Tragedia na Maderze

Na Maderze katastrofa. W wyniku ulewnych deszczy w nocy z piątku na sobotę 20 lutego 2010 r. spływająca woda spowodowała powodzie i osuwiska. W ciągu pięciu godzin spadło 115 litrów wody średnio na każdy metr kwadratowy wyspy. Zginęło ponad 40 osób oraz została poważnie zniszczona infrastruktura na wyspie. Szczególnie mocno ucierpiały okolice Funchal, stolicy regionu autonomicznego Madera.

Zostało zniszczonych wiele budynków, dróg i mostów. Jedna piąta wszystkich dróg na wyspie wymaga odbudowy lub remontu. Woda wylewała się z kanałów, porywała samochody, zostało zniszczonych ponad 500 pojazdów. W wielu miejscach nie było prądu. Została uszkodzona infrastruktura wodno kanalizacyjna. Nie działały telefony stacjonarne i komórkowe. Lotnisko w Funchal było nieczynne. Zostały również uszkodzone lewady, kanały wzdłuż których są wytyczone popularne wśród turystów szlaki do pieszych wędrówek.

Prawdziwa tragedia. W prasie pojawiły się szacunki mówiące o tym, że na odbudowę zniszczeń potrzebne jest 10 lat i miliard dolarów. Więcej aktualnych komunikatów i informacji np o zamkniętych drogach i lewadach można znaleźć na stronie http://www.madeirahelp.com/

Madera

Madera to niewielka portugalska wyspa na Oceanie Atlantyckim położona około 500 kilometrów od zachodnich wybrzeży Afryki i około 900 kilometrów od wybrzeża kontynentalnej Portugalii. Madera razem z pobliską mniejszą wyspą Porto Santo stanowią Region Autonomiczny Madera, który posiada własną administrację i niezależność polityczną. Zastała odkryta i zasiedlona przez Portugalczyków w 1418 roku. Podobnie jak Azory nie jest typową kolonią odkrytą w tamtych latach bo nie było tam rdzennej, pierwotnej ludności.

Madera jest bardzo górzysta. Przez większość roku panuje tam przyjazny wiosenny klimat. Na Maderze nie ma naturalnych plaż, przeważa skaliste wybrzeże z malowniczymi, czasami bardzo wysokimi klifami.

Komentarze, opinie

Ten temat nie został jeszcze skomentowany

Dodaj nowy komentarz lub opinię

Prosimy o kulturę wypowiedzi.