Praia do Carvalho

Nieduża, otoczona ze wszystkich stron skałami plaża obok Benagil. Ciekawe i dosyć tajemnicze miejsce. Żeby się do niej dostać trzeba zejść krótkimi schodami w ręcznie wykutym tunelu. Wejście do niego jest dosyć niepozorne, łatwo je przeoczyć. Ktoś tu się kiedyś napracował bo tunel to nie jedyna modyfikacja skał. Są tam wydrążone w skale pomieszczenia i chodnik wykuty w pionowej skale (jest tu widoczny na ścianie, proszę wyszukać poziomy ślad z prostokątnymi otworami).

Miejsce to jest znane również jako plaża przemytników (ang, "Smugglers Beach"). Czy rzeczywiście bywali tam przemytnicy, czy używali tych korytarzy? Nie wiemy. Według legend czy plotek, które słyszeliśmy dzisiejsza nazwa tej plaży wzięła się od nazwiska dawnego właściciela pobliskich terenów. Niecałe 100 lat temu, w latach trzydziestych przed II wojną światową istniała tam ponoć Quinta do Carvalho. Jej właścicielem był Capităo Carvalho.

Kapitan Carvalho to dosyć tajemnicza osoba. Nie znamy żadnych źródeł pisanych wspominających tę postać. Wiemy o nim jedynie to co usłyszeliśmy i zapamiętaliśmy od miejscowych znajomych. Ponieważ tereny dookoła plaży należały do niego kontrolował również dostęp do samej plaży. Nikt nie mógł się dostać do niej bez jego zgody. Plaża jest otoczona ze wszystkich stron przez skały. Jedyne dojście prowadziło przez wykuty tajemny tunel, który istnieje do dzisiaj i dalej jest jedynym przejściem do tej plaży. Podobno wejście do niego było zakamuflowane i zamknięte drzwiami. Kapitan Carvalho używał tej plaży jako własnego prywatnego portu, do którego nie mieli dostępu celnicy czy inni urzędnicy.

Plaża Praia do Carvalho jest położona kilkaset metrów na zachód od Benagil. Najłatwiej dostać się do niej właśnie od strony tej miejscowości, ostatnie kilkaset metrów trzeba przejechać piaszczystą żółtą drogą. Na górze, niedaleko zejścia jest niewielki nieformalny parking. To dzika plaża, bez ratowników. Nie ma tam żadnego baru czy toalety. Jest raczej mało popularna, bywają tu tylko mieszkańcy okolicznych domów i turyści z pobliskiego ośrodka Clube Atlantico korzystający ze schodów widocznych po prawej.

Zdjęcie własne, © algarve.net.pl

Inne zdjęcia w pobliżu

W nawiasach podajemy przybliżone odległości w linii prostej od miejsca, z którego zrobiono zdjęcie

Wejście do niewielkiego tunelu prowadzącego w dół na plażę Carvalho

Wejście do tunelu kapitana Carvalho
Łatwo je przeoczyć, kiedyś były tu podobno zamontowane drzwi

40 m

Skały z chodnikami obok plaży Praia do Carvalho

Plaża przemytników
Stare, prawie stuletnie schody. Dzisiaj używane do skoków do wody.

110 m

Zdjęcie plaży w Benagil, 2012

Plaża w Benagil
Słynna grota jest tuż za widocznymi klifami

400 m

Widok z klifu na plażę pod Benagil

Praia de Benagil
Plaża w (prawie) całej okazałości

400 m

Fragment drogi w dół z Benagil na plażę

Z Benagil na plażę
Miejscowość jest na skale, na plażę trzeba zejść w dół po schodach

400 m

Na zdjęciu ktoś odważny płynie z groty do plaży w Benagil

Wpław do groty pod Benagil
Do groty można dopłynąć, nie jest to wielki dystans dla kgoś kto dobrze pływa. Ale tylko przy spokojnym morzu.

600 m

Mapa, zdjęcie satelitarne terenu ze zdjęcia

Znacznik możliwie dokładnie wskazuje miejsce, z którego zrobiono zdjęcie.

Komentarze, opinie

Rejestracja nowych komentarzy jest tymczasowo niedostępna