Rowerem przez Algarve

Od środy 16 lutego w Algarve odbywa się kolejna, już 37 edycja wyścigu kolarskiego Volta ao Algarve.

Historia wyścigu sięga 1960 roku. Odbyły się wtedy trzy wyścigi w kolejnych trzech latach, po których na kilkanaście lat zawieszono organizowanie imprezy. Reaktywowany w 1977, odbywa się regularnie każdego roku zawsze w lutym. Dla kolarskiego peletonu to początek sezonu w Europie.

Tegoroczna edycja Volta ao Algarve potrwa do 20 lutego i składa się z 5 etapów:

Trochę mogą dziwić podane tu długości etapów. Przecież przykładowo z Faro do Albufeiry jest raptem około 40 km. Każdy z etapów prowadzi baaardzo okrężną drogą. Jak bardzo można zobaczyć na oficjalnej stronie wyścigu (http://www.voltaalgarve.com/), gdzie są dostępne mapy tras etapów. Na odcinkach etapów wyznaczono nawet górskie premie.

Relacja z pierwszego etapu wyścigu. W Faro trochę padało ale pod koniec etapu w Albufeira było już słonecznie.

... trwa ładowanie ...

Podczas 2 etapu pogoda była już wyraźnie lepsza.

Obrazki z drugiego etapu

Do Portugalii pojechał i uczestniczy w wyścigu polski zespół CCC Polsat Polkowice. Dodatkowo w tym roku w prasie jest stosunkowo głośno o tej imprezie bo startuje w niej hiszpański kolarz Alberto Contador, obecnie jeden z najlepszych kolarzy w zawodowym peletonie. Contador jest triumfatorem trzech najbardziej znanych i renomowanych wyścigów kolarskich: Tour de France, Giro d'Italia i Vuelta a España. Wygrywał również dwa razy Volta ao Algarve. W tym roku również jest typowany na zwycięzcę w Algarve. A głośno o nim jest właśnie teraz tym bardziej, bo Alberto Contador niedawno został oczyszczony z zarzutów o doping i start w Volta ao Algarve to jego pierwszy wyścig po odwieszeniu.

Lutowy wyścig w Algarve to nie jedyny znany wyścig kolarski organizowany w Portugalii. Volta ao Algarve ma wprawdzie swoją renomę i całkiem duże znaczenie w kolarskim kalendarzu Europy ale dużo starszym i ważniejszym wyścigiem jest Volta a Portugal, który jest rozgrywany latem, najczęściej w sierpniu prawie nieprzerwanie aż od 1927 roku.

Aktualizacja; wyniki wyścigu

Wyścig Volta ao Algarve zakończył się. Uważany powszechnie za faworyta hiszpan Alberto Contador jednak nie wygrał. Nie stanął nawet na podium, był dopiero czwarty. Wygrał Niemiec Tony Martin z zespołu HTC-Highroad. Drugi był Amerykanin Tejay Van Garderen (HTC) a trzecie miejsce zajął Holender Lieuwe Westra (Vacansoleil).