Portimao. Historia, zabytki

Portimao jest bardzo stare, z bogatą historią sięgającą czasów rzymskich ale ... właściwie nie ma tam szczególnie interesujących zabytków. Tak jak w wielu innych miastach na wybrzeżu Algarve praktycznie wszystkie pamiątki, ślady tej historii zostały zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi w 1755r. Najbardziej cenną historycznie budowlą w Portimao jest odbudowany po wspomnianym trzęsieniu kościół Igreja Matriz de Nossa Senhora da Conceição pierwotnie pochodzący z XV w.

Największy wpływ na obecną rangę Portimao miało to, co działo się w mieście na przełomie wieków XIX i XX. Wynaleziono konserwy, nową technologię pakowania i przechowywania żywności. Do dzisiaj jest stosowana głównie do pakowania ryb. W Portimao pod koniec XIX wieku powstało kilka fabryk produkujących konserwy rybne. Miasto rozkwitło, nabrało znaczenia. Portugalskie konserwy rybne były sławne w całej Europie. To z tamtych czasów pochodzi znane w Portugalii pojęcie "sardynkowych milionerów". Tak określano fabrykantów, którzy w krótkim czasie dorobili się fortun na puszkowaniu sardynek, tuńczyka czy innych ryb łowionych w oceanie wzdłuż wybrzeża Algarve. To właśnie dzięki pieniądzom tych "sardynkowych milionerów" w mieście zaczęły się pojawiać okazałe budynki a obok pobliskiej plaży Praia da Rocha wille, których powstanie uznaje się za początek kurortu turystycznego Praia da Rocha.

Dzisiaj tych fabryk już nie ma. Ostatnie z nich przestały funkcjonować na początku lat 70-tych XX wieku. Gdzieniegdzie pozostały po nich budynki, wykorzystywane dzisiaj jako magazyny. W roku 2008 w budynkach jednej z tych fabryk Fabrica de Conservas La Rose Feu Hermanos powstało muzeum Museu de Portimão.


prezentacja muzeum w Portimao dla Komisji Kultury, Nauki i Edukacji Parlamentu Europejskiego (2011)

... trwa ładowanie ...

Warto wybrać się do tego muzeum. Jest wyjątkowe. Decyzją Komisji Kultury, Nauki i Edukacji Parlamentu Europejskiego zostało ogłoszone najlepszym muzeum Europy w roku 2010.

Komentarze, opinie

Ten temat nie został jeszcze skomentowany

Dodaj nowy komentarz lub opinię

Prosimy o kulturę wypowiedzi.