Komunikacja

Jak dostać się do Algarve?

Zasadniczo są dwie możliwości. Można wykupić w jednym z biur podróży gotową ofertę składającą się z przelotu, zakwaterowania, ubezpieczenia, opieki rezydenta itp. Można również wszystko to zorganizować we własnym zakresie. Obie metody mają swoje wady i zalety.

Tu będziemy rozważać jedynie dojazd do Algarve i Portugalii. W przypadku pierwszej opcji wszystko za nas powinno załatwić i zorganizować biuro podróży. W przypadku drugiej możliwości możemy mieć dylemat; wodą, lądem czy powietrzem?

Czytaj dalej

Loty do Faro i Portugalii

Jedyne w Algarve lotnisko międzynarodowe znajduje się w Faro. Lot z Warszawy do Faro trwa ok. 4 godzin. Niestety, obecnie takich lotów nie oferuje żadna linia lotnicza. Ale zanosi się na to, że wkrótce to się zmieni.

Pod koniec sierpnia 2016 firma Ryanair zapowiedziała, że od marca 2017 będzie oferowała bezpośrednie loty z Modlina do Faro. Pierwszy samolot poleci do Algarve w niedzielę 26 marca. Kolejne dwa razy w tygodniu w każdy czwartek i niedzielę.

Tymczasem do Faro można dolecieć jedynie z przesiadką np we Frankfurcie, Londynie, Brukseli czy innym większym lotnisku europejskim. Trwa to wtedy oczywiście dużo dłużej niż 4 godziny. Dobrym rozwiązaniem jest lot do Lizbony i przejazd (około 300 km) na południe do Algarve wynajętym samochodem lub autokarem.

Czytaj dalej

Jak przemieszczać się w Algarve?

Przystanek autobusowy w Praia da Rocha, Algarve, Portugalia

Praia da Rocha, przystanek ©algarve.net.pl

Najprostszy sposób na przemieszczanie się po Algarve polega na skorzystaniu z autobusów przedsiębiorstw EVA Bus i Frota Azul, które obsługują zarówno linie miejskie, podmiejskie jaki i te na dłuższych dystansach, np. do Lizbony. Przystanki są wszędzie. Najczęściej są to typowe słupki z napisem PARAGEM i tabliczką zawierającą rozkład jazdy. Jeżeli nie znajdziecie Państwo rozkładu można go dostać albo obejrzeć w recepcji pobliskiego hotelu czy sklepu. Przejazd opłaca się u kierowcy. Autobusy są wygodne, najczęściej klimatyzowane.

Czytaj dalej

Wynająć samochód?

No pewnie! W Algarve jest dużo wypożyczalni samochodów, w tym wszystkie znane sieci. Ceny i warunki można sprawdzić w ich serwisach internetowych. Wynajęcie samochodu jest łatwe, wypożyczalnie są praktycznie w każdej miejscowości. Ceny w porównaniu z innymi krajami w Europie są relatywnie niskie, np w sąsiedniej Hiszpanii koszt wynajęcia samochodu jest wyraźnie wyższy niż w Portugalii.

Czytaj dalej

Drogi, autostrady w Algarve

Obrazek z autostrady A22 biegnącej wzdłuż prowincji Algarve w południowej Portugalii

Autostrada A22 ©algarve.net.pl

Drogi w Algarve są różne, ale w większości oczywiście lepsze niż w Polsce. Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej wcześniej niż Polska i nowych dróg pojawiło się tam i dalej się pojawia naprawdę dużo. Na pewno trzeba zapamiętać jeden symbol: N125. To jest podstawowa droga w Algarve. Biegnie wzdłuż całego wybrzeża od Vila Real De Santo Antonio do Sagres. Nie jest najnowsza, czasami trochę wąska i często dosyć zatłoczona bo nie każdemu chce się czy opłaca odjechać trochę dalej wgłąb lądu i wjechać na autostradę.

Czytaj dalej

Przepisy, zasady i rady związane z samochodem i drogami

Jeżdżąc samochodem w Portugalii warto pamiętać, że:

  • maksymalna prędkość na terenie zabudowanym wynosi 50km/h
  • maksymalna prędkość poza terenem zabudowanym wynosi 90km/h
  • maksymalna prędkość na autostradzie wynosi 120km/h
  • dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0.5 promila
  • w samochodzie oprócz trójkąta musi być kamizelka odblaskowa
  • nie ma obowiązku włączania świateł w ciągu dnia (nie dotyczy to motocykli)
  • kierowcy, którzy noszą okulary korekcyjne muszą mieć w samochodzie ich drugą, zapasową parę
  • dzieci poniżej 12 roku życia nie mogą jeździć na przednim siedzeniu
  • wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy
  • to nie jest Polska; kary za niektóre wykroczenia liczy się w setkach i tysiącach euro. Np. za przekroczenie prędkości o 50 km/h można zapłacić 600 euro a za "niemanie" ważnego ubezpieczenia można zapłacić 2500 euro

Podczas parkowania warto zwrócić uwagę czy gdzieś pod znakiem oznaczającym parking nie ma tajemniczego słowa "pago". Jeżeli jest to znaczy, że parking jest płatny i trzeba poszukać parkometru albo człowieka, który chętnie zainkasuje ile trzeba.

Czytaj dalej

Paliwo, stacje benzynowe w Portugalii

Stacje benzynowe wyglądają ... jak to stacje benzynowe i nie ma tu o czym pisać. Na większości stacji obowiązują zasady podobne jak w Polsce, to znaczy należy podjechać, zatankować i iść do kasy zapłacić. Wprawdzie dystrybutory na niektórych stacjach są przystosowane do automatycznych płatności albo do systemu prepaid ale raczej zawsze płaci się po zatankowaniu kasjerowi w kasie.

W Portugalii często zdarza się, że niektóre stacje, szczególnie te na prowincji są w niedziele i święta zamknięte. Trzeba o tym pamiętać. Można np przejechać 100 km (jeżeli wystarczy paliwa) przez teren prawie bezludnego Alentejo i nie spotkać czynnej stacji.

Czasami można mieć wątpliwości przy dystrybutorze. Gasóleo czy Gasolina? Warto zapamiętać, bo na dystrybutorze nie zawsze pojawia się przydatne, wszystko mówiące słowo "diesel".

  • Gasolina to etylina, pot. benzyna
  • Gasóleo to olej napędowy, pot. diesel

Pozostaje jeszcze jedna, ważna kwestia. Ile kosztuje paliwo w Portugalii?

Czytaj dalej