Sceny z filmu, gdzie to jest?

Rok temu na stronie o zaletach i wadach Algarve umieściliśmy film promocyjny reklamujący ten region Portugalii. Film jest już dosyć stary ale ciągle, co jakiś czas dostajemy pytania o miejsca widoczne w kolejnych scenach. Niżej rozbieramy ten film, ujęcie po ujęciu. Opisujemy co widać w kolejnych kadrach i możliwie dokładnie wskazujemy na mapie gdzie to jest.

Dla przypomnienia, film wygląda tak:


Algarve, film promocyjny

... trwa ładowanie ...

Film został zrobiony w roku 2011 na zlecenie organizacji Associação Turismo do Algarve zajmującej się promocją regionu Algarve. W kanale "Turismo do Algarve" na portalu youtube są dostępne inne wersje językowe tego filmu. Wybraliśmy wersję oryginalną bo ma wg nas najlepszą jakość obrazu. Niedawno pytaliśmy ATA o polskie tłumaczenie tego filmu. Niestety, polskiej wersji nie ma i nie będzie. Za to niedługo można się spodziewać kolejnej, pewnie równie efektownej wersji na rok 2012.

Pytali Państwo: kto śpiewa piosenkę, która brzmi w filmie. Odpowiadamy: Viviane Parra.

Większość pytań dotyczy jednak tego co widać. Gdzie jest miejsce, które jest pokazane w kolejnej minucie, sekundzie filmu? Niżej wymieniamy te, o które nas Państwo najczęściej pytali. Każde miejsce możliwie dokładnie zaznaczyliśmy na mapie.

[0:08] Cerro da Cabeça

mapa Najprawdopodobniej to miradouro, punkt widokowy na skalistym wzgórzu o wysokości około 250 metrów n.p.m.. Położone w okolicach Olhao, kilka kilometrów od osady Moncarapacho. Te wzgórza to część pasma Serra de Monte Figo. Miejsce dostępne jedynie pieszo, okolice mogą być ciekawe dla amatorów górskich wędrówek, którym znudziły się plaże Algarve


prezentacja okolicy przygotowana przez młodzież z miejscowej szkoły

... trwa ładowanie ...

To samo miejsce jest widoczne z innej perspektywy w kadrze [1:36].

[0:14] Castro Marim

mapa Miasteczko blisko hiszpańskiej granicy. Na pierwszym planie fort Sao Sebastiao, w oddali ruiny zamku

[0:21] Praia do Carvalho

mapa Plaża położona niedaleko Carvoeiro, tuż obok niewielkiej osady Benagil, o której jeszcze będzie na tej stronie kilka słów niżej.

Najłatwiej dojechać do niej właśnie od strony Benagil, ostatnie kilkadziesiąt metrów drogą szutrową.
Później odszukamy kilka zdjęć tego miejsca. Tymczasem proszę spojrzeć np na tę stronę.

[0:26] Silves, katedra i ruiny zamku

mapa

[0:43] Praia Martinhal w Sagres

mapa Pytano nas: co to za wyspa? Wzdłuż wybrzeża Algarve nie ma skalistych wysp. Czasami jedynie wystaje z wody jakaś skała. Są wprawdzie długie i wąskie wyspy - plaże w okolicach Faro i Taviry ale raczej to nie one są widoczne na filmie. A co tu widać? Nie jesteśmy pewni. Najprawdopodobniej to Praia Martinhal niedaleko Sagres a te "wyspy" to właściwie niewielkie skały.

[0:45] Praia Falesia

mapa na filmie widok z windy na plażę dostępnej dla gości hotelu hotelu Sheraton Algarve

[0:47] latarnia morska na przylądku Sao Vincente

mapa

[0:50] Praia das Gaivotas

mapa na filmie widoczny hotel Vilalara Thalassa Resort niedaleko Armacao de Pera

[0:54] tor wyścigowy Autódromo Do Algarve

mapa Tor Autódromo Do Algarve. Znajduje się kilkanaście kilometrów na północ od Portimao. Możliwe, że kiedyś odbędą się tam wyścigi F1.

[1:21] grota obok Benagil

mapa Jaskinia ze świetlikiem ;) Z góry wygląda to jak studnia, czarna dziura. Na dole jest tak jak na filmie, pod warunkiem, że jest pora odpływu. Można się tam dostać jedynie od strony wody. Z wynajęciem motorówki nie ma żadnego kłopotu. Na zdjęciu satelitarnym niżej nawet widać jedną, która właśnie wpływa pod skałę. Nie ma tam tłumów bo droga do Benagil jest wąska i kręta, wielkie autokary mogą mieć na niej kłopoty. Nie wspominając już o tym, że nie ma tam gdzie zaparkować.

[1:54] Palacio Estoi

mapa Dzisiaj to stylowa Pousada Estoi

[2:00] Fonte Pequena w Alte

mapa Ciche, spokojne miasteczko położone kilkanaście kilometrów na północ od Albufeiry z malowniczym terenem nad rzeką, które jest ulubionym miejscem Portugalczyków na weekendowe biwaki.

[3:47] Wodospad Pego do Inferno w Moinhas da Rocha

Pego do Inferno, malownicze miejsce z wodospadem znajdujące się w Algarve, kilka km od Taviry

Wodospad w Algarve? ©algarve.net.pl

mapa Mini wodospad niedaleko Taviry. Pisaliśmy o tym miejscu w notatkach pod zdjęciami umieszczonymi obok.

