Jak wygląda Albufeira?

Albufeira jest dosyć górzysta. Oczywiście nie ma tam gór ale zdarzają się spore różnice wysokości. To ważna uwaga na przykład dla osób starszych lub tych, które chcą tam się wybrać z dziećmi. Czasami pozornie krótki spacer może się okazać całkiem męczący. Kiedy przeglądamy mapy, plany czy zdjęcia satelitarne niestety nie widać tych różnic wysokości. Wybierając miejsce na wakacje warto to sprawdzić dodatkowo, żeby później, na miejscu nie być zaskoczonym.

Albufeira, turystyczna część miasta wieczorem (Algarve, Portugalia)

Zmierzch w Albufeira ©algarve.net.pl

Ogólnie zasada jest taka: im dalej od wybrzeża tym wyżej. Na zdjęciach można zobaczyć, że wybrzeże często jest skaliste i plaże mają plecy w postaci klifów o wysokości kilkunastu, czasami kilkudziesięciu metrów. Do większości plaż trzeba schodzić po schodach. Władze miejskie Albufeiry inwestują i budują wygodne i bezpieczne zejścia. W centrum starej Albufeiry wybudowano kilka lat temu nawet schody ruchome a jesienią 2008 można było oglądać budowę windy na plażę Praia do Peneco z promenady w okolicach hotelu Rocamar. Różnice wysokości mają również swoje konsekwencje związane z samochodem. Mniej sprawni kierowcy mogą mieć kłopoty podczas parkowania i wyjazdu z ciasnych miejsc parkingowych położonych wzdłuż bardziej pochyłych uliczek.

Albufeira pod tym względem nie jest wyjątkiem. Zasada "im dalej od wybrzeża tym wyżej" obowiązuje na większości wybrzeża Algarve na zachód od miejscowości Quarteira i Vilamoura. W tych miejscowościach i na wschód od nich jest jeszcze dosyć płasko, do plaży nie trzeba schodzić po schodach.

Główne drogi w Albufeirze są szerokie, w większości dwujezdniowe. Boczne ulice, zwłaszcza w starszej zabudowie są wąskie i często dosyć gęsto zastawione parkującymi samochodami. Bez wyraźnej potrzeby lepiej się tam nie zapuszczać bo bywa tam naprawdę bardzo ciasno. Na dodatek na niektórych z ulic w starszej części miasta jest dosyć stromo.

W centrum Albufeiry często, szczególnie w sezonie można mieć spore kłopoty z parkowaniem. W okolicach starego miasta jest kilka parkingów ale mogą być zatłoczone i można tam spotkać obrazek znany również z Polski; trochę podejrzanych "życzliwych" wskazujących wolne miejsce i oferujących "pilnowanie" auta za parę monet mimo tego że niektóre z tych parkingów i tak są płatne.

Charakterystyczne dla Albufeiry są ronda bo są ozdobione różnymi niespodziewanymi i oryginalnymi konstrukcjami. Mamy np rondo z zegarkiem, z wielkim globusem, z fontanną z delfinami czy z czymś podobnym do potężnych dżdżownic wyłaniających się z placu na środku skrzyżowania. Podobny sposób ozdabiania rond na drogach i ulicach można spotkać również w innych miejscach Algarve ale najwięcej jest ich chyba właśnie w Albufeirze.

Komentarze, opinie

  • Bożena 2010.04.30, 21:48
    Zastanawiam się nad hotelem Pedra dos bicos. Czy ktoś tam był, może coś napisać? Wybieramy się tam z małymi dzićmi. Czy dojście na plaże jest łatwe i bezpieczne?
  • karramba 2010.05.03, 08:47
    Byłem w ubiegłym roku. Polecam hotel Forte do Valle. Blisko plaże - dojście bezpieczne, na miejscu basen, na starówkę jest kawałek ale jeździ taka śmieszna kolejka za 2 euro od dorosłej osoby.

Dodaj nowy komentarz lub opinię

Prosimy o kulturę wypowiedzi.