Ceny w Portugalii

lipiec 2011, aktualizacja maj 2015

Czy w Algarve naprawdę jest tak drogo?

Portugalskie reformy. Komentarz, żart fotograficzny do notatki o aktualnych cenach w Algarve

Cena portugalskich reform ©algarve.net.pl

I tak i nie. Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Zależy co i jak będziemy porównywać.

Jeżeli porównamy ceny w barze czy w sklepie gdzieś w Algarve 100 metrów od plaży z cenami naszego sklepu osiedlowego to zdecydowanie możemy stwierdzić, że w Algarve jest drogo. Ale jeżeli te same ceny porównamy z tymi, które można spotkać w sezonie w Ustce czy Łebie to można powiedzieć, że ceny są porównywalne.

Portugalia w porównaniu z innymi krajami w Europie nie jest droga. Algarve niestety jest drogie, zawyża średnie portugalskie ceny. W innych regionach Portugalii ceny są zdecydowanie niższe. Celowo przywołaliśmy przykład Ustki czy innych polskich kurortów wakacyjnych. Łatwo przewidzieć, że w sezonie nie jest tam tanio. Podobnie jest w Portugalii. W Algarve jest drogo bo całe to wybrzeże żyje z i dla turystów. Ceny są tam też "turystyczne". Absolutnie nie znaczy to, że ceny dla "miejscowych" są niższe. Nigdy nie spotkaliśmy się z taką sytuacją. Miejscowi po prostu wiedzą jakich miejsc unikać, gdzie jest taniej.

Jak wygląda porównanie Portugalii z innymi wakacyjnymi krajami w południowej Europie? Pisaliśmy wcześniej, że Algarve jest najdroższe, że wystarczy odjechać kilka kilometrów od wybrzeża i ceny spadają. Ale sami nie spodziewaliśmy się, że ...

...statystycznie Portugalia jest najtańszym krajem w południowej Europie

Ceny leżaków i parasoli plażowych

Ceny na plażach ©algarve.net.pl

To jest fakt.

W czerwcu 2014 Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny) opublikował zestawienie średnich cen w krajach Europy w roku 2014. Przyjmując, że średnia ogólna cen w całej Europie wynosi 100, okazało się, że Portugalia i Cypr mają wynik (86) i są tańsze niż Grecja (89), Hiszpania (95) czy Włochy (103) i Francja (109). Polska w tym zestawieniu z wynikiem 57 jest jednym z najtańszych krajów w Europie. Niższe ceny niż w Polsce są tylko w Bułgarii (48).

Trudno o bardziej konkretne i obiektywne porównanie cen. Przypominamy jednak, że są to ceny średnie i że Algarve to prowincja z jednymi z najwyższych cen w Portugalii. Zwłaszcza w miejscach gdzie bywa dużo turystów. Ale wystarczy odejść lub lepiej odjechać od najbardziej popularnych miejsc i jest wyraźnie taniej.

Przykładowe ceny

Ceny, jakie można spotkać na ulicy w Albufeirze (Algarve, południowa Portugalia)

Albufeira, ceny ©algarve.net.pl

Niżej wymieniamy przykładowe ceny w Algarve:

 • chleb - €1,10
 • mleko - €0,80
 • posiłek w restauracji - minimum €10,00 średnio €15,00
 • kawa w barze, mała bica - od €0,50 gdzieś na uboczu do nawet €1,50 w restauracji "z widokiem"
 • zestaw Big Mac - €5,60
 • woda mineralna, 5 litrów w hipermarkecie €1,10
 • pomidory, kilogram w hipermarkecie €0,90
 • piwo, sześciopak w hipermarkecie 6 x 0,33 - €3,40
 • wino - duży wybór, butelka od €1,50 do ..."sky is the limit"
 • wódka od €10,00
 • papierosy od €4,00
 • paliwo diesel - €1,45 (więcej o cenach paliw w Portugalii)
 • autostrada, średnio za 100km - ok €6,50
 • przejazd autobusem z Lizbony do Albufeiry (ok 250 km) - €19,00

Algarve odwiedza też sporo Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich. Dla Was polecamy opublikowane w marcu 2015 zestawienie przykładowych cen w w funtach i porównanie z innymi popularnymi kierunkami turystycznymi w Europie przygotowane przez The Telegraph.

