Faro

Faro, stolica Algarve. Prawie każdy turysta odwiedzający Algarve przez krótką chwilę znajduje się w Faro a dokładniej na położonym obok miasta lotnisku. Większość turystów na tym poprzestaje i w czasie pobytu w Algarve nie odwiedza tego miasta. Szkoda, bo jest to jedno z niewielu miast w tym regionie, w którym istnieje w miarę zachowane stare miasto.


Trzeba przyznać, że to "stare miasto" nie jest bardzo stare bo większość naprawdę starej zabudowy zostało zniszczone w wyniku wojen, pożarów i trzęsienia ziemi w 1755 roku. Mimo to Faro jest ciekawe bo nie ma tu hoteli i pozostałej zabudowy przeznaczonej dla turystów. Hoteli nie ma bo w pobliżu miasta właściwie nie ma plaż. Wybrzeże dookoła Faro to głównie rozlewiska, bagna i laguny tworzące rezerwat przyrody Ria Formosa. Dobrze je widać z okien samolotu podczas lądowania czy startu w Faro.

Położenie Faro

Zdjęcia

Faro, Arco da Vila

Bociany w mieście Faro, stolicy regionu Algarve, Portugalia

Bociany w mieście

Faro, bocianie gniazda

Bociany i samoloty nad dachami Faro, Algarve, Portugalia

Bociany i samoloty

Faro, stare miasto

Ulica w starszej części Faro, stolicy regionu Algarve (południowa Portugalia)

Ulica w starszej części miasta

Lotnisko w Faro

Kilka kilometrów od centrum Faro znajduje się jedyne w Algarve i jedno z trzech lotnisk międzynarodowych w kontynentalnej części Portugalii.

Lotnisko w Faro posiada jeden terminal - halę odlotów i przylotów. W roku 2008 obsłużyło około 5,5 miliona pasażerów przy zdolności operacyjnej 8 milionów. Dla porównania warszawskie Okęcie obsłużyło w 2008 r. około 9,4 miliona pasażerów (dane wg ULC). Ostatnia większa rozbudowa i renowacja lotniska odbyły się w roku 2004 i były spowodowane odbywającymi się w Portugalii Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej.

Jedyny pas startowy lotniska jest położony na kierunku 284/104 czyli prawie w linii wschód - zachód. Większość lądowań odbywa się z zachodu, od strony oceanu tak, że podczas schodzenia można oglądać wodę i tuż przed przyziemieniem rozlewiska Ilha do Faro. Oczywiście taka orientacja podczas lądowań nie jest regułą, samoloty lądują również od strony wschodniej w zależności od wiatru i innych czynników.

Losowo wybrane zdjęcia

Motorówką na plażę Ilha de Tavira, Algarve, Portugalia

Praia do Tonel, plaża na końcu Europy bo wybrzeże w okolicach Sagres to zachodni koniec kontynentu.

Niektórzy mówią, że na wybrzeżu Portugalii jest zimna woda. Obrazek z plaży w mijscowości Burgao w zachodniej częsci Algarve, w południowej Portugalii.

Wszystkie prawa zastrzeżone