Wynająć samochód?

No pewnie! W Algarve jest dużo wypożyczalni samochodów, w tym wszystkie znane sieci. Ceny i warunki można sprawdzić w ich serwisach internetowych. Wynajęcie samochodu jest łatwe, wypożyczalnie są praktycznie w każdej miejscowości. Ceny w porównaniu z innymi krajami w Europie są relatywnie niskie, np w sąsiedniej Hiszpanii koszt wynajęcia samochodu jest wyraźnie wyższy niż w Portugalii.

W szczycie sezonu samochód warto zamówić jeszcze z Polski bo może się okazać, że nie będzie dostępny od ręki. Najłatwiej można to zrobić korzystając z serwisu internetowego wybranej firmy. Na miejscu będą potrzebne jeszcze "wypukła" karta kredytowa i prawo jazdy.

Ogólne zasady wypożyczania aut są podobne do tych obowiązujących w innych krajach. Każda wypożyczalnia ma oczywiście swoje reguły i należy je sprawdzić przed wynajęciem samochodu. Warto to zrobić bo czasami pozornie drobne różnice mogą być istotne. Przykładowo samochodem wynajętym tylko w niektórych firmach możemy przekroczyć granicę z Hiszpanią i pojechać np do Sevilli. W innych firmach trzeba dopłacić specjalną stawkę, która nam na to pozwoli.

Inna sprawa to ubezpieczenie. Standardowe ubezpieczenie przewiduje tzw "udział własny", który zazwyczaj nie przekracza 1000 EUR (w wyższych klasach odpowiednio więcej). Udział własny to kwota, do wysokości której odpowiadamy za zniszczenia. Żeby znieść udział własny i mieć pełne ubezpieczenie nazywane najczęściej Super CDW (Collision Damage Waiver) trzeba dopłacić specjalną stawkę, której wysokość zależy od klasy samochodu (dla klas najniższych wynosi najczęściej około 10 euro za każdy dzień). I znowu opcja Super CDW chociaż nazywa się "Super" nie w każdej wypożyczalni znosi udział własny całkowicie. W niektórych firmach Super CDW nie dotyczy np opon, felg czy szyb albo nieszczęsnej odkręcanej anteny radia.

No i wreszcie kwestia ceny. Nie napiszemy tu, która wypożyczalnia jest tania, która droga. Cena zależy od kilku czynników, z których najważniejsze to klasa samochodu, czas trwania wynajęcia, sezon oraz wiek kierowcy. Wszystko to można sprawdzić korzystając z serwisów internetowych firm wynajmujących auta. Sugerujemy, żeby podczas wybierania firmy nie kierować się tylko ceną wynajęcia. Sugerujemy, żeby sprawdzać (szczególnie uważnie tańsze oferty) warunki wynajmu, szukać przysłowiowego haczyka, żeby na chwilę przed wynajęciem nie okazało się że firma np żąda wpłaty 800 euro kaucji gotówką.

Wypożyczalnie samochodów w Algarve i Portugalii

W kolejności alfabetycznej

 • Alamo - http://www.alamo.com/
 • AutoJardim - http://auto-jardim.com/
 • AVIS - http://www.avis.pl/
 • Budget - http://www.budget.pl/
 • Europacar - http://www.europcar.com.pl/
 • Hertz - https://www.hertz.com.pl/
 • National - http://www.nationalcar.com/
 • Sixt - http://pl.sixt.com/
 • YorCar - http://www.yorcar.com/

Lista wypożyczalni na pewno nie jest kompletna. To nie znaczy, że wymienione tu firmy polecamy czy wyróżniamy. Wymieniliśmy te firmy, które zapamiętaliśmy. Jeżeli znacie Państwo inne firmy wypożyczające auta, prosimy napisać do nas, uzupełnimy listę.

Kontrowersje związane z opłatami autostradowymi

Do niedawna przebiegająca przez Algarve autostrada A22 Via Infante Sagres podobnie jak kilka innych odcinków portugalskich autostrad była bezpłatna. Były to tzw autostrady SCUT. Od jesieni 2010 roku rząd Portugalii stopniowo wprowadził opłaty na tych autostradach. Decyzja była i jest dosyć kontrowersyjna ale opłaty ostatecznie wprowadzono. Od grudnia 2011 roku za przejazd A22 trzeba płacić około €6,80 za każde 100 kilometrów.

Komentarze, opinie

 • Romek, 2019.12.12, 14:53
  Na moją własną opinię, jeśli mówić o dzierżawie maszyny ten najlepszy serw z którym mi należało pracować to wiadomo -
  Nierealny duży wybór auta i bardzo przyjemne ceny)!
  Doradzam wszystkim
  https://www.bocubo.com/wypozyczalnia-samochodow/portugal-lisbon
 • Olegg, 2020.02.10, 13:54
  wypożyczalnia samochodów lizbona

Dodaj nowy komentarz lub opinię

Prosimy o kulturę wypowiedzi.