka tej i innych jaskiń. Jeżeli woda będzie wysoka i dodatkowo niespokojna Wasz motorniczy nie będzie ryzykował i pokaże Wam tę grotę tylko z oddali.

Celowo wybraliśmy zdjęcie tego miejsca z widoczną postacią, żeby pokazać rozmiary jaskini. W internecie można spotkać zdjęcia zrobione szerokim obiektywem, które mogą sugerować, że jest to wielka grota. Jak widać raczej nie jest duża. Z góry nie można jej oglądać. Otwór oświetlający jaskinie jest na górze otoczony parkanem. Podchodzenie blisko krawędzi jest bardzo niebezpieczne bo skały są raczej kruche i mogą załamać się nawet pod niewielkim ciężarem.

Trudno jest zrobić efektowne zdjęcie tej groty. Zwłaszcza jeżeli ustawią Państwo swoje aparaty w tryb AUTO. W Algarve jest zwykle bardzo słonecznie. Przez otwór w górze tej groty wpada snop światła, które oszukuje światłomierze. Wnętrze jaskini, czyli to, co chcemy zobaczyć na zdjęciu jest dużo ciemniejsze. Nie pomogą flesze wbudowanych lamp. Trzeba przestawić aparat tak, żeby poprawnie naświetlał ciemne fragmenty. Niestety, otwór w górze i oświetlone przez niego miejsce w dole będą przepalone, jak na naszym zdjęciu. Znalezione w internecie zdjecia tej groty, na których w otworze widać niebieskie niebo i jednocześnie kolorowe wnętrze teoretycznie można zrobić przy pochmurnej pogodzie ale prawie zawsze są to tylko bardzo kombinowane kompozycje z programów graficznych.

Zdjęcie własne, © algarve.net.pl

Inne zdjęcia w pobliżu

W nawiasach podajemy przybliżone odległości w linii prostej od miejsca, z którego zrobiono zdjęcie

Na zdjęciu ktoś odważny płynie z groty do plaży w Benagil

Wpław do groty pod Benagil
Do groty można dopłynąć, nie jest to wielki dystans dla kgoś kto dobrze pływa. Ale tylko przy spokojnym morzu.

100 m

Skały dookoła groty Algar Benagil

Wejście do jaskini Algar de Benagil
Wejście do groty. Bywa, że w sezonie tworzą się tu kolejki motorówek

100 m

Fragment drogi w dół z Benagil na plażę

Z Benagil na plażę
Miejscowość jest na skale, na plażę trzeba zejść w dół po schodach

300 m

Widok z klifu na plażę pod Benagil

Praia de Benagil
Plaża w (prawie) całej okazałości

300 m

Zdjęcie plaży w Benagil, 2012

Plaża w Benagil
Słynna grota jest tuż za widocznymi klifami

300 m

Plaża Praia do Carvalho

Praia do Carvalho
Niewielka plaża z zejściem przez ręcznie wykuty tunel w skale

600 m

Mapa, zdjęcie satelitarne terenu ze zdjęcia

Znacznik możliwie dokładnie wskazuje miejsce, z którego zrobiono zdjęcie.

Komentarze, opinie

 • Anna, 2018.03.01, 17:57
  A gdzie sprawdzić kiedy jest przypływ i odpływ?Ja długo mniej więcej trwa taki odpływ?
  I czy gdy dopłyniemy tam motorówka z :kierowca: To on mnie tam wyrzuci na plażę i zostawi na jakąś chwilka ,abym się nacieszyła widokiem?
  Czy komunikacja miejska tam dojeżdża?
 • anp, 2018.03.02, 00:52
  Przypływy są co około 12,5 godzin, tabelka jest w każdym hotelu, w internecie też można sprawdzić, proszę wpisać w Google np "carvoeiro tide calendar". Motorówki, raczej nie zostawiają tam turystów, nawet nie dobijają do brzegu plaży w grocie. Na taką usługę trzeba się pewnie specjalnie umówić, i mieć nadzieję, że ktoś po Was wróci
 • Anna, 2018.03.02, 11:33
  Dziękuję bardzo za odpowiedź .pozdrawiam.
  Wakacje w Algarve już za miesiąc.
 • Miguel, 2018.11.03, 21:54
  organizujemy wycieczki do jaskiń Benagil (Portugalia). Skontaktuj się z nami + 351920296542 / + 351920251638, wechat: r920042900, LINE ID: miguel.2018, WhatsApp: +351920251638, email: miguelzhaoliang@gamil.com, www.arcticseagullbenagiltrips.com.
 • Miguel, 2018.11.03, 21:56
  organizujemy wycieczki do jaskiń Benagil (Portugalia). Skontaktuj się z nami + 351920296542 / + 351920251638, wechat: r920042900, LINE ID: miguel.2018, WhatsApp: +351920251638, email: miguelzhaoliang@gamil.com, www.arcticseagullbenagiltrips.com.

Rejestracja nowych komentarzy jest tymczasowo niedostępna