Portimao: gdzie iść, co warto zobaczyć?

Nie da się ukryć, że większość turystów tylko przejeżdża przez Portimao w drodze do Praia da Rocha. Jeżeli się zatrzymują to najczęściej tylko na zakupy. To prawda, że nie ma tam szczególnie ciekawych miejsc czy monumentalnych zabytków ale zatrzymać się warto. Chociażby dlatego, że nie jest to miasto typowo turystyczne, opanowane przez kolonie kompleksów hotelowych.

Największą atrakcją Portimao jest ... sąsiednie a właściwie przylegające miasto - plaża Praia da Rocha. Samo Portimao z punktu widzenia turysty nie jest zbyt ciekawe. Ale oczywiście to nie znaczy, że Portimao należy omijać. Warto odwiedzić nabrzeże w okolicach starego mostu. Wzdłuż brzegu rzeki jest tam dobrze zagospodarowana promenada. Spacerując wzdłuż nabrzeża warto też wejść w przylegające do rzeki uliczki, które jak to w Portugalii bywa są często wyłożone kostką tworzącą różne ciekawe wzory. Jest tam też też sporo starszych, ciekawych budynków z fasadami z kolorowych płytek, które raczej rzadko można spotkać w okolicach hoteli.

W okolicach starego mostu jest klika restauracji, w których można zjeść ryby i inne morskie stworzenia prosto od rybaków z kutrów parkujących w pobliskim porcie. Miejsce, gdzie są te restauracje jest lekko schowane. To rodzaj zaułku pod arkadami nasady, przyczółka mostu. Mimo to łatwo tam trafić bo zbliżając się od strony nabrzeża do starego mostu już z daleka można wyczuć zapach grilowanych ryb.

Corocznie w pierwszej połowie sierpnia w Portimao odbywa się Festival da Sardinha , rodzaj festynu pod znakiem sardynek. Impreza zazwyczaj trwa kilka dni. Na nabrzeżu wystawiona jest scena, na której wieczorami są organizowane koncerty. A całe nabrzeże wypełnia dymem i zapachem grilowanych sardynek. To, że taki festiwal odbywa się w Portimao, to nie przypadek, to nie tylko pomysł na przyciągnięcie turystów na kilka dni do miasta. Historia Portimoao jest mocno związana z tą małą, niepozorną rybką. Można o tym się przekonać odwiedzając miejskie muzeum.

Museu de Portimão mieści się w budynku jednej z nieczynnych fabryk, w których jeszcze niedawno wytwarzano puszki z sardynkami. Wystawa zawiera ekspozycję dotyczącą zarówno czasów prehistorycznych, starożytnych jak i tych niedawnych, ściśle związanych z fabrykami podobnymi do tej, w budynkach której mieści się muzeum. Jest tym bardziej ciekawe i warte odwiedzenia miejsce ponieważ niedawno zostało wybrane i nagrodzone tytułem najlepszego muzeum Europy na rok 2010. W dniu 8 grudnia 2009 Komisja Kultury, Nauki i Edukacji Parlamentu Europejskiego zdecydowała i ogłosiła, że nagrodę Europe Museum Prize 2010 zdobyło właśnie muzeum Museum of Portimão (źródło). W uzasadnieniu decyzji można przeczytać między innymi, że "muzeum w Portimao udało się zwiększyć świadomość tożsamości kulturowej w regionie, który jest w znacznym stopniu zdominowany przez masową turystykę".

Inne cykliczne imprezy w Portimao, o których warto pamiętać planując wycieczkę do Portimao są wydarzenia związane ze sportem. W maju od kilku lat organizowane pokazy lotnicze Portimão Air Festival. Warto też sprawdzać co będzie się działo na niedawno wybudowanym pobliskim torze wyścigowym. Organizowane są tam różne imprezy, wyścigi motorów, samochodów i innych pojazdów w różnych kategoriach. Możliwe (władze Portimao bardzo o to zabiegają), że niedługo będzie się tam odbywał jeden z wyścigów formuły F1. Od wielu lat w Portimao są również organizowane wyścigi szybkich łodzi motorowych w cyklu Formuła 1 Powerboat Racing.

Komentarze, opinie

 • ela, 2017.09.29, 10:56
  Wybieram się za 3 tygodnie do Praia da Rocha, więc na pewno odwiedzę Portimao. Mam pytanie : Czy dworzec kolejowy i przystanek autobusów w Portimao są obok siebie? I jak najlepiej dojechać do Praia da Rocha. Autobus - qual numero? Czy tylko taxi? Dziękuję.
 • algarve.net.pl, 2017.10.01, 22:33
  Pod dworcem kolejowym jest tylko przystanek miejskich autobusów Vai e Vem. Z mapki na stronie (www.cm-portimao.pt/servicos-municipais/vai-e-vem) wygląda na to, ze nie ma bezpośredniego busa do Praia da Rocha, trzeba pojechać 31 lub 32 do Largo do Dique (to taki centralny plac na nabrzeżu) i przesiąść się w 35 do Praia da Rocha
 • Piotr,, 2017.10.18, 14:32
  Właśnie napisałem tekst o moim pobycie w Portimao i szukałem informacji, czy ktoś jeszcze poleca to miasto, lecz niewiele znalazłem. Miło, że ktoś jeszcze docenia tę miejscowość :) Szczególnie dla miłośników kuchni portugalskiej polecam restaurację Casa da Tocha.
  http://www.blizejdalej.pl/2017/10/portimao-moj-wybor-w-algarve.html
 • Małgosia, 2017.12.01, 19:07
  Czy jest jakiś autobus z dworca kolejowego w Portimao do Apartamentos Turisticos Coral do Vau (nad samą plażą Vau)
  Ile kosztuje bilet i czy bagaże są dodatkowo płatne?
  Wybieramy się do Portimao 23.01-29.01
  ps
  dlaczego nie da się zamieścić komentarza?
 • Małgosia, 2017.12.01, 19:07
  Czy jest jakiś autobus z dworca kolejowego w Portimao do Apartamentos Turisticos Coral do Vau (nad samą plażą Vau)
  Ile kosztuje bilet i czy bagaże są dodatkowo płatne?
  Wybieramy się do Portimao 23.01-29.01
  ps
  dlaczego nie da się zamieścić komentarza?
 • Piotr, 2018.11.07, 20:48
  Z najdalszego miejsca w Portimao jest 40 minut z buta do Praia da Rocha

Dodaj nowy komentarz lub opinię

Prosimy o kulturę wypowiedzi.