[4:24] starówka Faro

mapa Faro, ogród Jardim Manuel Bívar przy placu Praça Dr. Francisco Gomes

[5:00] Skały Ponta da Piedade

Formacje skalne cypla Ponta da Piedade niedalego Lagos

Kolory Ponta da Piedade ©algarve.net.pl

mapa Pewności nie mamy ale to co widać na filmie to prawie na pewno jedna z grot, przesmyków między skałami cypla Ponta da Piedade niedaleko Lagos. Miejsce bardzo popularne. To żelazny punkt wycieczek organizowanych przez biura podróży. Sami też na pewno znajdą Państwo drogę, są drogowskazy. Po dojeździe na miejsce trzeba okrążyć latarnię morską i zejść po dosyć długich i stromych kamiennych schodach.

Skalisty cypel Ponta da Piedade niedaleko Lagos (Algarve, Portugalia)

Lagos, Ponta da Piedade ©algarve.net.pl

Uwaga; czasami na dole, zwłaszcza podczas przypływu jest ślisko. Może to wyglądać jak na tym filmie. Na dole zawsze czekają motorówki, które zabierają chętnych na kilkunastominutową wycieczkę z komentarzem po angielsku. Orientacyjny koszt takiego rejsu to ok. €10. Niżej relacja z wyprawy dookoła skał pod Ponta da Piedade:


film, okolice cypla Ponta da Piedade

... trwa ładowanie ...

Można się tam również dostać od strony morza w ramach turystycznego kilkugodzinnego rejsu z portu w Lagos lub Portimao. Wtedy przesiadka na mniejsze motorówki odbywa się na wodzie.

Inne miejsca?

Jeżeli mają Państwo pytania dotyczące tych miejsc proszę pisać.
Nie wiemy wszystkiego, napiszemy co wiemy ;)

Komentarze, opinie

 • aro 2012.09.13, 18:32
  fajny artykul - chetnie zobacze pare pokazynych tu miejsc
 • Maciek i Magda 2013.09.14, 23:59
  Witamy! chcielibysmy sie dowiedziec jaki tytul nosi ta piosenka Pani Vivianne Parra poniewaz przeszukalismy caly Youtube :) i nie znalezlismy? Prosimy o jakas informacje na ten temat? Pozdrawiamy!
 • algarve.net.pl 2013.09.18, 20:48
  Nie wiem jaki ma tytuł, prawdopodobne była napisana i nagrana specjalnie do tej reklamówki. Viviane chyba nawet nie śpiewa jej na koncertach. Na stronie z dyskografią możecie odsłuchać wszystkie piosenki z jej płyt i tej własnie nie ma tam. A może zapytajcie samą Vivianne, macie adres jej strony, jest tam mail, facebook, myspacee... możliwe, że Wasze pytania dotrą do Viviane, że dostaniecie odpowiedź.
  W "nagrodę" macie link do "making of", też ładne: vimeo.com/15420833 Zwracam uwagę na użytą w tym filmie piosenkę "Só o Sol", która jest chyba ładniejsza/lepsza niż ta w reklamówce Algarve
 • Magda i Maciek, 2016.04.27, 20:18
  Dziekuje serdecznie za odpowiedz :)
 • Ania, 2016.09.01, 15:03
  Witam! Świetna strona- dużo szczegółowych informacji, które ułatwiają zwiedzanie :)
  Proszę jeszcze o informacje gdzie znajdują się wodospady widoczne na 1:15 min.
  Wydaje mi się, że są bardziej okazałe niż te z 3:47. Przepiękne miejsce!
  Pozdrawiam!
 • algarve.net.pl, 2016.09.06, 22:57
  To prawie na pewno Pego do Inferno, to samo miejsce co 3:47, w opisie jest dokładna mapa.
  Ale ... dawno tam nie byliśmy, parę lat temu ktoś, jacyś wandale zniszczyli drewniane kładki i pomosty prowadzące do tego miejsca. Nie wiemy jak to wygląda teraz, słyszeliśmy, że miejsce pozostaje raczej zaniedbane i na dodatek ... okoliczne potoki i rzeki wyschły i prawie nie ma tych wodospadów. Chyba nie warto się tam wybierać ale sprawdzcie, popytajcie na miejscu.
 • Jola, 2018.08.23, 17:57
  Witam- wybieram sie z przyjaciółkami 1 października do albufeiry - chcemy zwiedzić okolice - które punkty w 7 dniowym pobycie musza sie znaleźć na naszej mapie zwiedzania okolic albufeiry ? I czy so lizbony z albufeiry dostaniemy sie bezpośrednio autobusem lub pociągiem ?
 • Jola, 2018.08.23, 17:58
  Witam- wybieram sie z przyjaciółkami 1 października do albufeiry - chcemy zwiedzić okolice - które punkty w 7 dniowym pobycie musza sie znaleźć na naszej mapie zwiedzania okolic albufeiry ? I czy so lizbony z albufeiry dostaniemy sie bezpośrednio autobusem lub pociągiem ?

Rejestracja nowych komentarzy jest tymczasowo niedostępna