W Egipcie jest taniej...

Trudno porównywać Portugalię z Egiptem czy np. Tunezją. Ceny pobytów wakacyjnych sprzedawanych przez biura podróży w tych krajach są na pewno niższe. Ale to trochę inna sytuacja. Tu piszemy o cenach jakie spotykamy w sklepach, restauracjach czy barach. Turyści jadąc do Egiptu większość czasu spędzają w swoich hotelach. W Portugalii czy ogólnie w Europie turyści dużo częściej, swobodnie spędzają czas poza hotelami. Nie czują się na ulicy jako obcy, inni. Nie muszą uciekać przed dziećmi proszącymi czy żądającymi bakszyszu.

Komentarze, opinie

 • Peter 2011.07.18, 12:07
  Podaje kilka cen z tego roku (2011) z Portugalii, dokładnie z miasta Setubal, może komuś się przydadzą:
  Litr mleka 2,6zł, Bochenek chleba 5,70 zł, kg sera żółtego ok 28 zł, lód rożek 4zł, snickers 4 zł, dwulitrowa Coca Cola 9,2 zł, paczka malboro 13,60 zł, benzyna ok 5,03 zł za litr, obiad dla 1 os ok 50 zl, Big Mac 9zł, ścięcie włosów mężczyzny ok 50zł

  Co do cen to ostatnio w sieci widziałem stronkę odsyłam http://jakieceny.pl
 • kudelm 2011.09.12, 16:47
  Portugalia jest drogim krajem i do tego okradaja turystow na kazdym kroku-zwlaszcza w Quarteira
 • birbant21 2011.12.08, 22:27
  Witam,Dementuję obiegowe opinie o wysokich cenach art spozywczych w tym regionie. Byłem konkretnie w Lagos w listopadzie 2011 zupełnie prywatnie 10 dni , bez posrednictwa biura podrózy . Mieszkałem w hotelu z dostepem do kompletnie wyposażonej kuchni stad zakupy i jedzenie we własnym zakresie.Refleksja ogólna to fakt, że portugalczycy obecnie są na podobnym jak my etapie zamożności, w przeliczeniu na złotówki ceny żywności są porównywalne.Obok mini marketów gdzie ceny są wyzsze, funkcjonują sieci hipermarketówi, tu szczególnie ceny są zbliżone do naszych. W Lagos jest InterMarche i duzy market sieci Pingo Doce. Przecież tu żyją i robią zakupy zwykli portugalczycy nie tylko turysci.
 • irenka71 2014.02.18, 13:46
  Byłam w Portugalii a konkretnie w FERRAGUDO 10 lat temu,z rodziną,skromne miasteczko,przystępne ceny żywności jak u nas,bardzo mili i sympatyczni ludzie,wtedy nie było czuć bogactwa,te kurorty były skromne,dopiero się rozkręcała tam turystyka,ale polecam ten region do wypoczynku i do zwiedzania,naprawdę warto.marzy mi się jeszcze taki wyjazd i tylko tam...
 • Zeil 2014.12.09, 19:22
  Byłem w Albuferii w 2011 i teraz w 2014 na Madera. Powiem tak....byłem tez m.innymi w Hiszpani ale Portugalia i Algarwe to region w którym spedze emeryture. Ludzie OK. Jedzenie super, w 2014 za kilogram swiezego tuńczyka w sklepie placilem 4 euro. Pracuje z portugalcem i wiem co tam jest. Wynejem mieszkania 250 euro na miesiąc. Dodam ze w styczniu lecimy na osiem dni do Lizabon a w lipcu z cala rodzina na Algarwe na 15 dni. Koszt wczasoe 15 dniowych dla 6 osob to 2100Euro{hotel+samolot}
  Pozdrawiam Grzegorz
 • Zeil 2014.12.09, 19:26
  P.S. Jeżeli interesują cie tanie wczasy w Portugalii pisz gregor-urk@wp.pl Pozdro Gregor

Dodaj nowy komentarz lub opinię

Prosimy o kulturę wypowiedzi.