Albufeira, położenie i dojazd

Albufeira leży nad brzegiem oceanu, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Faro i Portimao. Odległość do lotniska w Faro to ok 40 km. Jadąc autostradą A22 należy z niej zjechać zjazdem nr 9, wjechać zgodnie z drogowskazami na IC1 i trzymać się lewego pasa bo droga kilkaset metrów dalej niespodziewanie rozwidla się na dwa kierunki; do Albufeiry w lewo i do miejscowości Guia w prawo. Dalej do Albufeiry prowadzą już czytelne drogowskazy. Część drogi prowadząca w dół, do centrum miejscowości jest od jesieni 2009 w trakcie (prze)budowy polegającej na dodaniu drugiej jezdni ale raczej nie ma tam z tego powodu większych korków czy innych trudności.

Znacznik wskazuje nabrzeże, Largo 25 de Abril

Główne drogi w Albufeirze są szerokie, w większości dwujezdniowe. Boczne ulice, zwłaszcza w starszej zabudowie są wąskie i często dosyć gęsto zastawione parkującymi samochodami. Bez wyraźnej potrzeby lepiej się tam nie zapuszczać bo bywa tam naprawdę bardzo ciasno. Na dodatek na niektórych z ulic w starszej części miasta jest dosyć stromo.

W centrum Albufeiry często, szczególnie w sezonie można mieć spore kłopoty z parkowaniem. W okolicach starego miasta jest kilka parkingów ale mogą być zatłoczone i można tam spotkać obrazek znany również z Polski; trochę podejrzanych "życzliwych" wskazujących wolne miejsce i oferujących "pilnowanie" auta za parę monet mimo tego że niektóre z tych parkingów i tak są płatne.

Charakterystyczne dla Albufeiry są ronda bo są ozdobione różnymi niespodziewanymi i oryginalnymi konstrukcjami. Mamy np rondo z zegarkiem, z wielkim globusem, z fontanną z delfinami czy z czymś podobnym do potężnych dżdżownic wyłaniających się z placu na środku skrzyżowania. Podobny sposób ozdabiania rond na drogach i ulicach można spotkać również w innych miejscach Algarve ale najwięcej jest ich chyba właśnie w Albufeirze.

Przybliżone odległości i czas dojazdu z Albufeira do wybranych lokalizacji:

  • Portimao: 38 km, 40 minut
  • Lotnisko w Faro: 45 km, 40 minut
  • Lagos: 60 km, 50 minut
  • Sevilla: 230 km, 2 godziny 10 minut (autostrada na odcinku portugalskim płatna €6,80/100km, na odcinku hiszpańskim bezpłatna)
  • Lizbona: 260 km, 2 godziny 30 minut (autostrada płatna, koszt w maju 2010: około 19 EUR)
  • Fatima: 340 km, 3 godziny 20 minut (autostrada płatna, koszt w maju 2010: około 25 EUR)
  • Porto: 530 km, 5 godziny 20 minut (autostrada płatna, koszt w maju 2010: około 38 EUR)

Komentarze, opinie

Ten temat nie został jeszcze skomentowany

Dodaj nowy komentarz lub opinię

Prosimy o kulturę wypowiedzi.