Faro

Faro, stolica Algarve. Prawie każdy turysta odwiedzający Algarve przez krótką chwilę znajduje się w Faro a dokładniej na położonym obok miasta lotnisku. Większość turystów na tym poprzestaje i w czasie pobytu w Algarve nie odwiedza tego miasta. Szkoda, bo jest to jedno z niewielu miast w tym regionie, w którym istnieje w miarę zachowane stare miasto.


film, obrazki z Faro

... trwa ładowanie ...

Trzeba przyznać, że to "stare miasto" nie jest bardzo stare bo większość naprawdę starej zabudowy zostało zniszczone w wyniku wojen, pożarów i trzęsienia ziemi w 1755 roku. Mimo to Faro jest ciekawe bo nie jest zepsute raczej mało ciekawą zabudową turystyczną. W mieście jest zaledwie kilka hoteli. Pewnie dlatego, że w pobliżu miasta właściwie nie ma plaż. Wybrzeże dookoła Faro to głównie rozlewiska, bagna i laguny tworzące rezerwat przyrody Ria Formosa. Dobrze je widać z okien samolotu podczas lądowania czy startu w Faro.

Pogoda w Faro

godz. 23:00 (wg czasu portugalskiego)

Średnie zachmurzenie

17.3 °C

Bezchmurnie w ciągu dnia. Brak opadów w ciągu tygodnia.

więcej szczegółów

Faro i okolice na zdjęciach

Pod zdjęciami podajemy przybliżone odległości w linii prostej od miejsca wskazującego na mapie centrum miejscowości

Bociany i samoloty nad dachami Faro, Algarve, Portugalia

Faro, bocianie gniazda
Bociany i samoloty

140 m

Bociany w mieście Faro, stolicy regionu Algarve, Portugalia

Faro, Arco da Vila
Bociany w mieście

140 m

Ulica w starszej części Faro, stolicy regionu Algarve (południowa Portugalia)

Faro, stare miasto
Ulica w starszej części miasta

200 m

Stare, opuszczone domy w Faro

Wyludnione Faro
Na starówce coraz więcej opuszczonych domów

200 m

Ulica w starszej częsci Faro, stolicy regionu Algarve, Portugalia

Uliczki Faro
Wąskie uliczki

400 m

Zdjęcie baru obok plaży Praia do Faro

Praia do Faro
Dosłownie 3 minuty od lotniska...

5 km

Wiecej zdjęć z okolic Faro

Faro, położenie i dojazd

Znacznik wskazuje centrum, rondo obok hotelu Faro (to z bocianim gniazdem na latarni;)

Lotnisko w Faro

Kilka kilometrów od centrum Faro znajduje się jedyne w Algarve i jedno z trzech lotnisk międzynarodowych w kontynentalnej części Portugalii.

Lotnisko w Faro posiada jeden terminal - halę odlotów i przylotów. W roku 2008 obsłużyło około 5,5 miliona pasażerów przy zdolności operacyjnej 8 milionów. Dla porównania warszawskie Okęcie obsłużyło w 2008 r. około 9,4 miliona pasażerów (dane wg ULC). Ostatnia większa rozbudowa i renowacja lotniska odbyły się w roku 2004 i były spowodowane odbywającymi się w Portugalii Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej.

Jedyny pas startowy lotniska jest położony na kierunku 284/104 czyli prawie w linii wschód - zachód. Większość lądowań odbywa się z zachodu, od strony oceanu tak, że podczas schodzenia można oglądać wodę i tuż przed przyziemieniem rozlewiska Ilha do Faro. Oczywiście taka orientacja podczas lądowań nie jest regułą, samoloty lądują również od strony wschodniej w zależności od wiatru i innych czynników.

Czytaj dalej