Jak przemieszczać się w Algarve?

Przystanek autobusowy w Praia da Rocha, Algarve, Portugalia

Praia da Rocha, przystanek ©algarve.net.pl

Najprostszy sposób na przemieszczanie się po Algarve polega na skorzystaniu z autobusów przedsiębiorstw EVA Bus i Frota Azul, które obsługują zarówno linie miejskie, podmiejskie jaki i te na dłuższych dystansach, np. do Lizbony. Przystanki są wszędzie. Najczęściej są to typowe słupki z napisem PARAGEM i tabliczką zawierającą rozkład jazdy. Jeżeli nie znajdziecie Państwo rozkładu można go dostać albo obejrzeć w recepcji pobliskiego hotelu czy sklepu. Przejazd opłaca się u kierowcy. Autobusy są wygodne, najczęściej klimatyzowane.

Linie kolejowe to raczej gorszy wybór bo ich sieć w Algarve nie jest mocno rozwinięta. Właściwie jest tylko jedna linia, która ciągnie się wzdłuż wybrzeża od Vila Real de Santo Antonio do Lagos. Są to typowe linie regionalne. Pociągi kursują rano co godzinę, w ciągu dnia przeciętnie co dwie godziny. Podróż z Faro do Lagos trwa 1 godzinę i 40 minut i kosztuje ok 6 euro. Listę stacji, godziny i inne szczegóły można znaleźć na stronie kolei portugalskich Caminhos de Ferro Portugueses (w skrócie CP).

Jeżeli nie można inaczej zawsze pozostają jeszcze taksówki. Łatwo je rozpoznać bo pomimo tego że obsługują je różne firmy to wyglądają zawsze tak samo. Większość taksówek ma kolor beżowy (albo inaczej mają kolor kości słoniowej). Czasami są też pomalowane w tradycyjne, stare kolory tj. czarny z zielonymi dodatkami. W samochodach są oczywiście taksometry, płaci się za kilometr wg określonej taryfy ale często możliwe jest również uzgodnienie kosztu przejazdu z kierowcą przed kursem.

Ostatni i najlepszy sposób to dysponowanie własnym lub wynajętym samochodem.

Komentarze, opinie

 • Zosia, 2017.06.15, 00:46
  Darku, dziękuje za super wyczerpującą odpowiedź. Od poniedziałku pakowanie i ważenie walizki :).
  Pozdrawiam
 • Darek, 2017.06.15, 10:18
  Do zobaczenia na lotnisku :-)
 • spaiki, 2017.06.17, 09:01
  witam wszystkich wybieram sie w sierpniu do portugalii z rodzina autem podpowiedzcie gdzie najlepiej sie udać interesuje nas zwiedzanie i trochę odpoczynek pozdrawiam
 • kasia, 2017.09.13, 23:55
  Witam, wybieram się z chłopakiem do Lagos. Mam pytanie odnośnie faroshuttle bus, czy miał ktoś przykre doświadczenia z tą firmą? Zamówiłam transfer z Faro do Lagos po przeczytaniu opinii Ani i kilku innych, jednak na fb mają wiele negatywnych ocen i jestem teraz trochę zestresowana...
 • ela, 2017.09.15, 00:34
  Faroshutle to ściema. Lądowałam o 17:20 w formularzu zamówienia była rubryka z prosba o podanie nr lotu - zbierano z wszystkich samolotów ludzi i w sumie autobu /sik/ odjechał z lotniska o 20:10. Polecam autobus miejski do dworca autobusowego w Faro i stamtąd linią EVA bus dalej. / Również taniej.
 • Szakal:), 2017.09.26, 13:54
  Ląduje w Faro o 22 . Czy jest jakiś transport do Lagos o tej porze ? Czy taksówka pojedzie ?

Dodaj nowy komentarz lub opinię

Prosimy o kulturę wypowiedzi.