Faro

Faro, stolica Algarve. Prawie każdy turysta odwiedzający Algarve przez krótką chwilę znajduje się w Faro a dokładniej na położonym obok miasta lotnisku. Większość turystów na tym poprzestaje i w czasie pobytu w Algarve nie odwiedza tego miasta. Szkoda, bo jest to jedno z niewielu miast w tym regionie, w którym istnieje w miarę zachowane stare miasto.


Trzeba przyznać, że to "stare miasto" nie jest bardzo stare bo większość naprawdę starej zabudowy zostało zniszczone w wyniku wojen, pożarów i trzęsienia ziemi w 1755 roku. Mimo to Faro jest ciekawe bo nie ma tu hoteli i pozostałej zabudowy przeznaczonej dla turystów. Hoteli nie ma bo w pobliżu miasta właściwie nie ma plaż. Wybrzeże dookoła Faro to głównie rozlewiska, bagna i laguny tworzące rezerwat przyrody Ria Formosa. Dobrze je widać z okien samolotu podczas lądowania czy startu w Faro.

Położenie Faro

Zdjęcia

Faro, Arco da Vila

Bociany w mieście Faro, stolicy regionu Algarve, Portugalia

Bociany w mieście

Faro, bocianie gniazda

Bociany i samoloty nad dachami Faro, Algarve, Portugalia

Bociany i samoloty

Faro, stare miasto

Ulica w starszej części Faro, stolicy regionu Algarve (południowa Portugalia)

Ulica w starszej części miasta

Lotnisko w Faro

Kilka kilometrów od centrum Faro znajduje się jedyne w Algarve i jedno z trzech lotnisk międzynarodowych w kontynentalnej części Portugalii.

Lotnisko w Faro posiada jeden terminal - halę odlotów i przylotów. W roku 2008 obsłużyło około 5,5 miliona pasażerów przy zdolności operacyjnej 8 milionów. Dla porównania warszawskie Okęcie obsłużyło w 2008 r. około 9,4 miliona pasażerów (dane wg ULC). Ostatnia większa rozbudowa i renowacja lotniska odbyły się w roku 2004 i były spowodowane odbywającymi się w Portugalii Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej.

Jedyny pas startowy lotniska jest położony na kierunku 284/104 czyli prawie w linii wschód - zachód. Większość lądowań odbywa się z zachodu, od strony oceanu tak, że podczas schodzenia można oglądać wodę i tuż przed przyziemieniem rozlewiska Ilha do Faro. Oczywiście taka orientacja podczas lądowań nie jest regułą, samoloty lądują również od strony wschodniej w zależności od wiatru i innych czynników.

Losowo wybrane zdjęcia

Skały na plaży Praia Grande niedaleko Ferragudo, Algarve, Portugalia

Okolice plaży Praia de Dona Ana, Lagos, Algarve,  Portugalia

Promenada położona nad plażą Praia da Rocha, Algarve, Portugalia

Wszystkie prawa zastrzeżone