Albufeira, historia i zabytki

W przewodnikach i informatorach turystycznych to raczej pomijany temat. Powód jest prosty; nie ma specjalnie o czym pisać.

Owszem, jest kilka miejsc, które na siłę można określić jako zabytki bo Albufeira nie została przecież zbudowana nagle, w ciągu na przykład 20 lat. Ale niestety, na pewno nie ma tam żadnych szczególnie interesujących, monumentalnych czy bardzo starych budowli.

Przyczyny braku niewielkiej ilości zabytków w Albufeirze i w ogóle Algarve są co najmniej dwie.

Pierwszy powód to rola i sytuacja Algarve w królestwie Portugalii. Prowincja Algarve swoje czasy świetności, miała bardzo dawno temu, za czasów panowania Rzymian i Maurów. Później, po tym jak Algarve zostało w połowie XIII wieku wyzwolone spod ponad czterystuletniego panowania Maurów, ziemie te przez grube kilkaset lat było coraz bardziej zapomniane. Królowie portugalscy budowali monumentalne zamki, katedry i klasztory w środkowej i północnej części kraju. Algarve traciło na znaczeniu i było coraz bardziej na marginesie, na uboczu królestwa. Podobnie jak Alentejo była to wyjałowiona, rzadko zaludniona ziemia z wybrzeżem zamieszkałym przez biednych rybaków. Najlepsze potwierdzenie tego to fakt, że tamtejsi władcy tytułowali się jako Król Portugalii i Algarve.

Druga przyczyna to tragiczne, potężne trzęsienie ziemi z roku 1755 i wywołane przez nie fale tsunami. To co zostało po Mauretańczykach, pozostałości starożytnych i średniowiecznych budowli zostały zburzone i zmiecione przez potężny kataklizm. Fale w Albufeirze miały ponoć 10 metrów wysokości. Po ich przejściu w miejscowości pozostało w całości jedynie 27 budynków.

Wróćmy do zabytków Albufeiry.

Wygląda na to, że trochę się spóźniliśmy bo ostatnie ciekawe pozostałości starych starożytnych murów w Albufeirze ... osunęły sie do oceanu około 80 lat temu. Mowa o Bateria de Albufeira, części średniowiecznych fortyfikacji miejskich, z których do dzisiaj ocalał ledwie widoczny kawałek ściany podziemnej komory amunicyjnej zawarty w klifie oddzielającym odcinki plaż Praia do Túnel i Praia dos Pescadores.

Kościół Igreja de S. Sebastião w miejscowości Albufeira w południowej Portugalii

Albufeira, kościół Igreja de S. Sebastião ©algarve.net.pl

Inny zabytek, który dotrwał do naszych czasów jedynie w postaci kilku fragmentów murów to średniowieczny Castelo de Albufeira. Jego ostatnie większe fragmenty zostały rozebrane w latach 60-tych w trakcie budowy pewnego hotelu. Cóż, w czasach dyktatury Salazara nie dbano o stare ruiny tylko je rozbierano. Do dzisiaj zachował się jedynie fragment murów jednej z wież zamku przy końcu ulicy Rua Joaquim Pedro Samora.

Następny drobny fragment, ślad starej zabudowy to Arco da Travessa da Igreja Velha, łuk nad ulicą "starokościelną". Łuk jest jedną z niewielu pozostałości zabudowy mauretańskiej w Albufeirze. Ulica nazywa się "... Igreja Velha" bo przed trzęsieniem ziemi znajdował się tam kościół w murach starego meczetu.

Kościół pod wezwaniem św Sebasiana, Igreja de S. Sebastião pochodzi z połowy XVIII wieku. W środku drewniany ołtarz również z XVIII wieku oraz kilka cennych obrazów i rzeźb, między innymi wizerunek Nossa Senhora da Conceição (Najświętszej Maryi Panny Niepokalanego Poczęcia), patronki Albufeiry.

W krajobrazie Albufeiry wyróżnia się stara wieża zegarowa Torre do Relógio. Wieża pochodzi z czasów mauretańskich. W XIX wieku została zwieńczona ażurową żelazną koroną, która dzisiaj jest opleciona sznurem żarówek. Wieża jest dosyć charakterystyczna i jest uznawana za jeden z symboli miasta Albufeira.

Kościół Igreja Matriz de Albufeira został wybudowany na miejscu starego kościoła zniszczonego podczas trzęsienia ziemi w roku 1755. Budowa rozpoczęła się w 1782 roku. Od roku 1800, w którym został poświęcony pełni rolę kościoła parafialnego Albufeiry. Znajduje się przy ulicy "Nowego kościoła" Rua da Igreja Nova. W roku 1869 dobudowano dzwonnicę w wieży o wysokości 28 metrów. Kościół został gruntownie odrestaurowany w roku 1993.

Komentarze, opinie

  • wob 2011.02.17, 18:11
    Na tej stronie jest prawie to samo co na stronie o Albufeira w bezmap.pl Kto od kogo ...
  • algarve.net.pl 2011.03.03, 23:54
    Wypada odpowiedzieć. To co jest napisane na stronach algarve.net.pl to nasza "twórczość". Nie kopiujemy, nie pożyczamy niczego z innych stron. Nie dotyczy to oczywiście cytatów ale te oznaczamy i wskazujemy źródło.
    Jak to się stało, że na tamtej stronie była treść podobna do tego co jest tu napisane? Nie wiemy. Pytaliśmy, ale nie dostaliśmy odpowiedzi.

Dodaj nowy komentarz lub opinię

Prosimy o kulturę wypowiedzi.